Hutbede Yahudileri hedef alan imama sınırdışı

Hutbede Yahudileri hedef alan imama sınırdışı

İtalya'nın Venedik vilayetine bağlı San Dona Di Piave kasabasındaki caminin Faslı imamı Abd Al-Barr Al Rawdhi'nin, Cuma hutbesinde Yahudileri hedef alması ülkede büyük yankı buldu. Tüm Yahudilerin ölmesi için Allah'a dua eden imam için sınırdışı kararı verilirken, İçişleri Bakanı Alfano, "Bu karar, İtalya'da nefret çığırtkanlığı yapılabileceğini düşünenler için ibret niteliğindedir" dedi.

San Dona Di Piave'deki Al-Rahma Camii'nin İmamı Abd Al-Barr Al Rawdhi'nin geçtiğimiz Cuma günü cemaatine verdiği vaazın videosu, Arap dünyası, Avrupa ve İngiltere'deki Arapça yayınları takip eden İsrail yanlısı bir merkez olan Ortadoğu Medya Araştırması Enstitüsü'nün (MEMRI) internet sitesine kondu.


Washington merkezli enstitünün sitesindeki görüntüden yola çıkarak bunu sayfalarına taşıyan Libero gazetesinin haberi üzerine İtalya İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Arapça verdiği vaazının İngilizce çevirisinin de yer aldığı videoda imamın, "Ey Allah'ım, onların hakkından gelmen bizi memnun edecektir. Ey Allah'ım, onlardan biri bile sağ kalmasın. Onların yiyeceklerini zehre dönüştür, soludukları havayı ateşe çevir, onlara huzursuz uykular, kasvetli günler nasip eyle, kalplerine korku sal" gibi ifadelerle Yahudileri hedefine aldığı görülüyor.


"Kamu düzeni ve ulusal güvenliği tehdit etti"


Venedik Cumhuriyet Savcılığı'nın koordinasyonunda , Terörle Mücadele Hizmet Birimi ile Genel Soruşturma ve Özel Harekat Teşkilatı'nın (DİGOS) yürüttüğü tahkikat sonucu imamın, 'Kamu düzenini tehdit etmek', 'Ulusal güvenliği tehdit etmek' ve 'Dini ayrımcılık yapmak' ile suçlandığı kaydedildi.


Bülent Arınç: 'Gül başbakan olmazsa dünyanın sonu değil'


Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı da ivedi bir şekilde Al Rawdhi'nin sınır dışı edilmesine karar verdi. Söz konusu imamın, bazı cihatçı gruplarla bağlantısından ve Venedik'in batısında bir terör hücresinin kurulması için girişimler başlatanlar arasında olduğu iddiası nedeniyle 2012 yılında da gözaltına alındığı ve sorgusunun ardından serbest bırakıldığı ortaya çıktı.


Bakan: "Yahudi karşıtlığı kabul edilemez"


İçişleri Bakanı Angelino Alfano bu kararın, İtalya'da nefret çığırtkanlığı yapılabileceğini düşünenler için ibret olacağını belirterek, "Şiddete açıkça teşvik eden ve dini nefret ile Yahudi karşıtı içerikli bu tür hitaplar kabul edilemez. Bu nedenle imamın derhal topraklarımızdan sınır dışı edilmesini emrettim" açıklamasını yaptı.


"Camiyi kapatın" çağrısı


Ayrılıkçı, aşırıcı sağcı parti Lega Nord'a (Kuzey Birliği) üye milletvekili Emanuele Prataviera, İtalya hükümetine, imamın görev yaptığı San Dona di Piave Camisi'ni kapatma ve ülke genelinde yeni camilerin inşasını engellemeye ilişkin tedbirler alma çağrısında bulundu.


Prataviera hükümetten, gevşek tavırlar sergilemeyi bırakıp, ülkede verilen vaazların Arapça değil, İtalyanca olmasını şart koşmasını ve Müslümanlara yeni ibadethaneler açması için verdiği izinleri derhal durdurmasını istedi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den veda fotoğrafı


İslam Federasyonu: "Ölüm vaazı verenin camide yeri yok"


Silvio Berlusconi'nin partisi Forza Italia'nın (FI) parlamentodaki sözcüsü Mara Carfagna, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İtalya Fransa'ya dönüşmemeli. Yahudilerin ölümü için çağrıda bulunan imamın sınır dışı edilmesi doğru ve cesurca bir seçimdir" ifadelerini kullandı.


Yine FI'ye mensup Senatör Maurizio Gasparri de sınır dışı kararını, "İyi bir iş" diye yorumladı.


Veneto Bölgesi İslam Federasyonu ile Annone Veneto Assalam Derneği Başkanı Bouchaib Tanji de sınır dışı kararını destekleyerek, "İslam bir barış dinidir. Ölümü vaaz verenlerin camide yeri yok. Bakan Alfano'nun kararını doğru buluyoruz" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS