Elma sirkesinin yanlış kullanımı cildi tahriş ediyor

Elma sirkesinin yanlış kullanımı cildi tahriş ediyor

Elma sirkesinin yanlış kullanımı cildi tahriş ediyor

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. Birçok alanda kullanılan elma sirkesinin bir özelliği de akne tedavisinde kullanılınca başarılı sonuçlar veriyor. Dermatoloji Bölümünden Uzm. Dr. Şule Bilici Geçer, elma sirkesinin yanlış kullanımı konusunda uyarılarda bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Uzm. Dr. Şule Bilici Geçer, “Cildi ölü deriden arındırma ve antimikrobiyal özelliği olan sirke, akne tedavisine destek olarak tonik şeklinde kullanılabilirsiniz. Cilt lekeleri için de halk arasında sıkça kullanılan elma sirkesi lekeler için etkili olabiliyor. Fakat mutlaka su ile seyrelterek pamuk yardımıyla nazikçe uyguladıktan sonra durulayın. Uygun bir şekilde seyreltilmediğinde ve durulanmadığında ciltte tahriş oluşup lekeler daha da artabileceğinden uzman dermatolog görüşü almadan kullanılması uygun değildir” açıklamalarını yaptı.

 

Saçlarda oluşan kepekleri yok etmek için elma sirkesi önerisinde bulunan Geçer, şunları söyledi;

“Saçlarında kepek problemi yaşayan kişiler doğal yollarla fermente edilerek elde edilen elma sirkesini saçlarını son durulama suyuna katabilirsiniz. Elma sirkesinin bu şekilde kullanımı aynı zamanda saçlara parlaklık verir. Bitlenmenin medikal tedavisine ek olarak sirkeli suyla saçların taranması tedaviyi hızlandırmakta ve daha etkin olmasını sağlamaktadır. Fakat cilde direkt teması tahriş edebilir onun için saç diplerine seyreltilmeden kullanılmamalı.

Elma sirkesi geleneksel tedavi yöntemlerinde sıkça yer alan mucizevi bir ürün olarak bilinse de yanlış kullanımı istenmeyen etkilere yol açabileği uyarısında bulunan Geçer, sözlerine şöyle devam etti;

“Özellikle yoğun konsantrasyonda kullanımı ciltte tahrişe neden olabiliyor. Bu yüzden mutlaka sulandırılarak kullanılmalıdır. Cilde nazikçe uygulanmalı ve mutlaka durulanmalıdır. Açık yaraya sürülmemeli. Tedavi yerine değil tedaviye destek olarak kullanıldığı unutulmamalı, öncelikle tedavi için uzman bir dermatolog görüşü alınmalı.”