hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kemer Sıkmak: Tehlikeli Bir Fikrin Tarihi

  Kemer Sıkmak: Tehlikeli Bir Fikrin Tarihi
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Brown Üniversitesi profesörlerinden Mark Blyth, "Kemer Sıkmak: Tehlikeli Bir Fikrin Tarihi" adlı kitabında ABD finans sektörü krizinin avro bölgesine ve ötesine yayılarak, nasıl bir kamu krizine dönüştüğünü ve sonuçlarını inceliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) siyaset ve ekonomi kategorisinde Kemer Sıkmak: Tehlikeli Bir Fikrin Tarihi adlı kitabı yayımladı. Brown Üniversitesi'nde uluslararası siyasal ekonomi profesörü olan Mark Blyth'ın derlediği kitap Duygu Argın tarafından Türkçeye kazandırıldı.

  Susuzluk: Antik Dünyada Su ve İktidar

  Kemer sıkma görüşünü hem hassas bir ekonomi politikası hem de iktisat fikirleri açısından ele alan Mark Blyth, kendi içinde patlayan ABD finans sektörü krizinin avro bölgesine ve ötesine yayılarak, nasıl bir kamu krizine dönüştüğünü ve sonuçlarını inceliyor.

  İnsan hakları tarihin son ütopyası mı?

  Bankacılık sektöründe oluşan özel borcun nasıl olup da "devlet borcu krizi" olarak yeniden adlandırıldığı ve krizin insanlık tarihinin en büyük şaşırtma hikâyesini oluşturduğu üzerinde durarak kemer sıkma fikrinin tarihini sorguluyor.

  Locke, Smith, Hume ve Keynes'in düşünceleri ve çalışmaları arasında gezinerek kemer sıkmanın entelektüel tarihini ele aldıktan sonra kemer sıkmanın gerçek tarihine bakıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  1930'lardan altı (ABD, İngiltere, Almanya, Japonya ve Fransa), 1980'lerden dört (Danimarka, İrlanda, Avusturya ve İsveç) örnek vakayı ve sonunda kemer sıkmanın yeni umudu REBLL ittifakı ülkeleri (Romanya, Estonya, Bulgaristan, Letonya ve Litvanya) senaryolarını analiz ederek, kemer sıkmanın uygulamada nasıl çalıştığını, milyonlarca insanın yaşamını etkileyen kemer sıkma uygulamalarından ne gibi dersler almamız gerektiğini ortaya koyuyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow