hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Haberler... TOKİ ucuz konut başvuru e-devlet'te! TOKİ sosyal konut başvurusu nasıl yapılır?

  Haberler... TOKİ ucuz konut başvuru e-devlette TOKİ sosyal konut başvurusu nasıl yapılır
  expand

  TOKİ başvuru şartları İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerde TOKİ’den sosyal konut sahibi olmak isteyen kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Projenin detaylarını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Peki, TOKİ sosyal konut başvurusu nasıl yapılır? İşte e-devlet TOKİ başvuru linki...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TOKİ’den ucuz konut sahibi olmak isteyen binlerce vatandaş başvurulara ilişkin detayları şimdiden araştırmaya başladı. Peki, başvurulardan kimler yararlanabilecek, adaylarda aranan şartlar neler ve başvuru süreci nasıl işleyecek?

  TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son dakika açıklaması şöyle; Bu devasa sosyal konut projemizin ilk etabını oluşturan 250 bin konutu 2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planlıyoruz. Projemizin bu ilk etabı dahi cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut atılımıdır. 50 binini İstanbul'da, 18 binini Ankara'da 12 bin 500'ünü İzmir'de 8 bin 650'sini Bursa'da, 7 bin 500'ünü Konya'da inşa edeceğiz. Diğer illerimizde de değişen sayılarda konut sayısı paylaşacağız. Şehit yakınları ve gazilere 12 bin 500 konut, engelli vatandaşlarımıza 12 bin 500 konut, emekli vatandaşlarımıza ise 50 bin konut kontenjan ayırıyoruz. Gençlerimiz için de bir kontenjan oluşturduk. 50 binini de gençlerimize tahsis ettik.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Vatandaşlarımız toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle sahip olabilecektir. Aynı şekilde toplamda 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecektir. 

  İstanbul'da hane geliri 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan herkes başvurabilecektir. Bu projeleri ticari kazanç kaynağı haline getirmek isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz. Devleti kandırarak hak etmediği halde TOKİ'den ev almaya çalışanların evlerini kaybedeceği denetim mekanizması kuracağız. 

  Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

  T.C. vatandaşı olması,
  Proje il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmesi veya proje il nüfusuna kayıtlı olması,
  Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması; TOKİ’den daha önce ev sahibi olmama
  İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 18.000 TL, yurt genelinde 16.000 TL olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)
  Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılması
  Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.
  Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  E-DEVLET TOKİ İSTANBUL BAŞVURU NASIL YAPILIR?

  BANKADAN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ :

  Başvuruların kabul edileceği yer: Projesine göre T. C. Ziraat Bankası A.Ş./T. Halk Bankası A.Ş.'nin Proje ilindeki yetkili şubeleri (Projelerin Bankası ekli listede belirtilmiştir.)

  Başvuru sahipleri;
  • Nüfus Cüzdanı ile birlikte; Projenin bulunduğu ildeki yetkili Banka Şubelerinde "Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi" imzalayacaktır.
  • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri, TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden "Hak Sahipliği" onaylananlar, sadece yetkili banka şubelerinden başvuru yapabilecektir.
  • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış (en az % 40 engelli olduğuna dair geçerli sağlık heyet raporuna ait "Belge" ile başvuru yapabilecektir. 18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne veya baba kendi adına Engelli kategorisinden başvuru yapabilecektir. (e-Devlet üzerinden başvuranlar kimlik kartı fotokopisi veya belgeyi sözleşme aşamasında ibraz edecekler.)
  • Emekli Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren "Belge" ile başvuru yapabilecektir. Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir. (Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan kızları hariç) (e-Devlet üzerinden başvurulanlar sözleşme aşamasında ibraz edecekler.)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ

  Başvuru sahibi;
  • E-devlet üzerinden, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan "Konut İşyeri Başvuru" hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.
  • Başvuru ekranında ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.
  • E-Devlet üzerinden projeyi seçerek başvurunuzu yapabilirsiniz.
  • Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.
  • E-Devlet başvuruları 28/10/2022 tarihinde sona erecektir.
  • E-Devlet üzerinden Engelli ve Emekli kategorisinden başvuranlar için, sözleşme aşamasında engelli veya emekli olduklarına dair belge istenecektir.
  • E-devlet kanalıyla başvurularda SMS ile iletilecek başvuru sahibi adına açılmış IBAN hesabına başvuru ücretinin belirlenen süre içerisinde eft, havale, ATM vb. ile yatırılması gerekmektedir. Aksi halde mevcut başvuru iptal edilecektir.
  • Başvuru işlemlerini E-Devlet üzerinden yapan vatandaşların başvuru işlemleri yukarıda belirtilen şekilde tamamlanacak olup, ayrıca Banka şubelerinden başvuru için işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.
  • Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri başvuruları sadece Banka Şubelerinden alınacaktır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  e-devlet başvuru sayfası için tıklayınız...

  TOKİ İSTANBUL SOSYAL KONUT BAŞVURULARI NE ZAMAN?

  Başvurular 14 Eylül 2022 Çarşamba günü bankalar aracılığıyla ve e-devlet aracılığıyla alınmaya başlandı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow