Çizgilerle Rosa Luxemburg'un yaşamı: Kızıl Rosa

A A

19.05.2016 - 12:20 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com

Karikatür sanatçısı Kate Evans'ın Rosa Luxemburg'un yaşamını çizgilerle anlattığı Kızıl Rosa, Devrim Kılıçer'in çevirisiyle Epos Yayınları tarafından Türkçe okurla buluşturuldu.

Çizgilerle Rosa Luxemburg'un yaşamı: Kızıl Rosa

Sosyalizmin öncü isimlerinden Rosa Luxemburg'un yaşamı çizgi roman oldu. Rosa Luxemburg Vakfı'nın desteğiyle sanatçı Kate Evans'ın çizgi romanlaştırdığı Rosa Luxemburg'un hayatının canlandırıldığı "Kızıl Rosa", Epos Yayınları tarafından Türkçe okurla da buluşturuldu.

1871'de Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğan devrimci, sosyalist, mülteci bir kadın olan Rosa Luxemburg'un, yaşamı boyunca birçok açıdan baskıyla karşı karşıya kalması ve mücadelesi kitapta çizgilerle aktarılıyor. Hem devrimci sosyalist teorisyen, hem erkek baskısına karşı direnen bir kadın olarak Luxemburg'un bu baskıları atlatarak Avrupa'da kadınların üniversiteden mezun olabildiği tek ülkesinde ekonomi eğitim görevlisi olmasından, yoldaşı Karl Liebknecht ile birlikte faşist sistem tarafından katledilerek son bulmasına tüm yaşamı çizgilere yansıdı.

Mahkeme, Rosa Luxemburg ve Clara Zetkin'i PKK'lı yaptı

Rosa Luxemburg'un bir Marksist olarak bugüne bıraktığı mirasa ve Marksizm eleştirisine de kitabında yer veren Kate Evans, bugün de Rosa'nın doğduğu muhafazakâr Victoria çağı değerlerine en kötü şekilde dönüldüğü düşüncesinde. Evans, JINHA'nın Türkçeleştirdiği Broadly isimli internet sitesindeki röportajındaki sözleriyle "Onun sözleriyle kapitalizmin eleştirilmesi çok kullanışlı oluyor."

Almanya Sosyal Demokrat Partisi içindeki faaliyetleri, kendisinin kadın bölümünde görevlendirilmek istenmesi ve ekonomi-politik konusundaki uğraşlarında devam etmek için bunu kabul etmeyişi de çizgilerle anlatılıyor. Rosa Luxemburg'un sosyalist-feminist Clara Zetkin ile arkadaşlığı öte yandan egemen feminist hareketlere, sadece burjuva kadınlar için oy hakkı istemeleri nedeniyle mesafeli kalması da kitapta yer alıyor.

Evans'ın çıplak bedenini de çizimlerine yansıtarak Rosa Luxemburg'un yaşamının gerçeklerini anlatmaya çalıştığı çizgi romanda, cinsel sahneler de var. Kitabını anlattığı röportajında bunu, "Çünkü cinsellik Rosa için önemliydi. Rosa'nın sevgilileri vardı, sevgililerini de kendisi seçiyordu" diye anlatan Evans, kadın bedeninin gösterimiyle ilgili pornografik anlayışa da meydan okuyor.

Mektuplara ve teorik çalışmalara dayanan kitap, Rosa Luxemburg'un yaşamını tüm canlılığıyla okura taşıyor.