Bunaltıcı sıcakta "beyaz cennet" keyfi

Bunaltıcı sıcakta "beyaz cennet" keyfi

UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale'yi ziyaret etmek için gelen yerli ve yabancı turistler, bunaltıcı sıcaklıklara rağmen "beyaz cennet"i görmenin keyfini yaşıyor.

Dünyanın dört bir yanından eşsiz güzellikteki travertenleri, şifalı termal suyu ve tarihi ile cazibe merkezi olan Pamukkale'ye gelen turistler, 40 dereceye varan sıcaklığa aldırmadan tarihi ve turistik yerleri geziyor. Travertenlerde güneşlenen ve sıcak suda şifa arayan bazı turistler sık sık "öz çekim" yaparak anı ölümsüzleştiriyor, kimisi de doğal güzelliklerin seyrine dalıyor.

Birçok ziyaretçi vücutlarına sürdükleri çamurla güneşlenirken, bazıları da çocuklarıyla travertendeki sularda eğlenceli oyunlar oynuyor. Pamukkale'ye ilk kez gelen Rus turist Raskolnikov Grusenka, beyaz travertenlerin eşsiz bir güzellikte olduğunu ve seneye yeniden ailesiyle birlikte gelmek istediğini belirtti.

Ailesiyle Trabzon'dan gelen Ahmet Tut ise hemen hemen her yıl burada tatil yaptıklarını, sıcak havalarda gezmenin zor, ancak güzel olduğunu söyledi.

 

İlk 6 ayda 719 bin turist

Pamukkale Turizm Derneği Başkanı Oysal Aslan, yaptığı açıklamada, Pamukkale'nin ülke turizme katkısının büyük olduğunu dile getirdi. "Beyaz cennet"e dünyanın her yerinden turistlerin geldiğini, bölgeye turist çekebilmek için sıcak hava balonu turlarının başlatıldığını hatırlatan Aslan, bölgeyi geçen yıl 1 milyon 874 bin 672 kişinin ziyaret ettiği bilgisini verdi.

Oysal, "Pamukkale bizim en değerli varlığımız. Kentimizi tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz. Dernek olarak yurtdışı gezilerinde 'beyaz cennet'i tanıtmaya çalışıyoruz. Yurtdışındaki ilgi inanılmaz güzel. Hava sıcaklıkları bu yıl mevsim normallerinin üzerinde olmasına rağmen, yerli ve yabancı turistler sıcaklığa aldırış etmeden Pamukkale'ye akın ediyor" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü'nün verilerine göre, Pamukkale'ye yılın ilk 6 ayında 678 bin 719 yerli ve yabancı turist geldi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS