hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Piyasa ajandası: 1-5 Ocak haftasında ekonomi gündeminde neler var?

  Piyasa ajandası: 1-5 Ocak haftasında ekonomi gündeminde neler var
  expand

  2024 yılının ilk haftasında, tatillerin etkisiyle sakin bir ekonomik gündem yaşanacak. Piyasaların odaklanacağı başlıca konular yurt içinde tüketici ve üretici fiyatları verileri olacak. Enflasyon, ayrıca memur ve emeklinin 2024'te alacağı maaş zamlarının belirlenmesi açısından kritik önem taşıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi yılı yüzde 1,16 azalışla 7.470,18 puandan tamamladı. Dolar/TL, bir önceki kapanışın yüzde 0,92 üstünde 29,4981'den kapandı. Gelecek hafta salı günü imalat sanayi PMI, çarşamba günü enflasyon takip edilecek. Ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentisi de aralıkta yüzde 42,39 olurken veri, milyonlarca vatandaşın maaşlarının belirlenmesi açısından kritik olacak.

  TÜİK'in verilerine göre, temmuz-kasım döneminde de tüketici fiyatlarında yüzde 33,66 artış oldu. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 6'lık zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

  Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun, 2024-2025'teki memur maaşları ile memur emeklisi aylıklarına zammı da içeren toplu sözleşmeye ilişkin kararı uyarınca, 2024'ün ilk altı ayı için belirlenen yüzde 15'e ilave olarak enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

  Memur, sözleşmeli ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

  YURT DIŞINDA ABD'NİN TARIM DIŞI İSTİHDAM İSTATİSTİKLERİ ÖNE ÇIKIYOR

  Yurt dışı perspektifinde ise ABD'den PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) değerleri, JOLTS istatistikleri, Almanya'dan iş gücü verileri, tüketici fiyatları ve perakende satışları ile Euro Bölgesi'nden üretici ve tüketici fiyatları verileri piyasa takibinde olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ayrıca, Fed toplantı tutanakları da bu dönemde gündemde yerini alacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow