Gül: "Siyaset üstü tavrımı sürdürmek zorundayım"

Gül: "Siyaset üstü tavrımı sürdürmek zorundayım"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili "Siyaset üstü tavrımı sürdürmek zorundayım. Ancak AKP kurucularındanım. Partinin tüm kademelerinde bulundum. Bu konuları biz kendi aramızda şüphesiz değerlendireceğiz" dedi.

"Takvim işliyor" diyen Gül, "YSK' nın ilan ettiği sürece yaklaşıyoruz. İlk defa halkın seçecek olması bu sefer biraz farklı kılıyor" ifadesini kullandı.


Erdoğan'dan 'köşk adaylığı' açıklaması


Gül, Tekirdağ Valiliği'ne yaptığı ziyarette basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Soruları topluca alan Gül, "Cumhurbaşkanlığında 7 yılınız geçti. Hüzünlü müsünüz? Türkiye pratikte cumhurbaşkanını mı, devlet başkanını mı seçecek?" ve "Ekmeleddin İhsanoğlu'nun çatı aday olarak cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" soruları üzerine, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanlığı seçimi şu anda Türkiye'nin esas gündemi. Bunu daha önce de söyledim, takvimin işlediğini söyledim ve giderek artık YSK'nın ilan ettiği sürece yaklaşıyoruz. İlk defa halkın seçecek olması cumhurbaşkanını, bu sefer biraz daha farklı kılıyor. Her ne kadar Anayasa'da cumhurbaşkanının yetki ve sorumluluklarında bir değişiklik söz konusu değilse de sistem aynısıysa da seçim şeklinde bir değişiklik söz konusu oldu. Bunun da sebeplerini hatırlayacaksınız. Geçen dönemde yaşanan sıkıntılar, o zaman mecbur etti. Halk da bunu o zaman onayladı. Dolayısıyla halk ilk defa direkt olarak cumhurbaşkanını seçecek. Birçok Avrupa ülkesinde de parlamenter sistemde de bu söz konusudur. Komşularımızda bile vardır bu. AB üyesi ülkelerde bile."

Adayların doğal olarak çıkacağını ifade eden Gül, "Çoğulculuk bizim en büyük zenginliğimizdir. Adaylar yavaş yavaş belli olmaya da başladı. Kısa süre içerisinde bütün adaylar belli olacak. Tabii ki ben Cumhurbaşkanı olarak anayasa gereği, siyaset üstü tavrımı sürdürmek zorundayım. Bu bir anayasa görevi. Şu da bir gerçek ki, ben AK Parti'nin kurucularındanım. Bütün kademelerinde bulundum. Dolayısıyla bu konuları biz kendi aramızda şüphesiz ki değerlendireceğiz. Nasıl Türkiye'nin geleceğiyle ilgili düşüncelerimiz, partiyle ilgili düşüncelerimiz, bunlar kendi içimizde konuşacağımız konulardır. Ama bugünkü cumhurbaşkanlığı görevim olduğu süre içerisinde şüphesiz ki sonuna kadar partiler üstü tavrımı sürdürmek anayasa görevidir benim için" şeklinde konuştu.

Musul'daki olaylar

Gül, Musul'daki olaylara ilişkin soru üzerine de Irak'ta maalesef çok üzücü şeyler yaşandığını söyledi.

Türkiye'nin bulunduğu bölgede çok üzücü şeyler olduğunu vurgulayan Gül, Suriye'de şehirlerin nasıl yakılıp yıkıldığının ve Irak'taki ateşin nasıl mezhep çatışması şeklinde geliştiğinin görüldüğünü kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, bu gelişmelerin üzücü ve ders alınması gereken olaylar olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Bütün bunların Müslümanlar içinde cereyan ediyor olması ise ayrı bir üzüntü kaynağı. İslam diniyle ilgili imajın bütün dünyada ne kadar bozulduğunu üzülerek görüyoruz. Halbuki İslam dini, haksız yere bir insanı öldürmenin bütün insanlığını öldürmek gibi olduğunu söyleyen ve yasaklayan bir dindir. Bunun daha da derinleşmemesi hepimizin arzusudur. Elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. Musul'daki görevlilerimizi kurtarmak için yoğun bir çaba söz konusu. Bu çaba devam ediyor. Ayrıca sivil vatandaşlarımızın kurtarılmasıyla ilgili hepimiz elimizden geleni yapıyoruz."

"Halk değerlendirecek"

Cumhurbaşkanı olarak yaptığı çalışmalar ve onayladığı yasalara ilişkin soruya da Gül, "Geçmişe bakıldığında bunu mutlaka halk değerlendirecektir. Dolayısıyla o tip değerlendirmeler ileride yapılacaktır. Şu anda hepimizin yapması gereken şey, Türkiye'ye yakışır bir şekilde, Türk demokrasisini daha güçlü ve olgun çıkartacak şekilde cumhurbaşkanlığı seçimlerini düzgün bir şekilde yapmak ve çevremizde bu olağanüstü büyük olaylar devam ederken Türkiye'nin içini sağlamlaştırmak, Türkiye'yi her bakımdan yüceltmek ve Türkiye'nin bu bölgede güvenli bir ada olduğunu göstermek olacaktır. Aynı zamanda çevremizdeki ateşin söndürülmesi için de elimizden gelen tüm gayretleri uluslararası camiayla birlikte yapmaya devam edeceğiz" yanıtını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS