hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu başladı: ABD topçusu hedefleri vuruyor

  Musulu DEAŞtan kurtarma operasyonu başladı: ABD topçusu hedefleri vuruyor
  expand
  KAYNAKAA

  2 yıldır DEAŞ terör örgütünün elindeki Musul'u kurtarmak için operasyon başladı. Ancak şu anda kara harekatı henüz başlamadı. Musul'un doğusunda konuşlanan ABD ordusuna bağlı topçu birlikleri, DEAŞ hedeflerini vurmaya başladı. Operasyonda Türkiye yer almıyor. Başbakanlık kaynaklarından, operasyonda "şimdilik Türk güçlerinin" yer almadığı bildirildi ve "Mezhep savaşı uyarımızı ABD ciddiye aldı. Operasyonda Şii güçler yok" açıklaması yapıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'nin eğittiği savaşçılar Musul operasyonuna katılacak

  Musul kent merkezindeki yaklaşık 20 kilometre mesafede yer alan Başika Cephesi'ndeki Peşmerge Komutanı Ömer Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Başika'da konuşlanan ABD'li askerler, bölgeye geldikten sonra ilk defa DEAŞ hedeflerini obüs atışlarıyla vurdu" ifadelerini kullandı. ABD'ye ait topçu birliklerin kısa bir süre önce Başika Cephesi'nde kamp kurduğunu hatırlatan Hüseyin, "ABD'li askerler, obüs atışlarıya kent merkezine yakın hedefleri vurmaya devam edecek" dedi.

  Mesut Barzani: 'Musul için tüm hazırlıklar tamam'

  Obüs atışlarıyla vuruluyor

  Hüseyin, DEAŞ hedeflerinin obüs atışlarıyla vurulmasından hemen sonra, uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının da militanların konuşlandığı bölgeleri bombaladığını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Irak Bölgesel Kürt Parlamentosu vekili: PKK Musul operasyonuna katılacak

  DEAŞ uçakların görüşünü önlemek için hendeklerde petrol yakıyor

  Uluslararası koalisyon güçlerinin bölgeyi bombalamasından sonra, DEAŞ militanlarının uçakların görüş açısını kapatmak için lastik yakmaka başladığını aktaran Hüseyin, "Kent çevresinde kazılan hendeklere doldurulan ham petrolü de yakmaya başladılar" diye konuştu.

  ABD: 'Musul operasyonuna kimin katılacağına Irak karar verecek'

  ABD topçusu Başıka dağından atış yapıyor

  Başika dağında konuşlanan ABD topçu birlikleri Musul kent merkezinden yaklaşık 20 kilometre mesafede yer alıyor. Söz konusu bölgede "Ninova Bekçileri"ni eğiten Türk askerleri de bulunuyor.

  Başika'da sıcak gelişme: ABD askeri kamp kuruyor

  Irak Başbakanı İbadi, Şii liderlerle görüştü

  Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Şii milis liderleriyle Bağdat'ta, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunu görüştü. Irak Başbakanlık Basın Ofisinin açıklamasına göre İbadi, Şii milis gücü Haşdi Şabi liderleriyle Bağdat'taki ofisinde bir araya gelerek, Kerkük'e bağlı Havice ilçesi ve ülkenin ikinci büyük kenti Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu hazırlıklarını ele aldı. Açıklamada, İbadi'nin milis liderleriyle "operasyonlarda yer alacak güvenlik güçlerinin yetenekleri ve arazide meydana gelebilecek herhangi bir gelişmeye karşı geliştirilebilecek uygun alternatifleri" konuştuğu kaydedildi. Görüşmede Bedir Güçleri lideri Hadi el-Amiri, Asaib Ehlilhak Örgütü lideri Kays Hazeli, Nuceba Hareketi lideri Ekrem el-Kaabi ve diğer Şii milis grup liderleri yer aldı. Şii milis liderleri, İbadi öncesi Yeşil Bölge'de eski Başbakan Nuri el-Maliki ve parlamentonun en büyük grubu Şii Ulusal Koalisyonu lideri Ammar el-Hekim ile ayrı ayrı görüştü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye: 'ABD uyarımızı dikkate aldı, Şii güçler yok'

  Operasyonun başlamasının ardından Başbakanlık kaynaklarından yapılan açıklamada ise, "Mezhep savaşı uyarımızı ABD ciddiye aldı. Operasyonda Şii güçler yok. Operasyonda şimdilik Türk güçleri yok" dedi.

  Barzani 'Operasyona hazırız' açıklaması yapmıştı

  Bugün operasyonun hemen öncesinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul kentinin kurtarılması için Irak ordusu ve Peşmerge güçleri arasında anlaşma sağlandığını, tüm hazırlıkların tamamlandığını duyurmuştu. Barzani, peşmerge ile Irak ordusunun ortak bir harekat merkezi oluşturduğunu duyurmuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Musul neden önemli?

  Hulusi Akar Musul operasyonu için ABD'ye gitti

  Operasyona ilişkin hazırlıklar sürerken kimlerin katılacağı, operasyonda hangi birliklerin yer alacağı tartışılıyordu. Türkiye'nin Başika'da eğittiği Ninova Muhafızları güçlerinin de harekata katılacağı dün duyurulmuştu. Bu gelişmenin ardından, koalisyon ülkeleri genelkurmay başkanları toplantısına katılmak için Orgeneral Hulusi Akar da ABD'ye gitmişti. Harekatın eli kulağında olduğu ve birkaç gün içinde başlayacağı da kesinleşmişti. Öte yandan Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin Musul yakınlarına gelmesi de kara harekatının başlayacağının işareti olarak yorumlanmıştı.

  Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ABD'ye gitti

  Bugüne kadar neler yaşandı?

  Peki örgütün Musul'u ele geçirdiği 10 Haziran 2014'ten bugüne nasıl gelindi, DEAŞ'la mücadelede neler yaşandı?

  Tarih Aralık 2013... Dünya onların ismini, ilk kez o eylemle duydu. DEAŞ, Irak'ın başkenti Bağdat yakınlarında Sünni aşiretlerin kontrolündeki Felluce'yi ele geçirdi. Örgütün burada bazı Sünni aşiretlerden destek görmesi, dönemin Şii Başbakanı Nuri el Maliki ile Sünni gruplar arasındaki çekişmenin doruk noktasıydı. Alarm zilleri çaldı. Ancak, ABD başta olmak üzere dünya, ses çıkarmadı. Obama yönetimi, Irak'ta Şii-Sünni çekişmesini engelleyecek siyasi reformu öne sürerek harekete geçmedi, DEAŞ, o 6 ay, Bağdat'ın burnunun dibinde kök saldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Haziran ayı geldiğinde bölge haritasını değiştirecek taarruz geldi. Suriye'deki kalesi Rakka'dan harekete geçen terör örgütü, 10 Haziran'da Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u işgal etti. Irak askerleri çatışmaya girmeden kenti terk etti.


  10 Haziran 2014: DEAŞ Musul'u ele geçirdi

  İşgalden bir gün sonra Türkiye hedefteydi. DEAŞ militanları, Musul Başkonsolosluğunu basarak Başkonsolos Öztürk Yılmaz dahil 49 personel ve ailesini, ayrıca da 32 TIR şoförünü rehin aldı. TIR şoförleri Temmuzda, konsolosluk çalışanları ise 3,5 ay sonra serbest bırakıldı. DEAŞ tarafından ele geçirilen konsololsluk binasıysa, neredeyse 2 yıl sonra, Nisan 2016'da Türkiye'nin onayı alınarak ABD jetleriyle imha edildi.

  Bu esnada Irakın devrik lideri Saddam Hüseyin'in memleketi Tikrit'i de ele geçiren DEAŞ, Haziran sonunda Musul'da başka bir dönüm noktasına daha imza attı. Terör örgütünün lideri Ebubekir el Bağdadi, sözde hilafeti ilan etti. O noktadan itibaren örgüte yurtdışından militan akışı hız kazandı.

  8 Ağustos 2014: ABD'den DEAŞ'a ilk hava saldırısı

  ABD yavaş yavaş devreye girdi. 7 Ağustos'ta önce Musul'un kuzeyinde Sincar'da Ezidileri kurtarmak için insani yardım operasyonu başlattı, bir gün sonra, yani Musul'un düşmesinden 2 ay sonra da jetleriyle DEAŞ hedeflerini vurmaya başladı. ABD o günden itibaren örgüte her gün hava saldırısı gerçekleştirecekti. Eylül ayında Şii Haydar el Ebadi'nin başbakan seçilmesiyle DEAŞ'la mücadeleye desteğini artıracak, bölgedeki rakibi İran'la örgüte karşı yer yer ortak operasyon bile yapacaktı.

  17 Nisan 2015: Tikrit DEAŞ'tan kurtarıldı

  DEAŞ, Batılı, Arap ve Japon rehineleri öldürerek, katliamlar yaparak göz dağı vermeye çalışırken, 17 Nisan 2015'te Musul operasyonuna giden yolda ilk büyük adım, Tikrit harekatıyla atıldı. ABD jetlerinin desteğiyle DEAŞ, neredeyse 1 yıl elinde tuttuğu Saddam Hüseyin'in memleketinden çıkarıldı.

  26 Haziran 2016: DEAŞ Felluce'den çıkarıldı

  Şii milislerle destekli Irak ordusu bir ay sonra da, Sünni aşiretlerin kontorlündeki Anbar vilayetinde Ramadi'de zafere ulaştı. Komşu Felluce içinse bir yıl beklenecekti. 2016'nın 26 Haziran'ında, DEAŞ Felluce'den çıkarıldı ve sıra artık 2 yıldır örgütün elindeki Musul'a geldi. Uzun hazırlıklar sonrası operasyon için düğmeye basıldı.

  Musul neden önemli?

  Musul, Irak'ın ikinci büyük şehri. 400 yıl Osmanlı idaresinde kaldığı ve Türkmen nüfusa sahip olduğu için Türkiye açısından ayrı bir önem taşıyor. Türkiye'nin "Misak-ı Milli sınırları" içinde olduğunu açıklayarak, dışında kalmaya karşı çıktığı Musul operasyonu, son dönemde Irak hükümeti ve ABD ile bir gerilime yol açmıştı. Türkiye'nin Başika'da eğittiği Ninova Muhafızları'nın operasyona dahil edilmesiyle sorun aşılmıştı.

  Musul, Saddam Hüseyin döneminde en parlak günlerini yaşadı. Çünkü Musul Arapları BAAS rejiminin belkemiğini oluşturmaktaydı. Ancak İkinci Körfez Savaşı olarak da bilinen Amerikan işgalinin ardından bu durum tamamen değişti. Zenginlerin ve ayrıcalıklı kesimin kısa sürede terk ettiği Musul, 1 saatlik mesafadeki komşusu Erbil'den çağlarca geride virane bir şehre dönüştü. Bu ortam öfkeyi, biriken öfke de Musul'u Arap milliyetçiliğinin kalesi olma noktasına getirdi.

  Arap direnişçilerle El Kaide unsurlarının birlikte hareket ederek işgal güçlerine ve Kürtlere karşı yarattığı şiddet üzerine, Amerikalılar bile Musul'u dünyanın en tehlikeli şehri olarak niteledi. İşte o Musul 10 Haziran 2014'te sadece birkaç saat içinde DEAŞ güçleri tarafından teslim alındı. Ordu ve polis teşkilatındaki 1 milyon Iraklıya rağmen hiçbir direniş gösterilmedi, hatta silahlı güçlerin bir kısmı DEAŞ saflarına katılmayı tercih etti.

  DEAŞ, Musul'u kontrol altına alarak, Kürt bölgesine sınır komşusu oldu. Bu nedenle kentin düşmesi özellikle Kürt rejiminin varlığını tehdit eden bir durum yarattı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow