Ukrayna'da çatışmalar yine şiddetlendi, BMGK acil toplanıyor

Ukrayna'da çatışmalar yine şiddetlendi, BMGK acil toplanıyor

Rusya ve Batı'nın kıskacındaki Ukrayna'da sular durulmuyor. Ateşkesin ihlal edilmesinin ardından yeniden şiddetlenen çatışmalarda ölü ve yaralı sayısı giderek artarken, Kiev, yabancı orduların ülkeye girebilmesinin önünü açtı. Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil toplanma kararı aldı.

Ukrayna hükümetinden gelen açıklamada, Donetsk'in Marinka kasabasında "Ayrılıkçıların" düzenlediği saldırıyı ordu güçlerinin püskürttüğünü, çıkan çatışmalarda 80 milisin öldüğünü, 100'den fazla milisin yaralandığı kaydedildi. Kiev yönetimi ayrıca, 5 Ukrayna askerinin öldüğünü ve 38 askerin de yaralandığı bilgisini verdi.


Tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti yetkilileri ise, Ukrayna ordusunun düzenlediği saldırılarda son 24 saat içinde Donetsk bölgesinde biri bebek 21 sivilin hayatını kaybettiğini, 124 kişinin de yaralandığını açıkladı.


Ukrayna'da ateşkes ihlal ediliyor, ABD'den 'derin rahatsızlık' açıklaması


Sergey Lavrov ve John Kerry Soçi'de buluştu


Öte yandan, Ukrayna Parlamentosunda konuşan Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunda 9 bin asker konuşlandırdığını, "Ukrayna ordusu düşmanın yeni bir saldırısına ve Rusya sınırı boyunca tam kapsamlı bir işgale hazır olmalı" ifadelerini kullandı


Ukrayna'nın doğusunda çatışmaların şiddetlenmesi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de acil toplanma kararı aldı. Litvanya'nın çağrısıyla yapılacak zirvede, ateşkesin yürürlüğe girdiği tarihten bu yana yaşanan en ciddi ihlallerin masaya yatırılacacağı bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS