Faruk Çelik: "Asgari ücret 1 Ocak 2016 itibariyle 1300 lira olacak"

Faruk Çelik: "Asgari ücret 1 Ocak 2016 itibariyle 1300 lira olacak"

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, "Asgari Ücret Komisyonu 1 Aralık'ta toplanıyor. Hükümetin tavsiyesi Komisyona iletilecek ve asgari ücret 1 Ocak 2016 itibarıyla bin 300 lira olacak" dedi.

Milletvekili Genel Seçimi'nin ardından, 26. Dönem milletvekilleri kayıt yaptırmaya devam ediyor. Kayıt işlemi için Meclis'e gelen Çelik, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çelik, bu dönemin hayırlı olmasını dileyerek, "Reformlar dönemi olmasını temenni ediyorum. İnşallah Meclis'te büyük bir konsensüs, büyük bir uyum içerisinde Türkiye'nin önünde bekleyen meselelere neşter atacak önemli çalışmaların, reformların gerçekleştirildiği bir dönem olmasını, yeni bir atılım dönemi olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Bu niyetlerle Meclis açılacak ve inşallah bu başarılı çalışmaları da bu dönemde gerçekleştirmiş olacağız" diye konuştu.

"Asgari ücret ne zaman bin 300 lira olacak" sorusu üzerine Çelik, bunu defalarca televizyonlarda ifade ettiklerini belirterek, hükümetin, verdiği sözlerin tümünü yerine getirecek adımları kurulur kurulmaz atmaya başlayacağını söyledi.
Kaynağı belirsiz döviz girişleri 13.44 milyar dolara ulaştı!
Çelik, "Asgari Ücret Komisyonu 1 Aralık'ta toplanıyor. Hükümetin tavsiyesi Komisyona iletilecek ve asgari ücret 1 Ocak 2016 itibarıyla bin 300 lira olacak" dedi.

İşverenin asgari ücretin artmasının ek maliyet getireceği yönünde kaygıları olduğunun belirtilmesi üzerine Çelik, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Şu anda bizim mevcut net asgari ücretimiz 1000 lira ve 13 Avrupa ülkesinden daha iyi durumda. Tabi asgari ücreti bir geçim ücreti olarak almıyoruz. Asgari ücreti bir koruma ücreti olarak aldığınızda 13 Avrupa ülkesinden iyi olduğumuzu söyleyebilirim. Bu konuda işverenlerin doğrusu 7 Haziran'da o süreç içerisinde hiç sesleri çıkmamıştı. Şimdi seslerini yükselttiklerini görüyorum.

Ama asgari ücret bin 300 lira olacak. Var olan sistem içerisinde rekabeti bozucu, yani üretim anlamında, özellikle emek yoğun sektörde rekabetin aleyhinde bir durum söz konusu olursa bunları her an hükümet olarak ilgili taraflarla oturup değerlendirme imkanımız olmuştur, bundan sonra da olacağı konusunda kimsenin endişesi olmasın."
240 milyar dolarlık vergi kaçakçılığı G20 gündeminde
Çalışanların ücretlerindeki işveren payıyla ilgili indirim isteğine ilişkin bir soru üzerine Çelik, işverenin, sigorta işveren prim payıyla ilgili taleplerinin öteden beri olduğunu vurgulayarak, "Geçtiğimiz dönem uygulanan 5 puan indirim teşviki devam ediyor. Tüm bu konular şu anda bireysel olarak cevaplanacak konular değil. Bunlar hükümet kurulduktan sonra ortaya çıkan dengeler açısından ele alınıp, ona göre hükümet düzeyinde cevaplandırılacak konulardır" ifadesini kullandı.

"Kara harekatının gündemde olması bölgeyi nasıl etkiler?" sorusuna Çelik, şu yanıtı verdi:

"Bölgemizde tüm önemli aktörlerin buluştuğu bir Suriye'den bahsediyoruz. Burada yaşanan bu dramların ve sıkıntıların ayaküstü çözümü şeklinde bir yaklaşım doğru olmaz diye düşünüyorum. Suriye konusunu Türkiye hassasiyetle takip ediyor. Koalisyon unsurlarla, güçlerle beraber alınması gereken önlemler neyse bunlar değerlendiriliyor. Ama bu konuda kara harekatı ve benzeri tablolar tamamen o heyet ve kurul tarafından şu anda alınan konulardır. Rastgele cevaplandırılması gereken bir soru olmadığını özellikle ifade ediyorum."

Çelik, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin devamının silahlı unsurların tamamen silahtan arınmasıyla olacağını kaydetti.

Çelik, "Eğer siz milletten yetkiyi alıp, talimatı başka yerden, dağdan alırsanız tabii ki konuşulacak fazla bir şey yok. Herkesi demokrasi çizgisine davet ediyoruz ve işin ilacı demokrasidir. Ben inanıyorum ki Türkiye demokrasi çıtasını yükselterek bu sorunların üstesinden gelecektir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS