İstanbul için kuvvetli yağış uyarısı!

İstanbul için kuvvetli yağış uyarısı!

Meteoroloji, İstanbul, Marmara'nın doğusu ile Batı ve Orta Karadeniz için kuvvetli yağış uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Son uydu ve radar verilerine göre, İstanbul il genelinde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların zaman zaman kuvvetli yağışla birlikte yağış anında kısa süreli fırtınaya sebep olacağı tahmin edildiğinden meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım, heyelan, dolu, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.


AKOM'dan uyarı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) da, özellikle Anadolu yakasında beklenen şiddetli yağış nedeniyle alarma geçerek, bütün birimleri uyardı.


Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:


"Gök gürültülü sağanak yağmur öncesinde kısa süreli dolu yağışı da beklenirken, yağmurun bir saate kadar etkili olacağı tahmin ediliyor. Yağışlar dere yataklarına yakın yerleşim yerleri ile kod seviyesinin altında kalan alt geçitler, bodrum-giriş katları gibi kritik noktalarda etkili olacağından tedbir alınması gerekmektedir. Metrekareye 40 kilogram yağış düşeceği öngörülüyor. İtfaiye Anadolu Bölgesi'nde 28 Grup Amirliği'nde 179 araç 379 personel, İSKİ 120 personel 76 araç, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü 94 personel 55
araç ile olumsuzluklara karşı hazır bekletiliyor."


Açıklamada, meteorolojinin tahminlerine göre yağışın, Şile, Kartal, Maltepe, Kadıköy, Beykoz, Üsküdar, Ümraniye bölgelerinde etkili olacağı, öğleden sonra Avrupa yakasına da geçebileceği belirtildi.


Marmara'nın doğusu ve Karadeniz için de yağış uyarısı


Meteoroloji Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan açıklamaya göre ayrıca, ülkenin büyük bir bölümünde devam eden yağışların, sabah saatlerinden itibaren Marmara'nın doğusu (Sakarya, Kocaeli, Yalova, Bilecik, İstanbul'un Anadolu yakası), öğle saatlerinden sonra Orta Karadeniz'de kuvvetli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Sakarya çevreleriyle Bolu'nun kuzey kesimlerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.

TÜM YURTTA DETAYLI HAVA DURUMU TAHMİNLERİ İÇİN TIKLAYINIZ


Açıklamada, yağışlar nedeniyle su baskını, sel, dolu, yıldırım ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS