Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Köşk adaylığı açıklaması

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Köşk adaylığı açıklaması
İHA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Siyasal parti liderlerinin, ben Cumhurbaşkanı adayı olmasını istemiyorum. Çünkü biz siyasetçi olarak şu ya da bu şekilde toplumun bir kesiminden sevgi, bir kesiminden eleştiri alabiliriz" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk Kültür, Sanat ve Kongre Merkezi'ndeki "Engel Tanımayanlar Buluşuyor" etkinliğinin ardından düzenlenen "Engellilerin Kırmızı Koltuğu"nda soruları yanıtladı.

Görme engelli Eda Aslan'ın "CHP'nin engelli ve engelsiz toplum için yaptıkları ve yapacakları nelerdir?" ve "Gelecekteki seçimlerde engelli ve kadın kontenjanı ne olacak?", soruları üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "CHP olarak son yaptığımız tüzük değişikliğinde, yüzde 33 cinsiyet kotası getirdik. Ayrıca yüzde 10 gençlik kotası getirdik. Bütün engelli kardeşlerimden rica ediyorum. Gelin CHP'ye üye olun. Genel Kurul'da söz hakkınız olsun. Siz de pozitif ayrımcılık için mücadele edin, size de o kotayı verelim. Önünüzdeki bütün engelleri kaldıracağım, CHP'de siyaset yapmak isteyen bütün arkadaşlara hiçbir engel çıkartmayacağım. Sorunların çözümü siyasetten geçiyor. Siyasete biraz daha fazla ilgi gösterin."

Bedensel engelli Soner Çoban'ın "Cumhurbaşkanlığı'na adaylığı düşünüyor musunuz?" sorusunu Kılıçdarolu, şöyle yanıtladı: "Şu anda Türkiye yanlış bir şeyi tartışıyor. Kim, Cumhurbaşkanı olacak onu tartışıyor. Oysa ilk kez bir Cumhurbaşkanı seçimi yapacağız. Tartışmamız gereken şu, 'Nasıl bir cumhurbaşkanını seçeçeğiz?' Bunu hiç tartışmıyoruz. Biz nasıl bir Cumhurbaşkanı istiyoruz? Öfke dolu bir Cumhurbaşkanı mı istiyoruz? Yoksa sakin, huzurlu bir Cumhurbaşkanı mı istiyoruz?

Toplumu bölen bir Cumhurbaşkanı mı istiyoruz? Bütün toplumu kucaklayan bir Cumhurbaşkanı mı istiyoruz? Devletin bütün organlarının uyum içinde çalışmasını öngören bir Cumhurbaşkanı mı istiyoruz? Devlette şu veya bu şekilde ayrımcılık yapan bir Cumhurbaşkanı mı istiyoruz? Şaibesiz bir Cumhurbaşkanı mı istiyoruz? Yoksa 'Şaibesi önemli değil, herhangi bir kişiyi getirip Cumhurbaşkanı seçilim mi?' diyoruz. Asıl tartışmamız gereken nokta bu. Kendi vicdanımızın sesini dinlemeliyiz.

Nasıl bir Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturmalı. Çünkü o koltuk sıradan bir koltuk değil. Orada oturacak kişi bayrağı temsil ediyor, vatanı temsil ediyor, ülkeyi temsil ediyor, bütün toplumu temsil ediyor. Toplumu ayrıştıran değil, kucaklayan birisi olması lazım. Devlet öfkeyle değil, akılla yönetilir. Eğer siz devleti öfkeyle yönetmeye kalkarsanız, toplumu bölersiniz.

Huzuru sağlamanın değil, huzursuzluğun kaynağı olursunuz. Seçeceğimiz Cumhurbaşkanında arzu ettiğimiz bu nitelikleri yakalayabilirsek, sakin, herkesi kucaklayan, bilgili, birikimli, dünyayı ve Türkiye'yi iyi bilen, hiç kimseyi ötekileştirmeyen, herkesi kucaklayan, hoşgörülü olan, eleştirilere karşı tebessüm eden, onları dinleyen, her eleştiriden ders çıkartan bir Cumhurbaşkanı istiyoruz.

Böyle bir Cumhurbaşkanı istiyorsak, önümüzdeki süreçte 'çıkan adaylardan hangisi benim istediğim bu nitelikleri taşıyor?' diye düşüneceğiz ve sandığa öyle gideceğiz. Siyasal parti liderlerinin, ben Cumhurbaşkanı adayı olmasını istemiyorum. Çünkü biz siyasetçi olarak şu ya da bu şekilde toplumun bir kesiminden sevgi, bir kesiminden eleştiri alabiliriz. Ben inanıyorum ki Türkiye'de bu niteliklere sahip bir çok insan var. Bunlar Cumhurbaşkanı adayı olduğunda da toplumdan büyük destek göreceklerdir."

Konuşmanın ardından Kılıçdaroğlu, Mahmudiye ilçesine gitti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS