hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Haziran 2023 enflasyon rakamları ne zaman, saat kaçta açıklanacak? TÜİK Haziran 2023 enflasyon oranı yüzde kaç olacak?

  Haziran 2023 enflasyon rakamları ne zaman, saat kaçta açıklanacak TÜİK Haziran 2023 enflasyon oranı yüzde kaç olacak
  expand

  Haziran ayı enflasyon oranı TÜİK tarafından duyurulacak. Yılın altıncı ayında görülen tüketici ve üretici enflasyonu TÜİK'in açıklamasının ardından ortaya çıkacak. Peki, TÜİK Haziran 2023 enflasyon oranı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Haziran ayı enflasyonu için geri sayım başladı. Kısa süre önce mayıs ayına ilişkin verilerin açıklanmasının ardından memur ve emeklinin enflasyon farkı için ilk oranlar ortaya çıkmıştı. Haziran ayına ilişkin açıklanacak olan yeni veriler ise temmuz ayında gerçekleşecek zam için son veri olacak.

  HAZİRAN AYI ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  Türkiye İstatistik Kurumu her ayın başında bir önceki aya ilişkin verileri duruyor. Bu nedenle haziran ayı enflasyonunun  5 Temmuz tarihinde saat 10.00'da açıklanması bekleniyor. Kurban Bayramı'nın araya girmesi nedeniyle enflasyon oranı birkaç gün gecikmeli olarak açıklanacak.

  MAYIS AYI ENFLASYON RAKAMLARI NELER OLMUŞTU?

  TÜİK, Mayıs 2023 dönemine ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre; tüketici enflasyonuna işaret eden tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) değişim, mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,04, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 15,26, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,59 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 63,72 olarak gerçekleşti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BAKAN YUMAKLI'DAN GIDA ENFLASYONU AÇIKLAMASI

  Bakan Yumaklı, Twitter'daki hesabından, 'Tarım ve ormancılıkta süreklilik ve verimlilik odaklı bir anlayışla çalışacak, Türkiye Yüzyılı’nı üretimin ve üreticinin yüzyılı yapacağız' mesajı ile yazılı açıklama yaptı. Yumaklı, küresel ısınma, pandemi, savaşlar ve doğal afetlerin tarımı daha da stratejik bir konuma getirdiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

  "Girdi maliyetlerini düşürecek, verimliliği artıracak, tarımı dijitalleştirecek, yönetimi sadeleştirecek, üretim ve üretici odaklı bir 'yüzyıl' başlıyor. Küresel ısınma, pandemi, savaşlar ve doğal afetler tarımı daha da stratejik bir konuma getirdi. Tarımsal üretim ve girdilerde ezberler bozuldu. Tarımsal dönüşüm kaçınılmaz hale geldi. Yeni dünyanın yeni üretim normallerini Türkiye Yüzyılı’nda bizler yazacağız. Avrupa'nın en büyük tarımsal hasılaya sahip ülkesi Türkiye yazacak, fedakar ve cefakar Türk çiftçisi yazacak. Kazanan üreticimiz olacak. Kazanan güvenli ve makul fiyatla gıdaya erişen tüketicimiz olacak. Kazanan Türkiye ve Türkiye dostları olacak. Köklü geçmişimiz, 21 yıllık tecrübemiz ve ilk günkü heyecanımız ile yolumuza daha güçlü bir şekilde devam ediyoruz. Değişimin öncüsü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ve işaret ettiği hedefler doğrultusunda 'Türkiye Yüzyılı Tarım ve Orman Vizyonu'muzu hayata geçirmeye başlıyoruz. Üretimin ilk aşamasından son tüketim kademesine kadar planladığımız yapısal adımları tek tek gerçekleştireceğiz. Gübre ve mazot gibi girdi kalemlerinde dışa bağımlılığı azaltmak üzere tarihi adımlar atacağız. Gıda ile ilgili enflasyona sebep olan etkenleri ortadan kaldıracağız. Bakanlık teşkilatımız çok çalışacak: ama en çok da bu dönüşümü gençlerimizle birlikte gerçekleştireceğiz. Genç kardeşim, Türkiye Yüzyılı seninle başlasın."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow