İstanbul için "tipi" uyarısı

 İstanbul için "tipi" uyarısı

İstanbul'da kar yağışının bugün gün boyu aralıklarla kuvvetli yağacağı ve fırtına ile birlikte kar yağışının tipiye dönüşeceği tahmin ediliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kar yağışıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.


Açıklama şu şekilde:
"İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışı sabaha karşı yerini sulu kara bıraktı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre  kar yağışının bugün gün boyu aralıklarla kuvvetli yağacağı ve fırtına ile birlikte kar yağışının tipiye dönüşeceği tahmin ediliyor.
Rüzgârın poyraz yönünden kuvvetlice, aralıklarla fırtına şeklinde (40 ila100 km/saat) eseceği öngörülüyor.


Türkiye kar ve fırtınaya teslimMetrobüs sabaha kadar hizmet verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kış şartlarıyla mücadele ekipleri gece boyunca çalışmalarını sürdürdü. Dün gece 1920 personel, 908 araç ana arterler ana arter ve meydanlarda görev yaptı.  Gece yarısından sonra düşen hava sıcaklığı nedeniyle birçok yol  ve köprüde buzlanma meydana geldi. Buzlanma erken uyarı sistemi sabah saatlerine kadar 179 defa çeşitli bölgelerden uyarı sinyali gönderdi. Ekipler gelen sinyaller doğrultusunda tuzlama çalışması yaptı. Şehir merkezi dışında daha etkili olan kar yağışı köylerde  herhangi bir olumsuzluğa neden olmadı. Muhtarların kontrolünde bulunan kürüme aparatlı traktörler köy yolların açık tutulmasında kullanıldı.

Toplu ulaşımda herhangi  bir sorun yaşanmazken Metrobüs sabaha kadar hizmet verdi. Ekipler gece boyunca 3 bin 847 ton tuz; karayolları ekipleri köprülerde 3 bin 350 kg üre kullandı. Ekipler, fırtına ve kar yağışı nedeniyle devrilen 29 ağacı kaldırdı, çatısı uçan 2 binaya müdahale etti.

Kar kalındığı oranları

Bazı semtlerde ölçülen kar kalınlıkları:
Bayrampaşa, Esenler: 1-3 cm
Başakşehir, Hadımköy: 3-5 cm
Kağıthane, Alibeyköy, Sultangazi : 3 cm
Arnavutköy : 5 cm
Istırancalar : 40cm
Çatalca : 5 cm
Beykoz'un yüksekleri : 6 cm
Kartal, U. Mumcu : 7 cm
Tuzla, Sultanbeyli, Akfırat: 8cm

Barajlar doluyor

Alınan son yağışlarla birlikte İstanbul'da barajların doluluk oranı yüzde 59.58'e ulaşırken 518 milyon m3 su bulunmaktadır.Istırancalar, Pabuçdere, Kazandere barajlarında doluluk yüzde 100'e ulaşırken, Terkos yüzde 85, Alibeyköy yüzde 83, Ömerli yüzde 62, Büyükçekmece yüzde 35'e ulaştı.

505 kişi misafir ediliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kış şartlarının ağırlaşmasıyla birlikte sokakta yaşayan evsiz vatandaşları Zeytinburnu Spor Salonunda misafir etmeye devam ediyor.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Darülaceze Müdürlüğü 40 personel ile evsiz vatandaşlara hizmet veriyor. Zeytinburnu Spor Salonuna getirilen vatandaşlar  sağlık kontrolünden sonra misafirhaneye alınıyor.  Kadın ve erkek olarak ayrı bölümlerde misafir edilen vatandaşların, banyo ihtiyaçları karşılanarak, saç sakal traşları yapılıyor.   İç çamaşırları, elbise, kaban ve ayakkabı verilerek kıyafetleri değiştiriliyor. Üç öğün yemek ihtiyaçları karşılanırken, ara saatlerde çay ikramı yapılıyor. Zeytinburnu Spor Salonunda,  485  erkek, 20  kadın toplam 505 kişi misafir ediliyor.''

 İDO ve BUDO bazı seferlerini iptal etti

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ve Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) resmi internet sitelerinden, bugün yapılması planlanan bazı seferlerini, olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal ettiğini duyurdu.

İDO'nun iptal ettiği seferler şöyle:

07.00 Yenikapı - Bandırma Hızlı Feribot seferi
07.30 Bandırma - Yenikapı - Bostancı Deniz Otobüsü seferi
08.00 Bursa - Armutlu - Yenikapı - Kadıköy Deniz Otobüsü seferi
09.00 Bursa - Yenikapı - Kadıköy Deniz Otobüsü seferi
BUDO'nun iptal ettiği seferler ise şöyle:
07.00 Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş) seferi
08.00 İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya) seferi
09.00 Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş) seferi
09.30 Armutlu (İhlas) - İstanbul (Kabataş) seferi
10.45 İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya) seferi
12.00 Bursa (Mudanya) - İstanbul (Kabataş) seferi
12.30 İstanbul (Kabataş) - Bursa (Mudanya) seferi

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS