Wells Fargo 190 milyon dolar ödemeyi kabul etti

Wells Fargo 190 milyon dolar ödemeyi kabul etti

Wells Fargo 190 milyon dolar ödemeyi kabul etti

Piyasa değerine göre ABD'nin en büyük bankası Wells Fargo, müşterilerden onay almadan hesap açan ve bu hesaplardan işletme ücreti alınması nedeniyle 190 milyon dolar ödemeyi kabul ederken, 5,300 çalışanın da işine son verdi.

Banka tarafından dün yapılan yazılı açıklamada California eyaleti savcıları ve federal düzenleyici kuruluşlar ile suçlamalardan vazgeçilmesi karşılığı anlaşmaya varıldığı ifade edilerek, "Müşterilerin talep etmedikleri ürünleri almasından dolayı üzgünüz ve sorumluluk duyuyoruz" denildi.

California eyaleti savcılarının Mayıs 2015'te hazırladığı iddianameye göre Wells Fargo müşterilerine talep etmedikleri ve yüksek maliyetli ürünler kullandırttı.
Mastercard 19 milyar dolarlık tazminat talebiyle karşı karşıya
İddianameye göre banka, ortalama bir müşterinin altı ürün kullandığını belirterek çalışanlarından bunu sekize çıkarmalarını istedi.

ABD tüketici finansmanı denetleme kurumunun açıklamasına göre banka müşterilerin rızasını almadan 2 milyondan fazla mevduat ve kredi kartı hesabı açtı.

Wells Fargo sözcüsü Mary Eshet, geçen beş yılda 5,300 çalışanın "uygunsuz satış" nedeniyle işten çıkarıldığını belirtti.