Sebzelerin kraliçesi belli oldu!

Karadeniz mutfağında sık kullanılan karalahana, Amerika’da yeşil yapraklı sebzelerin kraliçesi ilan edildi. Karalahananın kalorisi düşük, vitamin, mineral ve antioksidan içeriği ise son derece zengin. Aslında sadece sebzelerin kraliçesi olmakla kalmıyor. (Hazırlayan: Özlem Çitçi)Karalahana tüm gıda grupları arasında, aldığınız kalori başına sağladığı besin miktarı en yüksek gıdalardan biri. Hatta karalahanayı ‘yeni biftek’ olarak tanımlayanlar bile var.
Peki, nedir faydaları ve neden tüketmeli?
Kalori başına biftekten daha fazla demir!
100 g karalahana 50 kalori ve 1,7 mg demir içeriyor. Günlük demir ihtiyacının yaklaşık %9’unu karşılıyor. 100 g et 214 kalori ve 2,9 mg demir içeriyor. Bu da günlük ihtiyacın %16’sına denk geliyor. Yani karalahana hem iyi bir demir kaynağı hem de kalori başına etten bile fazla demir içeriyor.
Sağlıklı bir cilt, sağlam kemikler
Karalahana tam bir A ve K vitamini deposu!

K vitamini kemik sağlığı ve kanda normal bir pıhtılaşma sağlamak için önemli. 1 ölçü bardağı karalahana (67 g) K vitamini ihtiyacınızın %684’ünü karşılıyor!
A vitamini cilt ve saç sağlığı, bağışıklık sistemi ve üreme fonksiyonları için önemli. 1 bardak karalahana A vitamini ihtiyacınızın %206’sını karşılıyor.
Günlük C vitamini ihtiyacınızın %134’ü!
C vitamini vücudun bağışıklık sistemi, besinlerden demir emilimi, ve vücudun kollajen üretimi için gerekli. Kollajen cilt, saç ve kemik sağlığı için büyük önem taşıyan bir protein. Cilte ve eklemlere esneklik ve güç vermesinin yanı sıra ölü deri hücrelerini de yeniliyor.
Detoks için ideal besin
Karalahana ideal bir doğal detoks besini. Bunun sebebi isothiocyanates (ITC) isimli bir bileşen ve sülfür içermesi. ITC toksinlerin hücrelerden atılmasına yardımcı olan bir bileşen. Ayrıca sülfür de toksinlerin vücuttan atılmasına ve karaciğerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı.
Sindirime destek
Bir bardak dolusu karalahana 36 kaloriye karşılık 5 g lif içeriyor. Günlük lif ihtiyacı 30 g civarı. Yeterli lif tüketmek kabızlığı engellemek için önemli.
Antioksidan ve Anti-enflamatuar
Yapılan araştırmalar karalahananın içerdiği alfa lipoik asit (ALA) isimli antioksidanın Tip 2 diyabet hastalarının kan şekerini doğal yoldan düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiş. Karalahana ALA ihtiyacınıza önemli bir katkıda bulunuyor. Ancak tek başına yeterli olmayabilir. Eğer şeker hastası iseniz, lütfen bu konuda doktorunuza danışın.
Kanserden korunmakta etkili
Karalahana brokoli, karnabahar, lahana gibi turpgiller ailesine ait bir sebze. Turpgiller ile yapılan araştırmaların çoğu göğüs, bağırsak, karaciğer ve mide kanseri türlerini önlemekte etkili olduklarını gösteriyor.
Nasıl tüketebilirsiniz?
Karalahana aslında ıspanak veya pazı yerine kullanabileceğiniz bir sebze.

Karalahana ve pek çok diğer mevsim sebzeleri kullanarak yapabileceğiniz detoks çorbası tarifi için: askveavokado.com'u ziyaret edin.

Karadeniz yöresine ait karalahana çorbasından yola çıkarak yapılan bir karalahana-nohut püresi tarifi için: askveavokado.com'u ziyaret edin.

Tiroit rahatsızlığınız varsa karalahana tüketmeden önce doktorunuza danışın.
10 / 10
Sebzelerin kraliçesi belli oldu!
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS