hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Nisan ayı enflasyon rakamları ne zaman, saat kaçta açıklanacak? TÜİK Nisan 2023 enflasyon oranı yüzde kaç olacak?

  Nisan ayı enflasyon rakamları ne zaman, saat kaçta açıklanacak TÜİK Nisan 2023 enflasyon oranı yüzde kaç olacak
  expand

  Nisan ayı enflasyon oranı TÜİK tarafından duyurulacak. Yılın dördüncü ayında görülen tüketici ve üretici enflasyonu TÜİK'in açıklamasının ardından ortaya çıkacak. Peki, TÜİK Nisan 2023 enflasyon oranı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nisan ayı enflasyonu için geri sayım başladı. Kısa süre önce mart ayına ilişkin verilerin açıklanmasının ardından memur ve emeklinin enflasyon farkı için ilk oranlar ortaya çıkmıştı. Nisan ayına ilişkin açıklanacak olan yeni veriler ise temmuz ayında gerçekleşecek zam için yeni veri olacak.

  NİSAN AYI ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  Türkiye İstatistik Kurumu her ayın başında bir önceki aya ilişkin verileri duruyor. Bu nedenle nisan ayı enflasyonunun  2-3 Mayıs tarihlerinde saat 10.00'da açıklanması bekleniyor. 1 Mayıs'ın İşçi Bayramı olması ve bu günün resmi tatil olarak gerçekleşmesi nedeniyle verilerin açıklanması 2 ya da 3 Mayıs tarihine kalacak.

  Eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan enflasyon mesajı

  AK Parti seçim beyannamesini yazan ekipte de yer alan eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan CNN Türk’te soruları yanıtladı. Elvan enflasyonun 2 yılda tek haneye ineceğini söyledi. Elvan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:  Enflasyon konusunda şunu ifade edeyim, Türkiye'yi dünyadan soyutlayamayız. Dünyadaki gelişmeleri görmemiz gerekiyor. 5 yılda salgın yaşadık, pandemi geldi. Üretim ve tedarik zincirleri bozuldu. Gıda ve enerji fiyatlarında ciddi artış oldu. Küresel ölçekte tüm ülkelerde artış söz konusu oldu. Türkiye petrol, doğal gaz ithal eden bir ülke. Hangi ürüne bakacak olursanız olun, bardak, kitap, kalem hangi üretim alanına gidecek olursanız olun, her alanda petrolü, doğal gazı kullanıyorsunuz. Onun fiyatlarının artması ve ithalatçısı olmanız doğal olarak bu fiyatlara yansıyor. Petrol ve doğal gazda düşüş oldu, enflasyona yönelik tedbirler alınıyor, alınmaya devam edecek. Orta vadede 2 yılda enflasyonun tek haneye inmesi hedefimiz. AK Parti hükümetleri enflasyonla mücadelede oldukça deneyime sahip. Büyümeyi sağlarken enflasyonu düşürebilme becerisini ortaya koyduk.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow