Kültür Başkenti olunca ne olur?

Kültür Başkenti olunca ne olur?

Kültür Başkenti olunca ne olur?

Resmi açılış töreni bu akşam yapılacak "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti" etkinlikleri kapsamında hafta boyunca çeşitli sanatsal faaliyetler düzenlenecek.

Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında yıl boyunca kentin değişik merkezlerinde faaliyetler yapılacak. Avrupa Kültür Başkenti Ajansının, İstanbul'un "yedi tepeli" kent olmasından yola çıkarak, yedi noktasında düzenleyeceği etkinliklerle İstanbullular, "2010 Avrupa Kültür Başkenti" unvanını kutlayacak.

Bu akşam düzenlenecek etkinlikler kapsamında Taksim, Kadıköy, Pendik, Sultanahmet, Beylikdüzü ve Bağcılar meydanlarında DJ performansı, dans ve müzik gösterileri, gecenin ilk saatlerinde İstanbullularla buluşacak.

Gecenin sürprizlerinden birisini de Taksim ve Kadıköy'deki özel gösteriler oluşturacak. Bugüne kadar Dubai, İngiltere, Fransa, İspanya ve Brezilya gibi birçok farklı ülkede düzenlenen dev organizasyonlarda gerçekleştirdikleri gösterilerle dünya çapında ün kazanan Fransız Group F tarafından Taksim'de, "Ateş Tiyatrosu", Kadıköy'de ise "Balon Tiyatrosu" sahnelenecek.

Gökyüzünün sahne olarak kullanılacağı her iki gösteri de diğer meydanlardaki ekranlardan izlenebilecek. Taksim'de Tarkan, Kadıköy'de Mor ve Ötesi, Beylikdüzü'nde Nil Karaibrahimgil, Sultanahmet'te Mercan Dede, Pendik'te Kıraç ve Bağcılar'da da Zara konser verecek.

Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak etkinlikte, Yekta Kara'nın sanat yönetmenliğinde "İstanbul Büyüsü" adlı sahne gösterisi düzenlenecek. Gösteride 303 sanatçı sahne alacak. Şiir, dans, müzik, İstanbul ses ve görüntülerinden oluşan 5 farklı unsurun yer aldığı gösteride, aralarında Sultan Abdülaziz, Mozart, Ahmet Adnan Saygun, Minur Nurettin Selçuk, Orhan Veli Kanık gibi farklı isimler tarafından İstanbul hakkında üretilmiş 24 eser farklı sanatçılar tarafından yorumlanacak.

Aynur, Bekir Ünlüataer, Cüneyt Türel, Dilek Türkan, Fatih Erkoç, Kevork Tavityan, Kubat, MFÖ, Sertab Erener, Yetkin Dikinciler ve Zuhal Olcay farklı performanslar sergileyecek. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, Yarkın Perküsyon Grubu, Devlet Opera Korosu sanatçıları, Çocuk Korosu, Devlet Balesi Dansçıları ve Pulathane Halk Oyunları Grubu da yer alacak.

Etkinlikler kapsamında, bu akşam birçok müze saat 24.00'e kadar kapılarını açık tutacak. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Ayasofya Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi ile İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi saat 24.00'e kadar gezilebilecek. Milli Saraylar Daire Başkanlığına bağlı Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Maslak Kasrı, Ihlamur Kasrı, Küçüksu Kasrı ve Florya Atatürk Köşkü, Harbiye'deki Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığına bağlı Askeri Müze, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ'ye bağlı Yerebatan Sarnıcı Müzesi, Miniatürk ve Panorama 1453 Müzesi de saat 24.00'e kadar görülebilecek. Aralarında Rahmi Koç Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi'nin de bulunduğu özel müzeler de kapılarını 24.00'e kadar açık tutacak.

Bugün, ayrıca Şişli'de "Yüzde Yüz Ekolojik Pazarın Geliştirilmesi ve Tüketici Bilinçlendirme Feriköy Ekolojik Pazar" toplantısı yapılacak. Yarın, Yenikapı Mevlevihanesi'nde "Mevlevi Kültürü Anlatımı ve Sema Kültürü" gösterisi, "İst'te Yaşıyor ve Çalışıyor-Antoni Muntadas Çalıştay" Sergisi ise 18 Ocak-14 Şubat tarihleri arasında sanatseverlerce Tophane-i Amire'de görülebilecek.

 "Yerel Yönetimler için Kültür Yönetimi Profesyonel Formasyon Programı 2. Dönem" kapasite geliştirme toplantısı 19 Ocakta, "Müzik Nasıl Konuşur" konulu basın toplantısı 20 Ocakta, kent kültürü başlığı altında "Yerel Yönetimler için Kültür Yönetimi Profesyonel Formasyon Programı 2. dönem" kapasite geliştirme toplantısı 21 Ocakta yapılacak. 23 Ocakta ise "Fotoğraf Geçidi-İstanbul Sanat ve Fotoğraf Seminerleri" 2010 Sanat Üretim Merkezinde, "Europa Nostra Meeting (Bizim Avrupamız-İstanbul 2010) Kentsel Uygulamalar Semineri", "Yüzde Yüz Ekolojik Pazarın Geliştirilmesi ve Tüketici Bilinçlendirme Feriköy Ekolojik Pazar" etkinliği ise Bomonti Şişli'de gerçekleştirilecek.