İstanbul'a 10 günlük bir radyo istasyonu kuruluyor

İstanbul'a 10 günlük bir radyo istasyonu kuruluyor

1888 yılında denizden kablosuz telgraflar aracılığıyla iletilen ilk sinyaller radyonun doğuş sinyalleri olarak adlandırılıyor. Günümüzde gelinen noktada ise dijital yayıncılık sayesinde dünyanın her yerine anında radyo yayınları iletilebiliyor. Red Bull Music Academy (RBMA) Radio da uluslararası yayın yapan dijital radyolardan bir tanesi. Los Angeles, New York, Berlin ve Detroit gibi dünyanın pek çok prestijli şehrinden yayın yapan RBMA Radio İstanbul 11-20 Kasım tarihleri arasında İstanbul'dan Şişhane Pera 64'teki stüdyosundan yayın yapacak.

www.rbmaradio.com/istanbul adresinden tüm dünyaya yayın yapacak olan radyonun programında Yeni Türkü'den Ayşegül Aldinç'e, Mabel Matiz'den Kalben'e pek çok sanatçı yer alacak.


İtalyan kaşif Guglielmo Marconi radyonun babası olarak kabul edilir. İngiliz bilim adamı James Maxwell 1865 yılında elektronik olarak üretilen radyo dalgalarının yayılma teorisini kurmuş ve Alman fizikçi Heinrich Hertz, 1888 yılında Maxwell'in teorisini pratik olarak gerçekleştirerek bu konuda öncülük etmiştir.


Ancak ilk radyo resmi olarak 1898'de Marconi ile birlikte doğdu. Radyonun ilk kullanımı gemiden sahille haberleşmek içindi. Marconi bir gemide geliştirdiği radyo ile kıyıda bulunan hizmetçisine kablosuz telgraf aracılığıyla 3 tane S harfi yolladı.


Mignani'nin asistanı da sinyali aldığı zaman ateş edecekti. Marconi 3 S'i yollama komutunu verdiğinde yeryüzünde ilk defa radyo dalgaları yayıldı, 3 S uzayda dolaştı, dolaştı ve alıcıya ulaştı. Alıcıya ulaştığını gören hizmetçi Mignani tetiği çekti. Deney başarılıydı. Böylelikle ilk radyo da pratik olarak çalışmış oldu.


Radyo da dijitale evrildi


1898'den bu yana iletişim araçları hızla gelişse de radyo günlük yaşamımızdaki önemini hâlâ koruyor. Özellikle trafikte kalan birçok sürücü ve yolcu radyo dinlemeyi tercih ederken akıllı telefonlar sayesinde dijital yayın yapan radyoların da popülaritesi artıyor.


Türkiye'de ve dünyada dijital yayın yapan radyoların sayısı arttıkça bizim de uluslararası yayınları dinleyebilme imkânımız fazlalaşıyor. Red Bull Music Academy tarafından hayata geçirilen ve uluslararası yayın yapan RBMA Radio da son dönemde radyo severlerin en çok tercih ettiği dijital platformlardan biri... Her türden iyi müziği yaymak mottosuyla yayın yapan ve tüm müzik janrlarını dinleyicinin beğenisine sunan platform tüm dünyadan müzik severlerin ilgisini çekiyor.


İstanbul'dan uluslararası yayın


RBMA Radio Los Angeles, New York, Berlin ve Detroit gibi dünyanın pek çok prestijli şehrinden sonra 11-20 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul'a taşınmaya hazırlanıyor.


Pera 64'te hayata geçecek ve uluslararası yayın yapacak olan bu dijital radyo platformu 10 gün boyunca 70 sanatçı, 60 canlı yayın, 6 paralel etkinlik ve 8 canlı stüdyo performansına sahne olacak.


Radyoda,  sanatçı röportajları, tematik programlar, özel çalma listeleri, projeye konuk olacak yabancı sanatçıların programları ve canlı performans kayıtları müzik severlerin beğenisine sunulacak. Özellikle son dönemde sosyal medya üzerinden dijital radyo platformlarını yakından takip eden Türk müzik severler için bu 10 günlük deneyim epey keyifli olacağa benziyor.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS