"Suriye Kürdistanı’nda Savaş ve Devrim"

"Suriye Kürdistanı’nda Savaş ve Devrim"

Avusturyalı yazar Thomas Schmidinger'in IŞİD katliamlarına karşı mücadelenin sembolü haline gelen Kobanê ve Rojava üzerine kitabı, "Suriye Kürdistanı’nda Savaş ve Devrim: Rojava’dan Sesler, Analizler" Yordam Kitap'tan okurla buluşuyor. Yazar Schmidinger de Diyarbakır ve İstanbul'da konferans verecek.

Avusturyalı Siyaset Bilimci ve Kültürel Antropolog Thomas Schmidinger tarafından hazırlanan "Suriye Kürdistanı’nda Savaş ve Devrim: Rojava’dan Sesler, Analizler" başlıklı kitap, yeni bir siyasal ve toplumsal düzen inşa etmeye çalışan Rojava Kürtlerini odağa alırken, Suriye iç savaşının genel bir tablosunu da çıkarıyor.


Kitap, bir yandan sömürgecilikten Baas rejimine uzanan ve baskı, inkâr ve adaletsizliklerle dolu bir geçmişe ayna tutarken, öte yandan güncel tabloya dair bilinmeyen veya göz ardı edilen önemli detayları aktarıyor. Baas rejimi, emperyalist güçler, IŞİD ve diğer muhalif gruplar, Türkiye dâhil bölge ülkeleri, Kürdistan’ın diğer parçalarındaki Kürt siyasal hareketleri…


Ortadoğu ve emperyalizm


Yordam Kitap'ın bastığı Germinal 4 öğrenciye burs sağladı


Bir dizi aktörün müdahil olduğu ve nereye evrileceği hâlâ belirsizliğini koruyan bir sürece dair, farklı Kürt siyasal aktörlerinin aldığı siyasal tutumlar ortaya seriliyor. Yazarı Schmidinger’e “Mazlum Bagok Kürt Gazetecilik Ödülü”nü de kazandıran kitap, yıllara yayılan yoğun bir araştırmanın ürünü olmanın yanı sıra yazarın iç savaş koşullarının zorluklarına ve tehlikelerine rağmen bölgeye yaptığı bir dizi ziyaretin ürünü doğrudan gözlemlere de dayanıyor.


Taner Timur, 'en çalkantılı' dönemi yazdı


Başta Salih Müslim ve Asya Abdullah olmak üzere Rojava’daki mücadelenin farklı cephelerinde yer alan siyasi aktörlerle yapılan röportajlar kitapta önemli bir yer tutuyor. Fakat yazar, sadece “büyük siyaset” sahnesine değil; kadınların, gençlerin, sanatçıların, sıradan insanların gündelik yaşamlarına da bakıyor; röportajlarıyla onların da sesini duyuruyor. Hem iç savaş ve İslamcı terörün yarattığı yıkım, ama hem de özgürlük mücadelesiyle kazanılan özgüven ve umut ışığında…


'Radikal demokrasi'ye sert bir eleştiri: 'Sınıftan Kaçış'


Yazar, kitabı Türkiye’de ve Avrupa’nın Türkiye kökenli diasporasında Rojava hakkında ilginç ve yetkin tartışmalara yol açması ve ilginç bir okuma deneyimi sunması dileğiyle, özgürlük mücadelelerinde hayatını feda etmek zorunda kalanlara ithaf ediyor.


Yazar Thomas Schmidinger Türkiye’ye geliyor


"Suriye Kürdistanı’nda Savaş ve Devrim: Rojava’dan Sesler, Analizler" kitabı ilk olarak, 12-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan 1. Amed (Diyarbakır) Fuarı’nda satışa sunuldu. Yordam Kitap’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Schmidinger de ilk konferansını Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Kobanê ve Şengal direnişine adanan 1. Amed Fuarı’nda verecek. “Yabancı Bir Araştırmacının Gözünden Rojava Devrimi ve Savaş" başlıklı konferans 16 Mayıs Cumartesi günü, saat 16.00'da.


'Yarım Kalmış Bir Şarkı: Bobby Sands, IRA ve Açlık Grevi'


Yazarın Türkiye’deki ikinci etkinliği ise İstanbul’da. "Tarihsel Arka Planıyla Rojava Devrimi ve Savaş" başlıklı etkinlik 18 Mayıs Pazartesi günü, saat 19.30'da, Taksim’deki Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde olacak. Herkese açık ve ücretsiz olan etkinliklerde ardıl çeviri yapılacak.


Halkların Dünya Tarihi


Thomas Schmidinger kimdir?


Siyaset bilimci, sosyal ve kültürel antropolog. 1998’de itibaren çeşitli Ortadoğu ülkelerinde eğitim çalışmaları yaptı. Halen Viyana Üniversitesi’nin Siyaset Bilimi Enstitüsü’nde ve Vorarlberg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.LEEZA (Irak ve Türkiye’de faaliyet gösteren bir yardım kuruluşu) ve Antisemitizm Eleştirel Çalışma Derneği Yönetim Kurulu üyesidir. Schmidinger ayrıca Avusturya Kürt Çalışmaları Birliği’nin Genel Sekreteri ve Kurdische Studien ve Kurdish Studies dergilerinin yayın kurulu üyesidir.


2009 ile 2010 arasında IG Externe LektorInnen und freie WissenschafterInnen Üniversite Öğretim Elemanları Sendikası Başkanıydı ve 2010’dan beri Viyana Üniversitesi Senatosu üyesi üyesidir.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS