İlkokul çocuklarına karne hediyesi "cehennem" korkusu

İlkokul çocuklarına karne hediyesi "cehennem" korkusu

İlkokul çocuklarına karne hediyesi "cehennem" korkusu

Zonguldak'ta ilk öğretim öğrencilerine karne hediyesi olarak "ibadet etmeyen cehennemde yanacak", “sana ölüm gelinceye kadar ibadet et” gibi ifadelerin sıklıkla kullanıldığı Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir kitap seti dağıtıldı. İlkokul çocuklarına korku aşılayan, anlayamayacakları kavramlarla dolu olan kitaplar, "tek din, tek mezhep" anlayışını da dayatıyor. Kitaplar tepki topladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Evrensel Gazetesi'nden Züleyha Karaer'in haberine göre, Zonguldak’ta ilkokul öğrencilerine Milli Eğitim Bakanlığının da izniyle karne hediyesi olarak Diyanet İşleri Başkanlığının yaz Kur’an kursları kitapları dağıtıldı. Kitabın ön sözünde yer alan “Sana ölüm gelinceye kadar ibadet et” sözlerinin ilköğretim yaşındaki çocukların psikolojisini nasıl etkileyeceği tartışmaya yol açtı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 3’lü set olarak dağıtılan kitabın arka sayfasındaki açıklamada ise, “Dinimizi Öğreniyoruz: Yaz Kur’an Kursları Öğrenci Kitabı adlı bu kitap, sizin yaz yolculuğunuzun rahat ve zevkli geçmesi için sade bir dilde ve eğlendirici etkinliklerle hazırlandı” açıklaması bulunuyor. Ancak kitapta yer alan birçok kavram çocukların psikolojisi ve gelişimine olumsuz etki yaratacak türden.

Korkutarak eğitim

Kitapta birden fazla yerde “cehennem ateşinde yanma” söylemi işleniyor. Birçok uzman ve rehberlik hocası bu tür kavramların ilkokul çocukları tarafından kavranamadığını, çocuklarda korkuya yol açtığını defalarca dile getirirken, böyle bir kitabın ilkokullarda dağıtılması endişe verici olarak yorumluyor.

Fen lisesi öğretmenine evrim soruşturması

"Tek din, tek mezhep"

Dağıtılan kitap devletin “tek din, tek mezhep” anlayışını da besleyecek türden. Birinci kitabın 15. sayfasında yer alan hadiste, İslamdan başka dine inanmayanların cehennem ateşiyle karşılaşacağı ifade ediliyor. Küçük yaştaki çocukların bu tür bir tartışmanın içine çekilmesi, başka inançlardan veya inanmayan yakınlarıyla ilişkisinde de ciddi sıkıntılar üretmeye aday.

Uzmanların, kitapta yer alan alıntılarla ilgili değerlendirmeleri şu şekilde: “Hacca gitmeyen insanların günahkar olduğunu düşünmek çocukta nasıl bir algı yaratır? Kendi gibi olmayan herkesi kötü olarak algılamak sevgiyi, hoşgörüyü çocuğa nasıl aşılar? Senden olmayan, senin gibi inanmayan herkes kötü fikrini oluşturmak çocukta nasıl bir değer oluşturur? Ya bunlar hiç düşünülmüyor, ya da amaçları farklı.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Çocuk 12 yaşından önce kavrayamaz"

Soyut kavramların çocuklara 12 yaş öncesi dönemde, somut kavramlar oturduktan sonra verilmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor ve bu dönemden önce soyut kavramların verilmesinin mümkün olmadığı dile getiriliyor. Çocuk için anlaşılması zor kavramların bulunduğu bir kitabın çocuk için iddia edildiği gibi “sade bir dil içerdiğini” düşünmek çok mümkün olmuyor.

TÜBİTAK'ın Darwin sansürü

6 yaşında çocuğa "ateş" ve "nefis" dersi

Kitapta yer alan bazı ayet ve hadis örnekleri şöyle:

- "Rabbimiz şöyle dedi: Bana dua edin, duanıza cevap vereyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerine yediremeyenler aşağılanmış bir halde cehenneme gideceklerdir."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

- "Kim Allah’tan başka hiçbir ilah olmadığına ve Muhammed’in (as) Allah’ın elçisi olduğuna şahadet ederse Allah ona cehennem ateşini yasaklar."

- "Şüphesiz Allah katında din İslam’dır."

- "Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam’ı seçtim."

- "Kim İslam’dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olacak."

- "Nefsini arındıran kurtuluşa ermiştir. Onu kötülüklere gömüp kitlenen kimse de ziyana uğramıştır."

Başbuğ'u duygulandıran asker işe başladı

Yavru antilop ile genç çita karşılaşınca...

"Pişmanım app" de çıktı: Mesajı geri al butonu

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı