Garipoğlu'nun altınları satışa çıktı

Garipoğlu'nun altınları satışa çıktı
İHA

Münevver Karabulut cinayetinin faili Cem Garipoğlu'nun annesi Tülay Makbule Garipoğlu'nun banka kasasından çıkan altın ve mücevherler icra yoluyla satışa çıkarıldı. Mücevherlerin bir bölümünü alan Elazığlı akaryakıt istasyonu sahibi Çetin Demir, "Garipoğlu ailesini tanımam. Eğer satılan eşyalardan manevi değeri olan varsa, aldığım fiyata veririm" dedi.

Münevver Karabulut'un ailesine 1 milyon 287 bin TL tazminat ödemeye mahkûm olan Cem Garipoğlu'nun annesi Tülay Makbule Garipoğlu'nun banka kasasından çıkan altın ve mücevherler, Küçükçekmece Adliyesi 2'nci İcra Müdürlüğü'nde ihaleyle satışa çıkarıldı.

5 külçe altının da içinde bulunduğu 49 parça ziynet eşyası 3 grupta sınıflandırıldı.

İkinci ihalede satışa sunulan külçe altınlara alıcı çıkmazken, diğer iki ihaleyi Çetin Demir adlı Elazığlı akaryakıt istasyonu sahibi kazandı.

Külçe altınlar 11 Haziran'a kaldı

İlk parçada 21 adet pırlantalı altın ziynet eşyası satıldı. 17 bin 240 lira teminat istenen ziynetleri Çetin Demir adlı satın aldı.

Çetin Demir, Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir ile ihalede çekişti. 40 bin liradan açılan ihale 60 bin 200 TL ile sona erdi. İkinci satışta 5 kilo külçe altın ve 700 gram altın ziynet eşyası satışa sunuldu.

Açılış fiyatı 501 bin lira olan ikinci ihale için 109 bin lira teminat istendi. Ancak kimse katılmadığı için ihale 11 Haziran tarihine kaldı. Üçüncü satışta ise 11 parça pırlanta 190 bin 300 lira açılış fiyatıyla satışa çıktı.

2 bin 100 lira teminat istenen açık artırmada, Çetin Demir yine Rezan Epözdemir ile çekişti ve 12 bin 300 liraya ihale Demir'de kaldı. Satışı Garipoğlu ailesinin avukatı Orhan Şahin de izledi. Ancak Şahin ihalelere katılmadı.

Aile, kızınıns adına bir okul yaptırmak istiyor

İhale sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Karabulut ailesinin avukatı Rezzan Epözdemir, “Mahkemece belirlenen tazminat ödenmeyince, biz Türkiye'deki bütün kurumlara, bankalara, borsaya kadar yazdık. Tesadüfen burada bir kiralık kasa bulduk. Boş görünmesine rağmen, mahkemeye giderek keşif rica ettik. Bu ziynet eşyalarını tespit ettik. Gelinen noktada bu tazminat ödenmediği için, mecbur biz de icra marifetiyle satış yapmak zorunda kaldık. Bugün satış vardı. Altın değeri olan mücevherler 501 bin TL'den ihaleye çıktı. Kimse girmedi, satış 11 Haziran'a kaldı. Diğer ikisi ise 62 bin 200 TL ve 12 bin 300 TL'ye alıcı buldu. Bu ufak bir tutar" dedi.

Garipoğlu ailesinin ihalenin feshi yönünde dava açmaması durumunda satışın kesinleşeceğini söyleyen Epözdemir, “Devlet yüzde 11'lik harç alacak. Geri kalan aileye verilecek. Dava açılırsa, Yargıtay temyiz aşamasından sonra kesinleşirse, aileye verilecek. Toplamda 49 parça satışa çıkarıldı. Burada bir tazminat geliri söz konusu olur ise, aile kızının adına bir okul yaptırmak istiyor. Biz de sosyal sorumluluk projesi olarak kendi ücretimizi oraya bağışladık" diye konuştu.

"İsterlerse aldığım fiyata satarım"

Katıldığı iki ihaleyi kazanan işadamı Çetin Demir ise, “Biz Elazığ'dan geldik. Ben Garipoğlu ailesini tanımam. Daha önce hiç temasım da olmadı. Ama eğer satılan eşyalardan manevi değeri olanlar olduğunu söylerlerse, onlara aldığım fiyata veririm" dedi. Demir, gazetecilerin “Neden aldığınız fiyata satacaksınız?" sorusuna ise, “Bizim doğuda adet böyledir. Manevi bir değeri varsa, veririm. Ne olacak, insanlık öldü mü?" şeklinde cevap verdi.

7 gün içinde bir itiraz olmazsa ihale kesinleşmiş olacak ve devletin keseceği yüzde 11 harç sonrasında kalan para Karabulut ailesine verilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS