Erdoğan "28 Şubat'lar Bin Yıl Sürmez" toplantısında konuştu

Erdoğan "28 Şubat'lar Bin Yıl Sürmez" toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği tarafından düzenlenen, "28 Şubat'lar Bin Yıl Sürmez" programına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada bir konuşma yaparak, "Nasıl bu millet milli şef dönemini kabus gibi hatırlıyorsa, 1960 darbesini yapanları, 55 yıl sonra dahi lanetle anıyorsa, 1980 darbesini yapanları 35 yıl sonra sorguya çekiyorsa 28 Şubat'ın failleri de aynı şekilde maşeri vicdanda mahkum olmuşlardır" dedi.

Erdoğan, 28 Şubat'ı hukuk önünde mahkum etmek için üzerlerine düşeni yaptıklarını ifade ederek, "Ama aynı çarpık anlayışın bir başka tezahürü olan paralel devlet yapılanmasının emniyet ve adalet sistemi içinde yol açtığı sıkıntı bu davanın sağlıklı şekilde yürümesini engelledi. Paralel devlet yapılanması 28 Şubatçıların, 1960 darbecilerinin, 1980 ihtilalcilerinin yapmak istediklerini, cemaat görüntüsü, hizmet kılıfı altında yapmak isteyen bir yapının adıdır. Zaten bunun için biz 17-25 Aralık hadisesine ne diyoruz, 'darbe teşebbüsü' diyoruz. 28 Şubatçıların 1998'de şahsımı mahkum ettirmeleri, şahsımla değil, temsil ettiğim değerlerle, onun devamıyla ilgili bir davaydı. Düşünün ki Milli Eğitim Bakanlığı'nın Talim Terbiye Kurulu'nun teyit ettiği, tescil ettiği, tavsiye ettiği bir dörtlüğü okuduğum için tuttular içeri attılar. Ve gerekçe devleti yıkmak. Bir dörtlükle devleti yıkacağız. Bunları yaşadık. Ama elhamdülillah nereden nereye geldik" diye konuştu.


'İdamın isteniyor' deyince orada şaşırdım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, adını vermeden Nuh Mete Yüksel'in kendisi için hazırladığı iddianameden söz etti. 28 Şubat darbesini yapanların şahsını da hedef aldıklarını söyleyen Erdoğan, "Çok iyi tanıdığınız bir savcı davayı açtığında ben şok oldum" diyerek yaşadığı anları ilk kez anlattı.

Erdoğan, "Ne yaptığımı da şaşırdım. Hemen anında 3 saat ifade. 3 saat ifadeden sonra nöbetçi hakimin karşısına çıktım. Fakat hakim beyde biraz yüzünde tebüssüm vardı. O biraz beni rahatlattı. 'İdamın isteniyor' deyince orada şaşırdım. İçerde verdiğim ifadelerle istenen şeyin uygun olmadığını gördüm. Arkadan takipsizlik kararı geldi. Tezgahı iyi kuramamış, tezgah orada bozuluverdi. Niye? Kaderin üstünde bir kader vardır" diye konuştu.


Erodoğan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

"Bir daha kimse 28 Şubat’a, 17-25 Aralık’a teşebbüs edemesin diye Yeni Anayasa diyoruz başkanlık sistemi diyoruz. Çatışmalardan beslenenlerin önünü kesmek için başkanlık sistemi diyoruz. Bir avuç imtiyazlı tarafından yağmalanamasın diye bu değişimi istiyoruz. İsviçre’de, Avusturya’da müslümanların hayatını etkileyecek düzenlemeler yapılıyor. Sanki müslümanların lehine yapılıyor, alakası yok Kendi kendilerine toplanıyorlar bir yasa çıkarıyorlar. Almanya’da İslam resmi din değil ama Avusturya’da resmi din. Güzel bir süreç vardı, ama şimdi gelinen süreç çok iyi bir süreç değil. Samimiyetlerini göreceğiz. AB diyeceksiniz, sonra ters adımlar atacaksınız Olay farklı bir zemine kayıyor. Bu ülkelerde yeni 28 Şubat’lar üretiliyor. Burada yaşayan vatandaşlarımız için başkanlık sistemi istiyoruz"


CHP'li Şinasi Öktem partisi için ağır konuştu: 'Tek parti döneminin faşist anlayışı...'


Hükümet ve HDP'den PKK'ya çağrı: 'Silahsızlanmak için toplanın'


Erdoğan'a hakaret davaları


Protestoda 'Erdoğan'a hakaret'ten gözaltına alındı!


Erdoğan'a hakarete 4 yıl hapis istemi


Merve Büyüksaraç Erdoğan'a hakaretten ifade verdi


Erdoğan liseliler davasına müdahil


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS