hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ücretsiz en iyi 10 müzeden biri de İstanbul'da

  Ücretsiz en iyi 10 müzeden biri de İstanbulda
  expand

  The Guardian gazetesi dünyanın girişi ücretsiz olan en iyi 10 müzesini açıkladı. Listede İstanbul'dan da bir müze var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İngiltere’de müzelerin çoğu ücretsiz. Başka Avrupa ülkeleri giriş ücreti alsa da ayda bir veya haftanın bir gününde girişi ücretsiz oluyor. Ancak bunların yanı sıra tamamen bedava olan müzeler de var. The Guardian Gazetesi şimdi bunların en iyi 10 tanesini açıkladı. İstanbul’daki Florence Nightingale Müzesi girilmesi zor ama kesinlikle görmeye değer!

  İstanbul Florence Nightingale Müzesi’nin ziyaret edebilmek için 48 saat öncesinden faks ile gelinecek gün ve saat belirtilmesi gerekiyor.

  Ayrıca pasaportların fotokopileri de faks çekilmesi gerekiyor. O zaman ünlü hemşire ve Kırım savaşı hakkında her şeyi öğrenmek mümkün. Tüm bu zahmetlerin bir nedeni var. Müze 1799 yılında inşa edilen Selimiye kışlasında bulunuyor. Ziyaretçi onun kaldığı odaları ve çalıştığı yerleri görme fırsatı buluyor. Diğer müzelerden en büyük farkı müze rehberleri askerliğini yapan genç askerlerden olması.

  Florence Nightingale Müzesi'yle ilgili Doç. Dr. Fethiye Erbay'ın yaptığı çalışmayı okumak için buraya tıklayın.

  Diğer 9 müze

  Diğer ücretsiz en iyi dokuz müze ise Paris’teki modern sanat müzesi Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, Amsterdam’daki devlet arşivi, Berlin’deki Berlin Wall Memorial ve Müzesi, Kopenhag’da ülkenin tarihini anlatan Ulusal Müze, Lizbon’un modern ve çağdaş sanat müzesi Berardo Collection, Nice’de bulunan Musée des Beaux-Arts, Madrid’in girişi her akşam ücretsiz olan ünlü Prado müzesi Museo del Prado, Roma’daki Museo Storico della Liberazione ve Reykjavik’te 5 milyon fotoğraf sergileyen Fotoğrafçılık Müzeleri.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow