hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Felçli hastalarda görülen bası yaraları öldürebiliyor

  KAYNAKCNN TÜRK

  Uzun süre sandalyede oturan omurilik felçli kişilerin ve yatağa bağımlı hastaların en korktuğu sağlık problemlerinden biri bası yaraları. Çünkü bu yaralar ölümle sonuçlanabiliyor. Peki önlemek için ne yapmalı? Tedavisi nasıl oluyor? Detaylar, CNN TÜRK Muhabiri Gökçe Tümer'in haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Engelli sorunlarına dikkat çekmek, topluma kazandırmak, hayat standartlarını yükseltmek ve dikkat çekmek için 10-16 Mayıs tarihleri Engelliler Günü olarak kutlanıyor.

  Engellilerin ve yatalak hastaların en çok karşılaştığı sağlık problemlerinden biri de bası yaraları. Vücudun uzun süreli basınca maruz kalması sonucu oluşan bu yaralar ölümle bile neticelenebilir. Peki bu yaraların oluşmaması için nasıl önlem alınmalı?

  Felçli hastalarda görülen bası yaraları öldürebiliyor

  TSD Genel Başkanı Şükrü Boyraz konuyla ilgili, “Bası yaraları sürekli yatalak hastalarda ve omurilik felçlilerinde oluşur. Örneğin omurilik felçlilerinin kullandığı sandalye kişiye uygun olması lazım ve oturduğu minder özellikli minder olması lazım. Dolayısıyla bası yarasının oluşmasını engelliyor. Yatalak hastalarda da yatağın üstüne serilen elektrikli ya da havalı dediğimiz özel yataklar ve özel çarşaflar var” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bası yaraları kemiğe kadar ilerleyebilir ve ölüme neden olabilir.

  “Plastik cerrahi tarafından ameliyatlar yapılır. Ama uzun soluklu tedavi sürer. Kendine bakmadığında ameliyatla o tedavi geçicidir.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow