Üsve-İ Hasene Ne Demek? Üsve-İ Hasene Örnekleri Nelerdir?

Üsve-İ Hasene Ne Demek? Üsve-İ Hasene Örnekleri Nelerdir?

Üsve-İ Hasene Ne Demek? Üsve-İ Hasene Örnekleri Nelerdir?

Arapça kökenli bir sözcük olan üsve, davranışları ve sözleri örnek alınan kişi demektir. Hasene ise en güzel, en iyi anlamına gelir. Ahzab Suresinin 21. ayetinde geçen Üsve-i Hasene ifadesi, Hz. Muhammed için kullanılır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Üsve-i Hasene Ne Demek?

Üsve-i Hasene, güzel örnek ve yol gösterici anlamına gelir. Hz. Muhammed, peygamber olmadan önce de, peygamberliğini ilan ettikten sonra da davranışlarıyla tüm Mekkelilere örnek olmuştur. Hayatı boyunca bir kere bile yalan söylemeye peygamber efendimize verilen isimlerden bir diğeri ''Muhammed'ül Emin'' dir.

Üsve-i Hasene Örnekleri Nelerdir?

1- Hz. Muhammed, cennetle müjdelenmiş olmasına rağmen gün içerisinde sık sık tövbe ederdi.

2- Peygamber efendimiz, hiçbir zaman kimseye zulmetmedi. 639 yılında Mekke'nin fethinden sonra yüzlerce müşrik ve münafık esir alındı. Her biri Müslümanlara okuma - yazma öğretmek karşılığında serbest bırakıldı.

3- Hz. Muhammed, çok az uyur ve çok az yemek yerdi. Mütevazi bir yaşam süren peygamber efendimiz, dünya nimetlerine zevk çevirdi. Bu davranışıyla, tüm Müslümanlara dünyanın değil ahiretin önemli olduğunu göstermiştir.

4- Kendisiyle alay eden insanlara bile hoşgörüyle yaklaşmış, hiç kimseyi İslamiyet'i seçmesi için zorlamamıştır.

5- Kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü bir zamanda, peygamber efendimiz Cahiliye devrinin tüm çirkin geleneklerine son vermiştir.

6- Savaşlardan elde edilen ganimetleri yoksullarla paylaşan Hz. Muhammed, tüm Müslümanlara yardımlaşmanın ve zekat vermenin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.