Eskişehir'de Nevruz, Malatya'da Halepçe gerilimi

Eskişehir'de Nevruz, Malatya'da Halepçe gerilimi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde (ESOGÜ) Nevruz için stant açmak isteyen gruba polisler izin vermeyince gerginlik yaşandı. Malatya İnönü Üniversitesi’nde ise Halepçe Katliamı nedeniyle yürüyüş yapmak isteyen öğrenci grubuna polis müdahale edince ortalık karıştı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde (ESOGÜ) Nevruz için stant açmak isteyen gruba polisler, kampüste ülkücü görüşteki grubun 18 Mart Şehitler Günü etkinliği yapması nedeniyle izin vermedi. Kampüse alınmayan gruptakiler cep telefonlarıyla selfie yapıp arkada duran polislerin fotoğrafları çekti. Daha sonra yolu trafiğe kapatıp polisleri şişe yağmuruna tuttu. Çevik kuvvet polisleri Toma aracı eşliğinde grubu dağıttı.


Büyükdere Mahallesi'ndeki ESOGÜ Meşelik kampüsü girişinde meydana gelen olayda, öğle saatlerinde ülkücü grup kampüs içerisindeki öğrenci kafeteryası önünde 18 Mart Şehitler Günü etkinliği için stant açtı.


Gelen başka bir grup da aynı yerde Nevruz için stant açmak isteyince, polisler bu grubun kampüse girmesine izin vermedi.


Çevik kuvvet polisleri ve 2 Toma aracı kampüsün ana giriş kapısını kapattı, sadece ambulansların girişine izin verildi. Kampüse alınmayan 40'a yakın öğrenci Kürtçe sloganlar attı.


Bir süre kampüs önünde oturan ve cep telefonlarıyla selfie yapıp arkada duran polislerin de fotoğrafını çeken gruptakiler daha sonra kampüsün yanındaki Gençlik Bulvarı'nı bir süre trafiğe kapattı.


Gruptakiler ardından yanlarında bulunan soda şişelerini kampüsün girişinde duran çevik kuvvet polislerine doğru fırlattı.  Çevik kuvvet polisleri de kendilerine şişe atan grubu Toma aracıyla su sıkıp kovaladı.


Gruptakiler kaçıp ara sokaklarda dağıldı.


İnönü Üniversitesi'nde Halepçe gerginliği yaşandı


Malatya İnönü Üniversitesi’nde ise Halepçe Katliamı nedeniyle yürüyüş yapmak isteyen öğrenci grubuna polis müdahale edince gerginlik çıktı.


Üniversite yerleşkesi içindeki kütüphane önünde toplanan bir grup öğrenci Halepçe Katliamının yıldönümü dolayısıyla yürüyüş yapmak istedi.


Polis, yasal olmadığı gerekçesiyle yürüyüşe izin vermedi. Görevlilerle görüşen öğrenciler izin alamayınca kol kola girerek barikatı aşmak istedi. Bunun üzerine müdahale eden çevik kuvvet ekipleri biber gazı sıkarak grubu dağıtmaya çalıştı.


Biber gazı kullanılması üzerine dağılan öğrenciler daha sonra kütüphane arkasında yeniden bir araya geldi. Bir süre devam eden gerginlik sonrası öğrenciler İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne girdi. Grup daha sonra basın açıklaması yaptıkta sonra dağıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS