Filistinli yaralılar Türkiye'de

Filistinli yaralılar Türkiye'de

Filistinli yaralılar Türkiye'de

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında yaralanan Filistinlilerden 18'i, tedavileri için askeri uçakla Ankara'ya getirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yaralıları taşıyan, ambulans donanımı sağlanan 40 sedye kapasiteli C130 tipi askeri uçak, Genel Havacılık Terminali'ne, saat 17.25'te indi.

Sağlık Bakanlığı personeli tarafından uçaktan indirilen yaralılardan durumu ağır olanlara Bakanlık tarafından meydanda oluşturulan acil müdahale çadırında ilk müdahaleleri yapıldı.

Beşi çocuk, biri hamile 18 yaralı, tedavi altına alınacakları Yenimahalle Devlet Hastanesi'ne ambulanslar ve 2 helikopter ambulansla taşındı.

Yaralıları, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AFAD Başkanı Fuat Oktay, Ankara İl Sağlık Müdürü Seraceddin Çom ve Türk Kızılayı Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu karşıladı.

Ankara'ya ve İstanbul'a getirilerek tedavi altına alınan Filistinli yaralıların sayısı 25'e ulaştı.

Gazze'den çıkarılan yaralılar ambulanslarla Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı'na getirilmişti. Yaralıların buradaki ilk müdahaleleri Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibince (UMKE) yapılmıştı.

Atalay'dan açıklama

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Bugün de 18 yaralı, C 130 tipi uçakla şu anda getirilmiş durumda. Bunların hızlı bir şekilde hastanelere sevkini arzu ettik ve hızlı şekilde ambulanslara taşınıyor. Bunlardan 5'i çocuk, bir tanesi hamile bir bayan. Bu yaralılardan durumları epeyce ağır olanlar var" dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise sürecin daha hızlı işlemesi konusunda duyarlılıkları bulunduğunun altını çizerek, her türlü hazırlıkları yapmalarına karşın 200 hastadan henüz 22'sini getirebildiklerini söyledi.

Müezzinoğlu, "Ama bugün gelen 18 yaralımızla ilgili, gelmeden önce bütün tıbbi değerlendirmeleri yapıldı. Ve bütün hastalarla ilgili tedavi yol haritası ve tedavi ekipleri hazırlandı. Bu akşamdan itibaren tedavileri yapılmaya başlanacak" ifadesini kullandı.