hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Grup Yorum'dan 30. yılında Dünden Yarına Ustalarımız-Ruhi Su albümü

  Grup Yorumdan 30. yılında Dünden Yarına Ustalarımız-Ruhi Su albümü
  expand

  Kuruluşunun 30. yılında ustalar ve ozanların şarkılarından oluşan "Dünden Yarına Ustalarımız" allbümleri hazırlayan Grup Yorum'un, bu serideki ilk albümü "Dünden Yarına Ustalarımız-Ruhi Su" albümü dinleyiciyle buluştu. Grup Yorum ayrıca 30. yıl kutlamaları çerçevesinde Adana, Ankara, İzmir, İstanbul ve Elazığ'da düzenleyecekleri konserlerde dinleyicileriyle buluşacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Devrimci müzik geleneğini sürdüren Grup Yorum, ustalar ve ozanların şarkılarından oluşan "Dünden Yarına" albüm serisine, "öğretmenimiz, ustamız" dedikleri Ruhi Su ile başladı. Ruhi Su'nun şarkılarını yeniden yorumlayan Grup Yorum, halkı, dinleyicilerini bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesine çağırmaya devam edeceklerini belirterek, albüm serisine neden Ruhi Su ile başladıklarını şöyle açıkladı:

  "Sadece türküleri yorumlamakla kalmadı Ruhi Su; kendi sözleri ve besteleriyle zengin bir hazine bıraktı bize. Büyük bir halk ve vatan sevgisiyle ömrünün sonuna kadar mücadeleye devam etti. 'Kıyamet dedikleri ha koptu ha kopacak / Yoksuldan halktan yana bir dünya kurulacak' diyerek tarafını kesin çizgilerle halktan yana seçti."

  Grup Yorum Ankara yollarında

  "Dünden Bugüne"nin ilk albümünü hazırlarken bir yandan da Berkin Elvan ve Soma'da katledilen madenciler için şarkılar yapmaya devam ettiklerini belirten Grup Yorum üyeleri, yenilenip, yetkinleşip, ustalaşıp, daha çok üreteceklerini ve müziklerinde, sanatlarında yaptıkları her şeyi dünya ölçeğinde ele alacaklarını açıkladı. Grup Yorum'dan yapılan açıklamada, "Dünya halklarının isyan ve devrim şarkılarını, enternasyonalizmi yeniden yaratma mücadelesi içinde ele alacağız. Ülkemiz ve dünyanın devrimci sanatçılarını, Nazım'ı, Yılmaz Güney'i, Ruhi Su'yu, Victor Jara, Pablo Neruda ve Bertolt Brecht'i ve daha yüzlercesini sosyalizm mücadelelerinde birleştireceğiz. Anadolu ezgilerini tüm dünyanın ezgileriyle buluşturacağız. 30 yılık tarihimizde bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesine bağlı kalacağımızı haykırdık. Emperyalizmin yoz kültürünün karşısında barikat oluşturduk. Emperyalizme karşı olan, ezilen, sömürülen halkların sesi olduk. 'Dünden Yarına - Ustalarımız / Ruhi Su' albümümüz emperyalizmin yoz kültürüne karşı bir barikat olacaktır" denildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Grup Yorum konserinin iptalini protestoya 8 yıl

  Grup Yorum konserine gelenlere polis müdahalesi!

  5 kentte 30. yıl konserleri

  Grup Yorum ayrıca 30. yaş etkinlikleri kapsamında Türkiye'nin 5 ayrı bölgesinde yapacağı konserlerde yüz binlerce dinleyicisi ile buluşacak.

  Grup Yorum konserine gelenlere polis müdahalesi!

  Valilik, Grup Yorum'un Bağımsız Türkiye Konseri'ni yasakladı

  İstanbul'da yapacakları Bağımsız Türkiye Konseri yasaklanan Grup Yorum'a, konserler için başvurduğu stadyumlar da verilmemiş, 30. kutlamaları engellenmeye çalışılmıştı. Bunun üzerine kutlamaları meydanlarda yapmaya ve ücretsiz halk konserleri yapma kararı alan Grup Yorum, Adana, Ankara, İzmir, İstanbul ve Elazığ'da dinleyicileriyle buluşacak. Konserlerin yer ve tarihleri şöyle olacak:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  13 Haziran - Adana - Uğur Mumcu Meydanı
  20 Haziran - İzmir - Gündoğdu Meydanı
  28 Haziran - İstanbul - Bakırköy Halk Pazarı
  Elazığ konseri için yer görüşmelerini sürdüren grup, konser tarihini kesinleştiğinde ilan edecek.
  4 Temmuz - Ankara - Sıhhiye Meydanı

  Tümüm ücretsiz gerçekleştirilecek halk konserlerinde dans ve teatral gösterilerin yanı sıra, konuk sanatçılar da sahne alacak. Konserlerde 11 ildeki Grup Yorum Anadolu Halk Koroları da sahnede olacak.

  Adana'da gerçekleşecek konsere bu kentin haricinde Mersin, Tarsus, Kazanlı, Antakya, İskenderun, Samandağ, Antep ve Akdeniz'in dört bir yanından on binlerce dinleyicinin katılması bekleniyor. İzmir'de yapılacak konsere de Uşak, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Balıkesir, Antalya ve tüm Ege'den yüz binlerce dinleyici bekleniyor. İstanbul'da Bakırköy Halk Pazarı'nda 28 Haziran'da gerçekleşecek konsere de Tekirdağ'dan Edirne'ye, Çanakkale'den Bursa'ya, Kocaeli'den Kırklareli'ne kadar kentlerden katılım bekleniyor. Grubun bu yıl dördüncüsü yapılacakken İstanbul Valiliğinde yasaklanan Bağımsız Türkiye Konseri'ni önceki yıllarda milyonlarca dinleyici katılmıştı. Eskişehir, Afyon, Kayseri, Çorum, Samsun, Amasya ve diğer İç Anadolu ve Karedeniz halkıyla Ankara'daki konserlerinde buluşacağını belirten Grup Yorum üyeleri, Elazığ'da gerçekleşecek konserde de Diyarbakır'dan Dersim'e, Van'dan Malatya'ya kadar bölgedeki dinleyicileriyle buluşacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Grup Yorumdan 30. yılında Dünden Yarına Ustalarımız-Ruhi Su albümü

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow