'1000 Çiftçi 1000 Bereket' çiftçileri ‘sarı gelin’ hasadına başladı

'1000 Çiftçi 1000 Bereket' çiftçileri ‘sarı gelin’ hasadına başladı

'1000 Çiftçi 1000 Bereket' çiftçileri ‘sarı gelin’ hasadına başladı

1000 Çiftçi 1000 Bereket programı kapsamında üretim yapan çiftçiler, ayçiçeği hasadına başladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Balıkesir Bandırma’da 22 yıldır çiftçilikle uğraşan Özden Gümüş, program sayesinde tarlasını daha iyi tanıdığını, topraktan aldığı verimin her yıl arttığını söyledi. Gümüş, “1000 Çiftçi 1000 Bereket ile sürekli eğitimlere katıldım, zirai konularda farklı bilgiler edindim. Dijital toprak analizi ile doğru gübreyi, doğru miktarda kullanmayı öğrendim, bu sayede verimim arttı. Bir dekarda 50 kg daha fazla verim elde ettim” dedi.

“DİJİTAL TOPRAK ANALİZİ BİZİM İÇİN BÜYÜK AVANTAJ”

“1000 Çiftçi 1000 Bereket’e dahil olana kadar büyüklerimizden ne gördüysek tarlada onu yapıyorduk” diyen Gümüş şöyle konuştu:

Son dakika! Euro Bölgesi çift haneli enflasyonla tanıştı

Son dakika! Euro Bölgesi çift haneli enflasyonla tanıştı

“Program kapsamındaki ziraat mühendisleri tarlama geldikten sonra doğru gübreleme ve zirai mücadeleyi öğrendim. Dijital toprak analizi yapılması benim için büyük avantaj oldu. Toprağın hangi besine, ne kadar ihtiyacı olduğunu söylediler. Bu sayede doğru gübreyi, doğru miktarda kullanmaya başladım. Bu da hem maliyetlerimi azalttı hem de verimimi artırdı. Ürettiğim ürünlerde dekarda 40-50 kg oranında verimimi yükselttim. Tarımsal eğitimlerle farklı zirai bilgileri öğrendim. Ziraat mühendisleriyle 7/24 birebir irtibat kuruyor, istediğim soruyu sorabiliyorum. Çevrim içi eğitimlerin çok faydasını gördüm, yeniliklerden de hemen haberim oluyor. Bir WhatsApp grubumuz var, çiftçi arkadaşlar tarlalarında bir hastalık görürse burada paylaşıyor, biz de bilgi sahibi oluyoruz. Benim tarlamdaki verim artınca başka çiftçiler de merak edip sormaya başladı. Ayçiçeği üretirken 1000 Çiftçi 1000 Bereket ile kanolanın da ne kadar değerli bir ürün olduğunu gördüm. Geçen yıl kanola yetiştirmeye başladım. Kanola sapları azot açısından çok zengin. Bundan sonra bunları toprağa kazandırmak için çalışacağım. Çevrenin temiz tutulması, geri dönüşümle ilgili konuları da bu sayede öğrendim. Mesela atık çıkınca hemen imha etme yoluna gidiyorduk. Fakat gördük ki atıkların değerlendirilmesi, geri dönüşüme gönderilmesi konusu çok önemli. 1000 Çiftçi 1000 Bereket, çiftçilerin ve ülkemizin geleceği için çok güzel bir program. Çiftçinin yanında yer alan Cargill’e teşekkür ediyorum.”