Yerinden Edilenlerin Coğrafyaları: Filistin Köy Tarihleri

Yerinden Edilenlerin Coğrafyaları: Filistin Köy Tarihleri

Filistin sorununa ilişkin kimlik ve mekân boyutunu ele alan bir çalışma, Koç Üniversitesi Yayınları'nca okurla buluşturuldu. Georgetown Üniversitesi Öğretim Üyesi Rochelle A. Davis'in "Yerinden Edilenlerin Coğrafyaları: Filistin Köy Tarihleri" kitabında, Filistin'deki köylerin tarihlerinin, insanların bugünkü hayatlarının bir parçası haline nasıl geldiği inceleniyor.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Antropoloji ve Tarih kategorisinde Yerinden Edilenlerin Coğrafyaları: Filistin Köy Tarihleri adlı kitabı yayımladı.


Georgetown Üniversitesi Dışişleri Fakültesi Öğretim Üyesi Rochelle A. Davis'in yazdığı kitap, Hayrullah Doğan tarafından Türkçeye kazandırıldı. Akademik literatüre katkıda bulunacak olan kitap, akademisyenlerin yanı sıra akademisyen olmayanların da okuyabileceği bir üslupla kaleme alındı.


Akdeniz'in dönme kadınlarının hikayesi


Kitap, Filistin'deki köylerin ve onların tarihlerinin nasıl da insanların bugünkü hayatlarının bir parçası haline geldiğini inceliyor. Çok alanlı araştırma çalışmasına dayanan kitap, 1948'deki savaştan bu yana köyün, insanların hayatında oynadığı rolleri irdeliyor.


Türklük, Müslümanlık, Doğululuk: AB'nin Türkiye Söylemleri


Yok edilen Filistin köylerinin ve onların tarihlerinin, Filistinli mültecilerin bugünkü hayatlarını nasıl etkilediğini gösteriyor. Rochelle A. Davis, köy tarihlerinin ve köy kitaplarının bugün Filistinliler için ne ifade ettiğini ve verdikleri mücadelenin neresinde yer aldığına ilişkin sorulara yanıt arıyor.


1948 Arap-İsrail Savaşı sonucunda Filistin'de yaşayan binlerce Arap yerinden oldu, onlarca köy yok edildi. Filistinlilerin önemli bir kısmı Lübnan, Suriye, Ürdün, Mısır ve Gazze Şeridi'nde mülteci statüsünde yaşamaya başladı. Filistinliler tüm bu olayları nekbe (felaket) olarak adlandırdı. Nekbe sürecinde boşaltılan ve büyük ölçüde yok edilen 400'ü aşkın Filistin köyü hakkında 120'den fazla "köy anma kitabı" yayımlandı. Bugün bu kitaplar, Filistinlilerin yaşadığı bu köylerin bir zamanlar haritada var olduğuna dair kanıt dosyalar olarak sunuluyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS