Mursi'nin aile kabristanına defnedilmesi talebi reddedildi

Mursi'nin aile kabristanına defnedilmesi talebi reddedildi

Mursi'nin aile kabristanına defnedilmesi talebi reddedildi

Muhammed Mursi'nin naaşının aile kabristanına defnedilmesi yönündeki talep Mısır makamlarınca reddedildi. Ardından Mısır Başsavcılığı'nın ülkenin demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin defni için izin verdiği belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mısır yerel medyasında yer alan haberlere göre, Mısır Başsavcılığı,  adli tıptaki incelemenin ardından Mursi'nin defni için izni çıkardı.

Başsavcılığın daha önce yaptığı açıklamasında, Mursi'nin hastaneye  getirildiğinde vefat etmiş olduğu, vücudunda belirgin herhangi bir yaralanma  olmadığını bildirmişti.

TALEP REDDEDİLMİŞTİ

Muhammed Mursi'nin naaşının aile kabristanına defnedilmesi yönündeki talep Mısır makamlarınca reddedilmişti.

MAHKEME, VEFATININ ARTINDAN MURSİ'NİN DURUŞMASINI ERTELEDİ

Kahire Ceza Mahkemesi, Mısır'ın demokratik yöntemlerle  seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin duruşmasını, vefatının ardından bir  gün sonra yapma kararı aldı.

Alınan bilgiye göre, Kahire'nin güneyindeki Tura cezaevinde kurulan  mahkeme salonunda görülen dava sırasında Mursi'nin vefatının ardından Yargıç  Muhammed Şirin Fehmi, duruşmanın bir gün sonra yapılmasına karar verdi.

Mursi, vefat ettiği duruşmada mahkemeden söz istemiş ancak konuşma  imkanı bulamamıştı. Duruşma salonunda baygınlık geçiren Mursi sedyeyle taşınarak  hastaneye kaldırılmıştı.

Daha sonra Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, Mursi'nin  hastaneye geldiğinde vefat etmiş olduğu bilgisi paylaşılmıştı.

Muhammed Mursi ve 23 kişi "Hamas lehine casusluk yaptıkları" iddiasıyla yargılanıyordu.

'MURSİ KALP KRİZİ SONUCU ÖLDÜ' İDDİASI

Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı  Muhammed Mursi’nin kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği ileri sürüldü. 

Mısır devlet televizyonunda, "Muhammed Mursi'nin iyi huylu bir tümörü bulunduğu, sürekli tıbbi gözetim altında olduğu ve ölümünün kalp krizinden kaynaklandığı" iddia edildi.

Mursi'nin ani ölümünün ardından uluslararası insan hakları örgütlerinden, bağımsız bir soruşturma yürütülmesi yönünde çağrılar yapılmıştı.

Mısır Başsavcılığı daha önce yaptığı açıklamada, Mursi'nin hastaneye  getirildiğinde vefat etmiş olduğu, vücudunda belirgin herhangi bir yaralanma  olmadığını bildirmişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜNDEN MISIR'A MURSİ İÇİN 'ACİL' ÇAĞRI

Uluslararası Af Örgütü, Mısırlı yetkililere ülkenin demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda hayatını kaybetmesine ilişkin acilen soruşturma başlatılması çağrısında bulundu. 

Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı  Magdalena Mughrabi, Mursi'nin hayatını kaybetmesinin ardından açıklama yaptı.

Mursi'nin ölümünü "oldukça şok edici" olarak yorumlayan Mughrabi, bu  durumun Mursi'nin hapishanede gördüğü muameleye ilişkin ciddi sorular doğurduğunu  kaydetti.

Mughrabi, "Mısırlı yetkililer, Mursi'nin hapishanedeki koşulları,  sağlık hizmetlerine erişimi ve ölümüne acilen tarafsız, derinlemesine ve şeffaf  bir soruşturma emri vermeli." çağrısında bulundu.

Mısırlı makamların, bir tutuklu olarak Mursi'nin sağlık hizmetlerine  erişimini sağlamakla yükümlü olduğunu vurgulayan Mughrabi, Mursi'nin 6 yıllık  hapishane hayatı boyunca dış dünyayla ilişkisinin kesildiğinin, ailesiyle  avukatlarıyla ve doktorlarla kısıtlı oranda görüştüğünün altını çizdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mughrabi, Mısır'ın hapishane koşulları, işkenceler ve mahkumlara kötü  muamele hususunda kötü bir geçmişi olduğunu anımsatarak, "Bu durumda  yetkililerin, bu tür bir kötü muamelenin Muhammed Mursi'nin ölümüne katkı  sağlayıp sağlamadığının belirlenmesi ve Mursi'nin haklarını ihlal edenlerden  hesap sorulmasının sağlanması için bir soruşturma açılmasını daha da hayati bir  öneme getiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

MISIR DEVRİM KONSEYİ'NDEN MURSİ'NİN ÖLÜMÜ İÇİN BAĞIMSIZ SORUŞTURMA  ÇAĞRISI

Mısır Devrim Konseyi insan hakları örgütlerine ve Batılı  hükümetlere çağrıda bulunarak, Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk  Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin hayatını kaybetmesine ilişkin bağımsız bir  soruşturma açılması için Mısır rejimine baskı yapılmasını istedi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mursi’nin dün mahkemede hayatını kaybetmesine ilişkin Mısır Devrim  Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, "İnsan hakları örgütlerine ve tüm Batılı  hükümetlere askeri rejimin taammüden uyguladığı bir politikanın sonucu olduğunu  düşündüğümüz Mursi’nin ölümüme ilişkin bağımsız bir soruşturma açılmasını kabul  etmesi için Mısır’daki askeri rejime baskı uygulamaya çağırıyoruz.” ifadesine yer  verildi.

Batılı hükümetlerin Mısır’da askeri rejimini demokrasiyi ayaklar  altına almasına ve ülkenin ilk seçilmiş cumhurbaşkanını ve pek çok milletvekilini  hapsetmesine seyirci kaldığı belirtilen açıklamada, “(Batılı hükümetler) Belki  şimdi bu cinayete ilişkin bağımsız bir soruşturma için baskı yapacak edebi  gösterebilirler.” değerlendirmesine yer verildi.

"Demokrasiye inancın halis ifadesi"

"Cumhurbaşkanı Mursi askeri darbeye direnerek ve görevi bırakıp askeri  darbeye meşruiyet vermeyi reddederek, özgürlüğünü ve nihayetinde de hayatını  Mısır halkının kendi kaderini kontrol etmesi için onların demokratik haklarını  savunarak feda etmeyi seçti." ifadesi kullanılan açıklamada, şunlar  kaydedildi:

"Demokrasiye inancın bu asil ve diğerkam fedakarlıktan daha halis bir  ifadesi olamaz. Mısır Devrim Konseyi Batılı hükümetlerin, demokrasi ilkeleri ve  değerlerini savundukları şeklindeki retoriklerine rağmen cinayet, işkence ve  tecavüzün sırtında  iktidara gelen askeri rejime dar çıkarları uğruna destek  vermeyi seçtiklerine dikkat çeker. Mısır Devrim Konseyi bütün diktatörlük  rejimlerinin nihayetinde çöktüğüne ve Mısır halkının sorumlulardan hesap  soracağına ve Batılı hükümetleri retoriklerinine göre değil, eylemsizliklerine  göre yargılayacağına dikkat çeker."

MURSİ, SAĞLIK DURUMUNUN İYİ OLMADIĞINI SÖYLEMİŞTİ ANCAK MAHKEME DİKKATE ALMADI

Mahkeme salonunda hayatını kaybeden Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, iki yıl önce  sağlık durumunun iyi olmadığını belirtmiş ancak bu uyarı mahkeme tarafından dikkate alınmamıştı. 

Kahire Ceza Mahkemesinde, "yargıya hakaret" suçlamasıyla 6 Mayıs 2017'de hakim karşısına çıkarılan Mursi, yaklaşık dört yıl boyunca görüşmediği ailesi ve savunma heyeti ile görüşme talep etmiş, ayrıca "hayatını tehdit eden  bazı durumlar" olduğunu belirterek, bu meseleyi avukatı ile görüşmek istediğini  dile getirmişti.

Mursi'nin oğlu Abdullah, o dönem mahkemeden sonra yayımladığı  açıklamada, "hukuksuz yargılama" sırasında babasının, hayatını tehdit eden bazı  durumlardan şikayet ettiğine dikkat çekmesine rağmen mahkeme tarafından dikkate  alınmadığını belirterek, 3 Temmuz 2013'ten bu yana alıkonulan babasının  hayatından Mısır yönetiminin sorumlu olduğunu vurgulamıştı.

Öte yandan Mursi’nin ailesi, bu yıl ramazan münasebetiyle yaptığı  yazılı açıklamada, Mursi’nin hukuksuz şekilde, tek başına bir hücrede  tutulmasından şikayet etmiş ve sağlık durumu hakkında bilgileri olmadığına  dikkati çekmişti.

Ailesi, Mursi'ye yapılanların Mısır'da ve tüm dünyada hukuka aykırı  olduğun ifade edilmişti.

Mahkeme salonunda vefat etti

Mısır'da temmuz 2013'te askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan ve  bugün kamuoyunda "Hamas adına casusluk" olarak bilinen dava için hakim karşısına  çıkarılan 67 yaşındaki Mursi, mahkeme salonunda vefat etti.

Muhammed Mursi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i istifaya zorlayan  2011 yılındaki halk devriminin ardından, 2012'de ülke tarihinde demokratik  yollarla göreve gelen ilk cumhurbaşkanı olmuştu. Mursi, 3 Temmuz 2013'te dönemin  Savunma Bakanı ve ardından cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından  gerçekleştirilen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmıştı.

Muhammed Mursi hayatını kaybetti