HDP MYK:"Gözaltına alınan seçilmişler ve siyasetçiler derhal serbest bırakılmalıdır"

HDP MYK:"Gözaltına alınan seçilmişler ve siyasetçiler derhal serbest bırakılmalıdır"

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), gözaltına alınan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) mensubu belediye başkanları ve siyasetçilerin serbest bırakılmasını istedi.

HDP MYK'dan yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır'ın Sur ve Silvan ilçelerinde yapılan eş zamanlı operasyonda bazı DBP'li belediye başkanlarının ve DBP'li siyasetçilerin gözaltına alındığı ifade edildi. Lice, Silvan, Varto, Silopi ve Şemdinli'nin sokaklarında ve mahallelerinde yaşananlar nedeniyle sivil halkın günlerdir mağdur edildiği öne sürülen açıklamada, "İlçelerde ve köylerde ev ve iş yerlerine yönelik tahribat, saldırılarının yaşandığı bugünlerde, şimdi de seçilmiş yönetici ve siyasetçilere yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonları kabul edilemez. Gözaltına alınan
seçilmişler ve siyasetçiler derhal serbest bırakılmalıdır" değerlendirmesi yapıldı.


Kışanak: 'Ben de özerklik ilan ederim'


'HDP Türkiye'nin 3. partisi olabilir'


Osman Baydemir uyardı: 'Kontrolden çıkmak üzere...'


Yaşananların, 7 Haziran'da ortaya çıkan seçim sonuçlarını hazmedememekten kaynaklandığı iddia edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 


"Bu siyasi gözaltı ve tutuklama operasyonları, fiziki saldırılar bir an önce durdurulmalıdır. Yaşanan çatışmalı durumun ve saldırıların sona erdirilmesi elzemdir. Her geçen saat ve gün, sorunların azalmasına değil artmasına hizmet etmektedir. Türkiye'nin barışa ve çözüme, huzura ve istikrara
ihtiyacı vardır. Aksi yönde atılan her adım sorunları derinleştirmekten ve içinden çıkılması güç bir hale getirmekten başka bir işe yaramamaktadır. Bir kez daha söylüyoruz, her sorunumuzu diyalogla ve müzakere ile çözebiliriz. Demokratik siyasetin yollarının tıkanması ve kullanılamaz hale getirilmesi yakın tarihimizin hiçbir döneminde sorunlarımızı çözmemiş, büyütmüştür."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS