İMSAKİYE 2020: İmsak saati (Sahur vakitleri) ve iftar saatleri CNN TÜRK'te

İMSAKİYE 2020: İmsak saati (Sahur vakitleri) ve iftar saatleri CNN TÜRK'te

Ramazan ayının ilk sahuru için geri sayım başladı! Geçtiğimiz yatsı ezanı ile birlikte ilk teravih namazları eda edildi. Gözler Ankara, İzmir ve İstanbul imsak saati başta olmak illerin imsak saatleri yani sahur vakitlerinde... 2020 Ramazan ayı süresince oruca niyet etme yani imsak ve oruç açma yani iftar saatlerini CNN TÜRK iftar ve imsak saatlerinin yer aldığı Ramazan İmsakiyesi sayfası üzerinden takip edebilirsiniz. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı namaz saatleri referans alınarak hazırlanan imsakiye 2020 sayfası...

Ramazan Ayı coşkusu yurdun dört bir yanındaki hanelerde hissedilmeye başlandı. Bu akşam yatsı namazına müteakip 2020 Ramazan ayının ilk teravih namazı kılınacak. Bu gece ise Ramazan ayının ilk sahuruna kalkılıp imsak saatiyle birlikte yılın ilk orucuna niyet edilecek. Öte yandan oruç hazırlıkları ise hız kesmeden devam ediyor. Hazırlıklar kapsamında en çok araştırılanlar arasında ise oruca niyet edilen imsak saatleri ve oruç açma yani imsak saatleri yer alıyor. İl il imsak ve iftar saatleri CNN TÜRK 2020 Ramazan İmsakiyesi sayfası üzerinden rahatlıkla takip edilebilecek. İşte, CNN TÜRK Ramazan İmsakiyesi sayfası…

İL İL İMSAK VE İFTAR SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN

İMSAK NEDİR?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

İSTANBUL İMSAK VE İFTAR SAATİ İÇİN TIKLAYIN

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

ANKARA İMSAK VE İFTAR SAATİ İÇİN TIKLAYIN

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

İFTAR NEDİR?

Sözlükte fatr “yarmak, kesmek; yaratmak, icat etmek”, bu kökten türeyen iftâr ve fıtr kelimeleri diğer bazı anlamların yanı sıra “orucu açmak, oruçluya orucu açtırmak, başlanmış bulunan orucu bozmak veya hiç oruç tutmamak” gibi mânalara gelir. Kur’an’da fatr kökünün çeşitli türevleri kullanılmakla ve ayrıca oruçtan ve oruç tutmamayı haklı kılan bazı mazeretlerden söz edilmekle birlikte (el-Bakara 2/184-185, 187) kelime olarak iftar ve fıtr geçmez. Hadislerde ve sahâbe sözlerinde ise oruç ibadetiyle ilgili birçok ayrıntılı hüküm belirtilirken bu iki kelimenin yukarıdaki anlamlarda yaygın bir kullanıma sahip olduğu görülür. Bu mânaların her birinde iradî olarak oruca aykırı bir davranışta bulunma söz konusu olduğundan iftar âdeta imsak ve savm kelimelerinin karşıt anlamlısı gibi yer almıştır. Fıkıh literatüründe iftar kelimesi, sözlük anlamıyla bağlantılı olarak ister oruç açma isterse bozma ve oruç tutmama şeklinde olsun “oruca aykırı bir davranışta bulunma” mânasında kullanılmakla birlikte, bunlar arasında “oruçlu kimsenin vakti gelince usulüne uygun biçimde orucunu açması” mânasının daha belirgin olduğu ve kelimenin bu yönde terim anlamı kazandığı söylenebilir. Nitekim Türkçe’de de iftar “orucu açma” mânasına gelir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS