Cumhurbaşkanı Erdoğan: Merkez Bankası lütfetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Merkez Bankası lütfetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararını eleştirerek, "Bağımsızlık zırhına sığınarak bize karşı tavır takınma" dedi. Güne 2.4626 seviyesinden başlayan dolar/TL, Erdoğan'ın açıklamalarının ardından 2.4911'e kadar yükseldi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz konusunda yanlış yaptığını belirterek, bankanın "bağımsızlık zırhına sığınarak kendilerine tavır takınmaması" gerektiğini ve bu durumda "bankayı bir yerlerin nüfuz altına alıp almadığı" sorusunu yönelteceklerini söyledi.

TESKOMB heyetini kabulünde TCMB'nin dünkü faiz kararı konusunda değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Dün Merkez Bankası lütfetti, politika faizinde ve faiz koridorunda çeyrek puanlık bir indirim yaptı. Yıl boyunca yapılan indirimlerin hepsini topluyorsunuz 2.5 puan ediyor, halbuki geçtiğimiz yıl Ocak ayında bir kalemde 5.5. puanlık artış yapılmıştı. Hâlâ Ocak ayındaki artışın yarısı kadar dahi indirim yapılmış değil...Böyle şey olur mu?" ifadelerini kullandı.

TCMB enflasyondaki düşüş ve genel seçimler öncesi yatırımların ve büyümenin desteklenmesini isteyen siyasilerin artan çağrıları sonrası dün politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 7.50'ye çekti. TCMB faiz koridorunun alt bandında 25 baz puan, üst bandında ise 50 baz puanlık indirime gitti.

"Yani bize karşı bir bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka bir yerlere karşı bağımlılığın mı var, bir de bunu söyle. Merkez Bankası faiz konusunda yanlış yapıyor, mevcut faiz oranları Türkiye'nin ekonomideki gerçeğine uygun değildir" diyen Erdoğan, TCMB'nin bağımsızlığına sözü olmadığını belirtti ve "Ama nereye kadar yok? Ülkenin ve milletin menfaatlerini koruduğu yere kadar yok" dedi.

Milletin hakkını ve hukukunu korumanın kendisinin görevi olduğunu belirten Erdoğan, bu konunun takipçisi olmaya ve ikazlarını yapmaya devam edeceğini söyledi.

"Güya riskleri azaltmak için uyguladıkları faiz politikasının kendisi bir risk haline dönüşmüştür. Bunu bilmeleri lazım" diyen Erdoğan, "Bu kredilerdeki faiz oranı ne kadar düşerse ne kadar düşük olursa ben inanıyorum ki yatırımlar o denli artacaktır" dedi ve TCMB'ye şöyle seslendi:

"Güven olmazsa istikrar olmaz, e biz bunu sağladık, o zaman sen de istikrar için Merkez Bankası olarak üzerine düşen görevi yapmak zorundasın. Bağımsızlık zırhına sığınmak suretiyle kalkıp da bize karşı tavır takınma, o zaman biz soru işaretlerini koyarız acaba bir yerler mi bunları nüfuz altına alıyor? Bakın bu kadar açık konuşuyorum."

Türkiye'de istikrar ve güven ortamına zarar vermek için "yeni yollar ve yöntemler bulunduğunu" belirten Erdoğan, "Öyle kalkıp Merkez Bankası'nın başındaki kişi iyidir hoştur vs, ben iyiliğe hoşluğa yaptıklarıyla bakarım, kendi fiziğiyle bakmam. Ne yapıyorsun, netice ne buna bakarım. Uygulamaya bakarım" dedi.

Merkez Bankası faiz kararını verdi

Hükümetten faiz kararına ilk yorum...

Borsa yatay kapandı

Fed'in faiz artırımında acele etmeyeceği beklentisiyle gün içinde küresel piyasalara paralel yüzde 1'in üzerinde artıya geçen endeks, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'na (TCMB) yönelik eleştirilerinin etkisiyle kazanımlarını geri vererek günü yatay bitirdi.

Güne 2.4626 seviyesinden başlayan dolar/TL, Erdoğan'ın açıklamalarının ardından 2.4911'e kadar yükseldi.

Gün içinde 87,847 puana kadar yükselen BIST-100 endeksi yüzde 0.05 artıda 86,733.45 puandan kapandı. Bankacılık endeksi yüzde 0.11 artıda günü bitirdi.

Borsa İstanbul'da en yoğun işlem gören üç hisse senedi arasında yüzde 0.32 yükselen Garanti Bankası, yüzde 3.23 gerileyen THY ve değişim kaydetmeyen Halkbank yer aldı.

BIST-100 endeksindeki hisselerin işlem hacmi 4.82 milyar lira ile 200 günlük ortalama olan 3.48 milyar liranın üzerinde gerçekleşti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS