Aşk sağlığa iyi geliyor

A A

23.01.2022 - 22:24

Dahiliye Bölümü uzmanları ”Aşkın sağlığa olumlu etkileri” hakkında bilgi verdi.

Aşk sağlığa iyi geliyor

Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. Bazılarına göre aşkın organı kalp, kimine göre ise beyin. “Aşk olmazsa meşk olsun” diyen de var, aşkın platoniğini seçen de. Peki bu aşk denilen şey nedir? Bilim adamlarına göre beyin aktivitesi. Beyinde artan hormanlarla duygu değişimleri; dopamin, norepinefrin, feniletilamin gibi çeşitli beyin içindeki hormanların aktivasyonları. Aşk sadece bir duygu mudur? Gösterilebilir mi? Aşık bireylerin beyin MR görüntüleri incelendiğinde özellikle dopamin içeren bölgelerin, yani beyin sağ bölgesinin yoğun bir biçimde aktivitesinin arttığı gözleniyor. Dopamin vücuda enerji veriyor, iştahı azaltıyor, ilgiyi artırıyor, uykusuzluk, sürekli karşı tarafa odaklanma, onu düşünmeyi sağlıyor. Aşkın 3 fazının ilk dönemi bu şekilde gösteriliyor. Aşkın 2. ve 3. döneminde ise biraz daha sakinlik, sevgi, iletişim, koku duyguları, alışkanlık ve güven hissi ön planda. Bu dönemlerde ise serotonin ve diğer mutluluk sağlayan endorfinler etkili. Peki “aşk olmazsa meşk olsun” diyebiliyor muyuz?

Maalesef hayır! Yapılan bilimsel çalışmalarda intihar girişiminde bulunan gençlerde kalp kırıklığı, terk edilme, aşkın kabul görmemesi gibi nedenler var. Aşk problemleri özellikle genç bireylerde toplum dışına itilme, yalnızlık ve depresyonu tetikleyerek yaşam isteğini azaltıyor. Kırık kalpli gençlerin hayatları incelendiğinde aile ilişkilerinde problemler, şefkat ve ilgi eksiklikleri gözleniyor. Hükümetler gençlerin üzerine daha fazla durulması, sosyal ilişkilerin güçlendirilmesi, gençlik cesaretinin olumsuz bir sonuca yol açmaması için önlemler alınması üzerinde duruyorlar. Aşık olmak kilo vermede büyük bir etken Aşk hem psikolojik hem de fizyolojik etkileri ile sağlığa iyi geliyor. Fiziksel etkilerde iştahsızlık ve metabolizma hızının artması başı çekiyor. Aşkın fiziksel etkileri: 1.Kan akımının düzenlenmesi Dopamin ve norepinefrin kan akımını artırır.

2.İştah azalması Tokluk merkezinin uyarılmasıyla açlık hissi kaybolur 3.Kalp ritminin hızlanması Noradrenalin kalp atım hızını artırır. 4.Yağ yakımı Stres hormonları olarak bilinen noradrenalin yağ yıkımını sağlar. 5.Metabolizmanın hızlanması Kilo kontoru ve zayıflık sağlar 6.Hafıza ve becerilerin artması Artan kan beyin kan akımı hafıza ve becerilerin artmasını sağlar. 7.Ağrıyı daha az hissetme Güçlü vücut içi morfin olan endorfinler hem ağrı algısını azaltır hem de mutluluk sağlar. 8.Bağışıklık sisteminin güçlenmesi Endorfin ve serotonin yüksekliği bağışıklık sistemini güçlendirir. 9.Cilt sağlığının artması Kan akımı değişiklikleri ve seks hormonlarının artması ciltte duruluk ve canlılık sağlar. 10.Östrojen ve testosteron artması Üreme isteğini artırır. Aşkın psikolojik etkileri arasında motivasyonu artırma yönü ön plana çıkıyor. Kişinin kendisine olan güveninin artması da hem sosyal hayatta hem de iş yaşamında başarıyı getirebiliyor. Psikolojik etkiler: 1.Motivasyonun artması Kendine güvenen ve enerjik bir bünye, konsantrasyon yoğunluğunu sağlar.

2.Anti depresan etkiler Kullanılan antidepresanlar serotonin ve noradrenalin türevi maddeler içerir. 3.Özgüven ve başarı Mesleksel başarılara imza atılır. 4.Dışa dönük, sosyal kişilik yapısı Mutlu ve sosyal bir kişilik yapısı sağlar. Aşk sağlıklı bir biçimde yaşandığında bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri sayesinde hastalıklardan koruyabiliyor. Kişinin tüm güzellikleri ile yaşadığı aşka dengeli ve sağlıklı bir yaşam şeklini de eklemesi gerekiyor.