Edirne'de üniversiteliye Erdoğan'a hakaret iddiasıyla 4 yıl hapis istemi

Edirne'de üniversiteliye Erdoğan'a hakaret iddiasıyla 4 yıl hapis istemi

Edirne'de üniversiteliye Erdoğan'a hakaret iddiasıyla 4 yıl hapis istemi

Edirne'de Birleşik Haziran Hareketi üyelerinin düzenlediği eylemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan ve 2 gün sonra serbest bırakılan üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Kadir Yavaş hakkında 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçen 13 Şubat günü Birleşik Haziran Hareketi Edirne üyesi bir grup, trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi'nde bir araya gelerek İzmir'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan Onur Kılıç'a destek vermek için eylem yaptı.

Yaklaşık 50 kişinin katıldığı eylemde grup üyeleri "Onur Kılıç yalnız değildir" yazılı pankartı taşıdı. Atılan sloganların ardından grup adına konuşan Kadir Yavaş, Onur Kılıç'ın 11 Ocak'taki eylemde attığı slogan nedeniyle tutuklandığını hatırlatarak basın açıklamasını okudu. Yavaş, Onur Kılıç'ın tutuklanmasına yol açan ifadelerin yer aldığı açıklamayı "Sloganı suç sayan valiler, emniyet, savcı ve mahkeme tümüyle AKP'nin emrine girdiğini göstermiştir. Bu tutuklama Haziran'ı susturmaya yönelik bir gözdağıdır. Ancak bugün halk her yerde hakkına, özgürlüğüne, geleceğine sahip çıkarak gerekli dersi vermiştir" ifadelerini kullanarak tamamladı.

Gecesi gözaltına alındı

Eylem ardından gece saatlerinde Edirne Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekipleri, basın açıklamasını okuyan Kadir Yavaş'ı savcılık talimatıyla "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği" iddiasıyla gözaltına aldı. Geceyi Edirne Emniyet Müdürlüğü'nde geçiren Yavaş, 14 Şubat günü çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Edirne Kapalı Cezaevi'ne konuldu. Avukatlarının itirazı üzerine Yavaş, 2 gün sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İzmir'de Birleşik Haziran Hareketi yöneticisi Onur Kılıç tutuklandı

Konya'da bir başka liseliye "Erdoğan'a hakaret" davası

"Metni kontrol etmeden okudum"

İfadelerinde okuduğu metni daha önce kontrol etmediğini savunan Kadir Yavaş, şunları söyledi:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Birleşik Haziran Hareketi isimli insiyatif grubumuz vardır. Saraçlar Caddesi'nde toplandık ve İzmir'de yapılan bir basın açıklaması nedeniyle Onur Kılıç'ın tutuklandığını öğrendik. Eylem devam ediyorken, bizim de basın açıklaması yapacağız duyuruldu. Gruptan birkaç kişi benim tiyatro eğitimi aldığımı, sesimi iyi bir şekilde kullandığımı bildikleri için bana elime tutturdukları basın açıklaması metnini megafonla okumam için ricada bulundular. Ben söz konusu metni daha önceden okuyup kontrol etmemiştim. Bu sırada metin içerisinde yer alan Erdoğan'a yönelik kelimeleri aynı şekilde okudum. Benim Cumhurbaşkanına yönelik işlemiş olduğum iddia edilen suçtan herhangi bir kastım bulunmamaktadır. Bu haliyle üzerime atılan suçlamayı kabul etmiyorum. Pişmanım."

4 yıla kadar hapsi isteniyor

Olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan Edirne Cumhuriyet Savcısı Fatih Aslan, hazırladığı iddianameyle 5'nci Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkemenin kabul ettiği iddianamede üniversite öğrencisi Kadir Yavaş için "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istendi. Yavaş, 30 Nisan'da hakim karşısına çıkacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan'a hakaretten tutuklu üniversite öğrencisine tahliye

37 öğrenciye Erdoğana hakaret suçlaması

Erdoğan'a hakaret ettikleri iddiasıyla 17 kişi hakkında dava açıldı