Bahçeli ateş püskürdü: "Filminiz buysa ömrü billah reklama razıyız"

Bahçeli ateş püskürdü: "Filminiz buysa ömrü billah reklama razıyız"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun tahliye edilmesini, "Göre göre, bile bile AKP, vatanımızın bir parçasını koparıp atmıştır" diye eleştirdi. Türbenin 1921'deki anlaşmayla Türkiye topraklarına katıldığını hatırlatan Bahçeli, AK Parti'li bir milletvekilinin "90 yıllık reklam arası" sözlerine göndermede bulunarak, "Sizin filminiz buysa, biz ömrü billah reklam izlemeye razıyız" dedi. Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'i de çok sert sözlerle suçlayarak, karargahtaki fotoğrafları eleştirdi.

Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Hocalı Katliamının yıl dönümüne değindi,


Erdoğan'ın geçen yıl Ermeni diasporasına yazdığı mektubu eleştirdi ve Ermeni soykırımının 100. yılı nedeniyle Çanakkale Savaşı anmalarının tarihinin öne alınmasını eleştirdi, "Tarihimizi sözde soykırım iddialarının yedeğine düşüren aynı kişidir" dedi.


Ege Üniversitesi'nde yaşanan öğrenci çatışmasında öldürülen Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun ölümüne değindi, "Pırıl pırıl bir çocuğumuzdur. Düşünüyorum da ne kadar çok ölüyor, ne kadar çok üzülüyoruz. 46 yıldır tabutlarımız omuzlardan inmiyor" dedi. PKK'ya suçlamalar yönelten Bahçeli, üniversite rektörünün istifa etmesini istedi, Ege Üniversitesi Senatosu'nun açıklamasındaki, "tüm güvenlik önlemlerinin alındığı" ifadelerini eleştirdi.


"Arkasına bakmadan terk etti"


Hatıralarında yaşattıkları her toprak parçasının kendileri için vatan olduğunu söyleyen Bahçeli, sözü Süleyman Şah Türbesinin tahliye edilmesine getirdi. Türkiye'nin Büyük Tarruzdan beri ilk kez geri çekildiğini, vatan bildiği toprakları ilk kez terk ettiğini ifade eden Bahçeli, "Göre göre, bile bile AKP, vatanımızın bir parçasını koparıp atmıştır. Türk tarihinde böyle bir zillet, böylesi zelil bir vaka pek az yaşanmıştır. AKP hükümeti Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nu tehdit ve şantajlara boyun eğerek, arkasına bakmadan terk etmiştir. Korkaklar kafilesi, ürkekler koalisyonu vatanın bağrına hançeri saplamıştır. Kimse meraklanmasın biz bu hançeri mutlaka çıkaracağız" diye konuştu.


Başbakan Davutoğlu Şah Fırat'ın detaylarını açıkladı


"Filminiz buysa, reklam izlemeye razıyız"


Süleyman Şah Türbesi'nin Türkiye toprağı sayıldığı 1921'de imzalanan anlaşmayı hatırlatarak, "Süleyman Şah Türbesi 94 yıl aradan sonra yok sayılmıştır. Lozan'da vatanımızın bir parçası sayılan topraklardan gece yarısı apar topar kaçılmıştır. Cumhuriyeti reklam arası olarak niteleyen, yaftalayan sorumsuz ve güdük zihniyetler neredesiniz, nereye sıvıştınız? Hatırlatırım ki, sizin filminiz buysa biz ömrü billah reklam izlemeye razıyız. Süleyman Şah Türbesi 1931'de bizzat Gazi Mustafa Kemal'in emriyle tamirden geçirilmiş ve karakol haline getirilmiştir" şeklinde konuştu.


'Ömrü billah reklam izlemeye razıyız'


Erdoğan'ın geçmişteki sözlerini hatırlattı


Türbenin Suriye topraklarında taşınmasının tarihini anlatan Bahçeli, şunları söyledi:


"Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu vatan toprağıdır, Ankara'dan, Kayseri'den, Manisa'dan hiçbir farkı yoktur. Kaldı ki, Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AKP'li bakan, yönetici ve milletvekilleri daha çok değil, geçtiğimiz yıl bu yönde açıklamalarda bulunmuştur. Erdoğan daha 25 Mart 2014'te Süleyman Şah Türbesine yönelik tehditle ilgili bir soruya, 'Böyle bir yanlışlık olursa gereği neyse yapılacaktır. Bu topraklara yapılacak bir saldırı aynen Türkiye'ye yapılmış bir saldırı olacaktır' demiş ve arkasından devam etmiştir: 'Oradaki Mehmetçiklerin güvenliği, bizim için 75 milyon vatandaşımızın güvenliğidir, o bakımdan her türlü tedbir alınmıştır' demiştir. Bu sözlerin bir yılı dolmadan tam aksi yönde hareket tipik bir Recep Tayyip Erdoğan davranışından başka bir şey değildir."


İşte TSK'nın 'Süleyman Şah' planı


Süleyman Şah Türbesi, Göktürk-2 uydusuyla takibe alındı


"Erdoğan yine sallamış..."


MHP lideri Bahçeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun TBMM'nin 94. açılış yılı resepsiyonundaki, "Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerlerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yapılır" sözleri ile "Türkiye'nin güvenliği tehdit edilirse uluslararası hukuk çerçevesinde meşru her adımı atmaya hazır" ifadelerini hatırlattı. Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın da "Süleyman Şah Türbesi Türkiye'nin sınırları dışındaki nadir bir yerdir. Ankara, İstanbul, Sinop, Hatay nasılsa o türbede öyledir" yönündeki sözlerini anımsatan Bahçeli, şunları söyledi:


"Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 Ekim 2014 tarihinde yayımladığı Kurban Bayramı mesajında yine sallamış, yine yalana sarılmış ve şunları iddia etmiştir: 'Türkiye Cumhuriyeti devleti vatanının her karış toprağını savunmak bir an bile tereddüt etmeden tüm imkanlarını seferber etmekten asla kaçınmayacaktır.' İlaveten, Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nda görev yapan Mehmetçiklere yönelik, 'Gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tereddüt etmeden bir an bile gecikmeden yanı başınızda olacak' güvencesi de şimdilerde balon gibi patlamıştır. Genelkurmay Başkanı 2 Ekim 2014'te Süleyman Şah Saygı Karakolu'nda görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri personeli için bir mesaj yayımlamış ve şunlardan bahsetmişti: 'Gözümüz, kulağımız ve gönlümüz hep sizlerle beraberdir. Sizden gelecek tek bir haberle silahlı kuvvetlerimizin anında yanınızda olacağının güvenini içinizde hissedin.' Özel Paşa'nın Süleyman Şah'a nasıl yetiştiğini tecrübeyle herkes öğrenmiştir. 2 Ekim 2014 tarihinde Irak ve Suriye tezkereleri görüşülürken TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Milli Savunma Bakanı hepinizin dikkatini çekiyorum aynen şöyle konuşmuştur: 'Vatanımızın ayrılmaz bir parçası olan Süleyman Şah Saygı Karakolu'nu korumak devletimizin asli vazifesidir. Türkiye Cumhuriyeti bu sorumluluğun gereğini yerine getirmek konusunda hiçbir tereddüt göstermeyecektir."


"Ey cumhurbaşkanı, ey Başbakan, ey Özel Paşa"


Bahçeli bu sözleri hatırlattıktan sonra Erdoğan, Davutoğlu ve Özel'e şöyle seslendi: "Madem Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu Türk anavatanının ayrılmaz bir parçasıdır, o halde ey Cumhurbaşkanı, ey Başbakan, ey Özel Paşa kime sorarak, ne hakla vatandan vazgeçtiniz! Bunu tarihe nasıl anlatacaksınız, bunu millete nasıl izah edeceksiniz? 'Ortadoğu'da bizden habersiz yaprak kımıldamaz' diyen Davutoğlu, vatan topraklarını korkakça bırakıp kaçtığınızı hala görmeyecek misiniz? 'Şam'daki Emevi Camii'nde namaz kılacağız', 'Selahattin Eyyubi'nin kabri başında Fatiha okuyacağız', 'Bilal Habeşi'nin türbesinde dua edeceğiz' diyen Erdoğan, ceddimizin kemiklerini nakliye araçlarına yükleyip, vatanı yüzüstü bıraktınız hala anlamayacak, pişman olmayacak mısınız?"


Genelkurmay Başkanı Özel'den Süleyman Şah için özel mesaj


Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Süleymah Şah IŞİD'e veriliyor' iddiasına yalanlama


Necdet Özel'e çok sert ifadeler


"AKP'nin 'al at ah mat' operasyonu 21 Şubat 2015 akşamı saat 21.00 itibarıyla başlamış ve zamanlı iki ricat operasyonuyla yaklaşık 9 saat sürmüştür. Türk devleti vatanından çekilmiştir. Bu olacak, yenilecek, yutulacak şey değildir. Davutoğlu buna başarı demekte, söz konusu rezillikle övünmektedir. Cumhurbaşkanı söz konusu bozgun için 'Her türlü takdirin fevkinde başarılı bir operasyon' yorumunda bulunmaktadır. Özel Genelkurmay Başkanı geride değerli emanetler bırakılmadığını, Davutoğlu da manevi emanetler alındıktan sonra geride kalan yapıların kullanılmaz hale getirildiğini şuursuzca dile getirmektedir. Demek ki, vatan değerli görülmemektedir. Değerli atamızın kemiklerini oradan buraya taşımak marifet olarak sunulmaktadır. Bugün Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'ndan rahatlıkla ve gurur duyarak vazgeçenler Allah muhafaza yarın Erzurum'u, Diyarbakır'ı önüne gelene peşkeş çekeceklerdir. Sayın Özel Paşa, senin için vatan nedir? Yoksa Harbiye'de vatan konusu işlenirken dersi mi kırdın, okuldan mı kaçtın? Sayın Davutoğlu ya sana ne demeli, ya seni nasıl izah etmeli? 'Stratejik Derinlik'in çuvalına her şeyi koydun da bir tek vatanı mı unuttun? Sayın Erdoğan sana bu çerçevede bir şey söylemek zaman israfıdır. Zira sen vatan ile yollarını çoktan ayırdın, çoktan bu defteri kapattın."
O fotoğrafı eleştirdi: "Sani fethe çıkmış muzaffer komutan"


Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'i, "Suriye'de ortaya çıkan güvenlik sorunları ve askeri zaruretleri bahane göstererek, kaçma operasyonunu gerekçelendirmeye çalışmakla" suçlayan Bahçeli, Suriye'deki güvenlik sorunlarının yeni olmadığını, 4 yıldır sürdüğünü söyledi. Bahçeli, Genelkurmay Başkanının bu güvenlik sorunları ve Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'ndan çekilmelerine neden olan zaruretleri açıklamaya çağırdı. Bahçeli şöyle konuştu:


"Nerede kaldı kararlılık mesajları, nerede kaldı meydan okumalar. Davutoğlu, Özel Paşa ile birlikte an be an geri çekilmeyi izlerken en küçük bir utanma mahcubiyet hali göstermemişlerdir. Başbakan ceketi çıkarmış, masaya serilmiş, harita üzerinde inceleme yaparken, sanki fethe çıkan muzaffer komutan edasıyla pozlar vermektir. Öyle ya AKP'nin lugatında erkekliğin 10'da 9'u kaçmak, kalan kısmında da susmaktır."


Şah Fırat Operasyonunun karargah fotoğrafları


Erdoğan: 'Sevk ve idaresini bizzat izledim'


"Erdoğan, Davutoğlu ve Özel TSK'yı PKK ile aynı çizgiye getirdi"


Türbenin Suriye'nin Eşme Köyü'ne taşınmasına da değinen Bahçeli, "Sanki gece gündüz ziyaret edecekmiş gibi Milli Savunma Bakanına göre bu uzaklık yürüme mesafesidir. AKP bir tarafta bayrak indirirken diğer tarafta bölücülerin denetim ve kılavuzluğunda bayrak dikmiştir. Geride iz bırakmamak adına Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nu imha eden AKP hükümeti böylelikle vatan topraklarını bombalayan siyasi bir yönetim olarak Türk tarihinin kara sayfalarına adını yazdırmıştır. IŞİD'den kaçan başbakan ve hükümeti Süleyman Şah Türbesi'ne ABD'nin izni, PKK'nın yardım ve desteğiyle ulaşmıştır. AKP'nin PKK, PYD'den ricacı olduğu bölücü çevreler tarafından devamlı gündemde tutulmuştur. Şu işe bakın ki, AKP'nin işbirlikçiliği resmiyet kazanmıştır. Erdoğan, Davutoğlu ve Özel Paşa, peygamber ocağı Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Türk milletine ölüm yağdıran PKK ile aynı çizgiye getirmişlerdir. Aynel Arab yani Kobani'den açılan koridordan geçen birliklerimiz PKK'nın açtığı koridordan geçmiş, caniyle kahraman aynı kefeye konmuştur. Bunu yapanlara yazıklar olsun. Hakkımız varsa da haram olsun."


YPG: 'Şah Fırat Operasyonuna aktif katıldık'


 Süleyman Şah Saygı Karakolu'nu korumaya yönelik hava tatbikatı yapıldı


Bordo bereliler Suriye sınırında


"Eşme'de sorun olursa nereye nakledilecek?"


Türbenin boşaltılmasında 1 şehit dışında askerlerin sağ salim dönmüş olmasına diyecek bir şeyleri olmadığını dile getiren Bahçeli, türbenin Eşme Köyü'ne taşınmasını eleştirdi. Bahçeli, "Bir yanda Türk bayrağı dalgalanırken hemen yakınında Öcalan canisinin ve PKK'ya ait paçavraların direklerde sallanmasına nasıl tahammül edilmektedir? Burada da bir sorun olursa, nakil işlemi nereye gerçekleştirilecektir. Cizre'de tehdit var diye, Silopi'de terör saldırısı olur diye, Hakkari'de güvenlik zaafiyeti olur bahanesiyle buraları da kamyonlara yükleyip nereye götürelim? KKTC'de askeri zaruretler çıkarsa ne yapacağız? Kıbrıs'ı da Adana'ya, Mersin'e mi nakledeceğiz?"


"Ya Suriye misilleme yaparsa"


Bahçeli "eğit-donat" politikasını da eleştirerek, Şam hükümetinin misilleme yapması durumunda bununla hükümetin nasıl başa çıkacağını sordu.


Esad yönetimi, YPG'den Şah Fırat izahatı istedi


Türbenin yeni arazisinin sahibi ortaya çıktı: 'Satış işlemi yapmadım'


İç Güvenlik Paketine kısmi destek


Bahçeli İç Güvenlik Paketi'ne de değindi, Meclis'in arenaya döndüğünü, şiddetin sıradanlaştığını ifade etti. AKP'yi her türlü uzlaşma ve diyaloga karşı olmakla eleştiren Bahçeli, "AKP'nin üslup ve izlediği metodu tasvip etmiyoruz. Güvenlik böyle temin edilmez, edilemeyecektir. Biz parti olarak AKP'nin anayasa, hukuk ve demokratik ilkelere karşı aykırı tekliflerine sıcak bakmıyoruz. Elbette İç Güvenlik Paketinde evet dediğimiz değişiklikler vardır ve olacaktır. Görüşülmekte olan tasarının Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda havai fişek, molotof, demir bilye ve sapan ibarelerini ekleyerek bunlarla toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılmayı yasaklayan tasarının 7. maddesine, havai fişek, molotof, demir bilye ve sapan ile ayrıca yasa dışı örgüt ve toplulukların kıyafetleri ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılanların cezalandırıldığı 8. maddesi ile ayrıca yine 2911 Sayılı Kanun çerçevesindeki şiddet olaylarında ortaya çıkan zararın, zararı verenler tarafından ödenmesine ilişkin rücu maddesi olan 9. maddesine, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun içine derç edilen ve molotof ve kimliğini gizlemek amacıyla, yüzünü kapatanlarla ilgili düzenleme içeren 10. maddesine MHP destek vermiştir. Tasarının Bonzai ile ilgili maddeleri ve diğer bazı teklifler tarafımızca desteklenmiştir."


Bahçeli tasarının diğer maddelerine yönelik eleştirilerini yineledi.


Bahçeli'den iç güvenlik paketine kısmi destek


Şah Fırat Operasyonundan ilk görüntüler


Muhalefetten tepki: 'Şah değil, mat operasyonu'

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS