Bülent Arınç: "Görev adamıyız emeklilik olmaz"

Bülent Arınç: "Görev adamıyız emeklilik olmaz"

AK Parti’deki "üç dönem kuralı" nedeniyle yeni dönemde milletvekili seçilmesi beklenmeyen Arınç, "Biz, görev adamıyız. Bizde emeklilik olmaz. Bizde emekli olmak diye bir şey yok" dedi. Arınç, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün AK Parti'ye dönüp dönmeyeceğine ilişkin de "Partide görev alması mümkün olabilir de olmayabilir de" değerlendirmesini yaptı.

Milliyet gazetesine konuşan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün siyasete dönüp dönmeyeceği, üç dönem kuralı nedeniyle kendisinin siyasetten ayrılıp ayrılmayacağı sorularını yanıtladı.


Daha önce aktif siyasetin içinde olmayacağını açıklayan Bülent Arınç, üç dönem yasağı hatırlatılarak sorulan "Emekli olacak mısınız?" sorusunu yanıtladı. Arınç, aktif siyaset içinde olmayacağını yineleyerek, şunları söyledi:


"Bu üç dönem yasağı olmadan dahi ben artık aktif siyasi hayata son vermek istediğimi, bundan sonra emekli olmak bir kenara ama aktif siyasetin dışında olmayı arzu ettiğimi ifade etmiştim. Tabii bu benim şahsi düşüncemdir. Diğer milletvekili arkadaşlarım ne düşünürler onu bilmiyorum. Siyasetten uzak kalmak mümkün değil ama her şey de parlamentoda ya da bir bakan olarak yapılmıyor. Yine ülkemizin siyaseti, geleceğine ait birtakım projeler konusunda çalışmalarımıza devam ederiz. Onun için milletvekili olma şartı yok."


Arınç siyaseti bırakıyor


Arınç 2012'de üç dönem kuralı gündeme geldiğinde CNN TÜRK yayınında konuşmuş ve "40 yıldır bu işin içinde bir insan olarak yorulduğumu hissediyorum. Faal siyasetin içinde olmayı şahsen düşünmüyorum. Onun dışında inşallah güzel bir emeklilik hayatımız olur. Bizden bir şey bekleniyorsa onları yapmaya devam ederiz. Dışarıda kalacağım, biraz kendime döneceğim, eksiklerime dikkat edeceğim. Aktif siyasetin içinde olmayacağım" demişti.


Fethullah Gülen'den Erdoğan'a: 'Özür dile barışalım'


"Gül'ün partide görev alması mümkün olabilir de olmayabilir de"


Arınç, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün AK Parti'ye dönüp dönmeyeceği konusundaki soruları da yanıtladı. Arınç, "Biz, görev adamıyız. Bizde emeklilik olmaz. Bizde emekli olmak diye bir şey yok. Yani görevlerimizden ayrılabiliriz. Ama yaşadığımız müddetçe hep AK Parti’nin hizmetinde olmak hem de Türkiye siyasetine bir şekilde katkıda bulunmayı arzu ederiz, isteriz" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:


"Sayın Abdullah Gül bizim kardeşimizdir, arkadaşımızdır, partimizin kurucusudur. Çok mükemmel bir Cumhurbaşkanlığı yapmıştır. Şimdi de görev süresi bitmiştir. Biz, her zaman el ele gönül gönüle bütün arkadaşlarımızla birlikte olacağız. Ve Türkiye için hizmet etmeye devam edeceğiz. Bunun için partide görev almak mümkün de olabilir olmayabilir de ama Türkiye için her zaman güzel şeyler düşünüp bunları AK Parti’ye tavsiye etmek ve AK Parti’de bu projelerimizin takipçisi olmak zannediyorum bizim için de onun için de büyük bir görev olacaktır. Türkiye halkı, milletimiz Abdullah Gül’ü çok sevdi çok beğendi. Partimize çok büyük katkıları oldu. Bugün İstanbul’da bulunuyor olması hizmete engel değil. O uluslararası camiada da çok takdir gören bir insandır. Bunu ziyaret ettiğim Kuveyt’te de gördüm."


Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklanan M.A.E.'nin annesi konuştu


"Mısır'la ilişkilerin normalleşmesi iki ülkenin de bölgenin de yararına"


Arınç, dış politika ve dört eski bakanın Yüce Divan oylamasına ilişkin de konuştu. Katar'ın Mısır ile yeniden diyalog başlatmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Arınç, "Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve gelişmesi iki ülkenin de bölgenin de yararınadır. Bu normalleşmenin gerçekleşmesi için Türkiye’nin tavrı bellidir. Mısır’ın da tavrını buna göre revize etmesi düzeltmesi veya yenilemesi gerekecektir. Eğer Türkiye’nin talepleri konusunda Mısır bir adım atacak olursa ilişkilerimizde normalleşme başlayabilir" diye konuştu.


Marmaray için 12 milyon Euroya alınan 38 tren atıl kaldı


Yüce Divan


Arınç, dört eski bakan hakkında yapılacak Yüce Divan oylamasına ilişkin de "Önyargılı değilim. Komisyon raporuna karşı da bildiğiniz gibi TBMM Genel Kurulu’nda gizli bir oylama yapılacaktır. Ben bütün milletvekili arkadaşlarımızın önce hukuki düşüncelerini ama daha çok vicdanlarıyla hareket edeceklerine inanıyorum" dedi.


Cemil Çiçek'ten Yüce Divan açıklaması

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS