Aşırı karbonhidrat tükettiğinizin 11 işareti

Yemekten sonra bir ağırlık çöker mi? Canınız sık sık tatlı çeker mi? 11 soruyu cevaplayın ve çok fazla karbonhidrat tüketiyorsanız bununla ilgili neler yapabileceğinizi öğrenin. Hazırlayan: Özlem ÇitçiDengeli bir beslenme tarzında iyi karbonhidrat kaynağı sebze, meyve, tam tahıllar ve baklagillere yer vermek önemlidir. Ancak burada kritik olan ‘‘iyi karbonhidratları’’ seçmek ve bunlardan ‘‘dengeli miktarda’’ tüketmektir.

Bir tarafta günün modası diyebileceğimiz diyetler, iyi veya kötü ayırmadan çok az karbonhidrat tüketerek kilo vereceğinizi vaat ediyor. Bu diyetler bir süreliğine başarılı olsa da, çoğu kişi bir noktada dayanamayarak kötü karbonhidratlara geri hücum ediyor.

Diğer tarafta ise börek, simit, ekmek, pasta, poğaça derken, aşırı karbonhidrat tüketimi söz konusu.

Peki, sizin için doğru olan ne kadar karbonhidrat tüketmek? Bunun için en önemlisi vücudunuzu dinlemeniz ve kendinizi iyi hissettiren orta yolu bulmanız.

Öncelikle çok fazla karbonhidrat tüketip tüketmediğiniz gösteren bu 11 soruyu cevaplayarak başlayabilirsiniz. Soruları ‘’Evet’’ veya ‘’Hayır’’ olarak cevaplamanız yeterli:
11 soruda karbonhidrat tüketiminiz
- Karbonhidrat tükettikten kısa süre sonra kendinizi yorgun ve uykulu hisseder misiniz?
- Yemeklerden sonra düşüncelerinizin bulanıklaştığını, yavaşladığını hisseder misiniz?
- Canınız sık sık tatlı çeker mi?
- Canınız sık sık unlu şeyler yeme ihtiyacı hisseder misiniz?
- Kolayca kilo alır mısınız?
- Şekerli ve unlu gıdaları tüketmeye başladığınızda kendinizi durdurmakta zorlanır mısınız?
- Kilonuz sürekli inip çıkar mı?
- Gün içinde enerjiniz bir düşüp bir yükselir mi?
- Acıktığınızda sinirli olur musunuz ya da başınız döner mi?
- Kilo aldığınızda bacak ve kalçalardan çok yüzünüze ve göbek bölgenize mi alırsınız?
- Kendinizi endişeli, yorgun ve stresli hissettiğinizde karbonhidratlı ve şekerli gıdalara mı yönelirsiniz?
3'ten fazla 'Evet' varsa
Eğer bu soruların 3 veya daha fazlasına ‘’Evet’’ dediyseniz metabolizmanızın üstesinden gelebileceğinden daha fazla karbonhidrat tüketiyor olabilirsiniz.

Öncelikle yapabileceğiniz en olumlu değişiklik işlenmiş beyaz şeker ve un içeren bütün gıdaları beslenmenizden çıkartmak olur. Eğer zaten bu besinleri tüketmiyorsanız, bir adım daha ileri giderek yüksek miktarda şeker içeren meyveleri ve pirinç, bulgur gibi tahılları büyük oranda azaltmayı veya kesmeyi deneyebilirsiniz. Çilek, yabanmersini gibi düşük oranda şeker içeren meyveleri az miktarda tüketmenizde sakınca yoktur.

Stres, uykusuzluk, hareketsizlik gibi faktörler karbonhidrat ihtiyacınızı ve vücudunuzun karbonhidrata nasıl tepki göstereceğini etkiler. Bu yüzden size neyin iyi geldiğini ve tüketmeniz gereken doğru miktarı vücudunuzu dinleyerek ancak siz tespit edebilirsiniz. Bunun için yedikten sonra enerjinizi nasıl etkilediğine dikkat edin. Örneğin uzun yürüyüş yapacağınız bir Pazar kahvaltısında şeker ve karbonhidrat oranı yüksek olsa da kuru meyveli bir yulaf ezmesi tüketebilirsiniz. Ama stresli bir iş günü geçirecekseniz veya bir gece önceden uykusuz kaldıysanız yumurta, avokado, ceviz ve yeşilliklerden oluşan protein ve sağlıklı yağ ağırlıklı bir kahvaltı size daha iyi gelebilir.

Karbonhidratların sizi nasıl etkilediğini gözlemleyerek, enerjik, sakin ve tok hissetmenizi sağlayacak dengeli miktarı yakalamanız mümkün.
Eğer her yediğimde nasıl etkilendiğimi gözleyip ona göre arttırma veya azaltmak bana zor gelir derseniz, daha radikal ama aynı zamanda çok daha etkili bir yol deneyebilirsiniz. 2 hafta boyunca bu üç adımı takip edin, sonuçlar sizi şaşırtabilir:
Vücudunuza reset çekin!
İki hafta boyunca hiç şeker ve tahıl tüketmeyin! Yani bütün tatlıları, unlu mamulleri, pirinç, mısır hatta sağlıklı kabul edilen kinoa, bulgur gibi tüm tahılları beslenmenizden çıkartın. Bunun sizi nasıl etkilediğini gözlemleyin. 2 haftalık bu detoks sonrasında tahılları azar azar ve teker teker ekleyerek, neyi hangi miktarda tüketmenin size iyi geldiğini tespit edebilirsiniz.
Bol miktarda yeşil sebze ve sağlıklı yağ tüketin
Taze sebzeler ve avokado, balık, yumurta gibi sağlıklı yağ kaynakları sizi hem tok tutar hem de ihtiyacınız olan besinleri almanızı sağlar. Bu sayede karbonhidrat ihtiyacınız dengelenir.
Hareket edin
Sporun sağlığınız için sayısız faydası var. Eğer yeterince hareket ederseniz, vücudunuz karbonhidratları daha iyi metabolize eder. Sağlık için ve yediklerinizi hak etmek için spor yapın. Günde yarım saat tempolu yürüyüşle başlayabilirsiniz.
Özlem Çitçi kimdir?
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS