Ayak üşümesine ne iyi gelir, nasıl geçer? Neden olur, ne anlama gelir?

Ayak üşümesine ne iyi gelir, nasıl geçer? Neden olur, ne anlama gelir?

Ayak üşümesine ne iyi gelir, nasıl geçer? Neden olur, ne anlama gelir?

Ayak üşümesi her yaşta insanda meydana gelebilir. Özellikle uzun süreli devam eden ayak üşümelerinin mutlaka tedavi altına alınması gerekir. Bunun yanında anemi ve zayıf dolaşım gibi daha birçok neden kansızlığa neden olabilir. Ayak üşümesine ne iyi gelir, nasıl geçer? Neden olur, ne anlama gelir? Sizler için bu soruların yanıtlarını araştırdık. İşte ayak üşümesi ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ayak üşümesi kısa sürdüğü zaman sorun olmayabilir. Ancak bazen ayak üşümesinin uzun süre devam ettiği görülür. Bunun için sıkça görülen bu durumun uzun süre devam edip etmediğinin incelenmesi gerekir. Çünkü ayak üşümesi uzun süreli şekilde durmadan devam ediyorsa eğer sorun ciddi boyutlarda olabilir. Tabi öncelikle ayak üşümesinin nedenlerini bilmek gerekir. Daha sonra ise kişide bu duruma neden olan detaylar incelenir. Son olarak ise tedavi süreci başlar.

AYAK ÜŞÜMESİ NEDEN OLUR, NE ANLAMA GELİR?

İnsanların en çok üşüyen yerleri arasında eller ve ayaklar gelir. Çünkü eller ve ayakları ısıtmak zordur. Özellikle ayak üşümesi sıkça görülür ve bazı kişilerde gittikçe daha da artar. Ayak üşümesi için çeşitli nedenler söylemem mümkündür.

Ayak üşümesinin nedenleri şöyle sıralanabilir;

Ortam sıcaklığının düşük olması,
Zayıf dolaşım sistemine sahip olmak,
Şeker hastalığı,
Anemi (kansızlık),
Hipotiroidizm,
B12 eksikliği,
Genetik nedenler,
Yaş,
İlaç yan etkileri.
Ayak üşümesi nedenleri arasında yukarıda yer alan unsurları sayabiliriz. Ancak daha birçok farklı neden ayak üşümesine neden olarak görülebilir. Bunun için ayak üşümesi sıkça meydana gelebilen ve çoğu durumda ciddi sonuçlara neden olan bir rahatsızlıktır. Ayrıca ayak üşümesi yaşayan kişiler bunun altında yatan nedenlere muhakkak bakmalıdırlar. Çünkü bu üşüme farklı hastalıklar için zemin oluşturabilir.

Ayak üşümesi, soğuk bir ortama giriş yapıldığında kan akışının ayak bölgesinde yavaşlaması şeklinde tanımlanır. Tabi bu durum genellikle geçici bir sorundur ve çok uzun sürmez. Ancak farklı nedenlerden dolayı ayak üşümesi tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Bunun için gerekli olan önlemleri almak doğru olur.

AYAK ÜŞÜMESİNE NE İYİ GELİR, NASIL GEÇER?

Ayak üşümesinin belirtileri arasında titreme, soğuk hissedilen ayaklar ve ayaklarda uyuşma sıkça görülmektedir. Buna göre ayak üşümesine neyin iyi geldiğini bilmek üşümeyi geçirmek adına çok önemlidir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ayakları sıcak tutarak ısıtmak yararlı olabilir. Bunun için kalın çoraplar veya başka ayağa giyilen ürünler kullanılabilir.

Beslenme düzeni yapmakta ayak üşümesine iyi gelmektedir. Bu konuda bolca meyve ve sebze tüketebilirsiniz. Ayrıca yağsız et ve tam tahıllı ürünler tüketebilirsiniz.

Sürekli oturma ve hareketsiz kalmada ayak üşümesi için önemli bir nedendir. Bunun için zaman zaman hareket etmek faydalı olacaktır. Özellikle sürekli oturmalı iş yapan kişiler buna daha çok dikkat etmelidirler.

Demir ve B12 içeren vitaminler dolaşım sistemi için son derece önemlidir. Bunun için bu vitaminlere sahip besinlerin düzenli şekilde alınması ayak üşümesine iyi gelir.

Stres yapan kişilerde bundan mutlaka uzak durması gerekir. Çünkü stres her hastalığı tetikler. Ayak üşümesine engel olmak için stres yapmamak gerekir.

Özellikle evde çorap veya terlik kullanmak ayak üşümesinin önüne geçebilir. Ayrıca ayak üşümesi hiçbir şekilde geçmiyorsa eğer bir uzmandan yardım alarak ilaç kullanmak veya farklı çözümler bulmak mümkündür.