"Bu kez mevzuatı bizden alacaklar"

"Bu kez mevzuatı bizden alacaklar"

"Bu kez mevzuatı bizden alacaklar"

Yüz nakli ile sesini dünyaya duyuran Türkiye, bu alana ilişkin hazırladığı "kompozit doku mevzuatı" ile dünyaya örnek hale geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, Türkiye'nin gerçekleştirdiği yüz nakli operasyonları ile dünyanın dikkatini üzerine çektiğini belirterek, söz konusu ameliyatların yapılabilmesi için gerekli mevzuat çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kompozit doku nakli yapılabilmesi için gerekli kriterlerin Sağlık Bakanlığı tarafından belirlendiğini anlatan Kapuağası, bunun mevzuatla sınırlarının çizildiğini ifade etti. Kapuağası, operasyonların, mevzuata uygun şartlar olduğunda gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu kriterler uygun olduğunda ikinci aşamada üniversitelerin kendi içindeki komisyon, ameliyatın gerekliliğine karar veriyor. Yani, komisyonlar endikasyonlara göre bu kararı alıyor" dedi.

Türkiye'nin hazırladığı mevzuat AB yolunda

Kapuağası, dünyanın hiçbir yerinde bu konuya ilişkin hazırlanmış özel bir mevzuat olmadığını belirterek, "Yüz nakli ve kompozit doku ile ilgili mevzuat, dünyanın hiçbir yerinde yok. Biz, hazırladığımız mevzuatı, İngilizceye çevirdik ve AB'ye gönderdik" diye konuştu. Türkiye'den ekiplerin birçok Avrupa ülkesine giderek, mevzuat hakkında bilgi verdiğini anlatan Kapuağası, "Türkiye, artık bu konuda örnek alınan bir ülke" dedi.