Kanser sonrası meme onarım ameliyatı ile ilgili merak edilenler

Kanser sonrası meme onarım ameliyatı ile ilgili merak edilenler

Meme kanseri, deri kanserlerinden sonra kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Erken teşhisin yaygınlaşması ile meme kanserinden ölüm oranları giderek düşmekte ve hastaların beklenen yaşam süreleri uzamaktadır. Bu nedenle hastanın kanser tedavisi sonrasında yaşam kalitesini yükseltmek giderek daha çok önemlidir. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. İlsun Aka, meme kanseri sonrası estetiğin önemini sizler için anlattı.

Kadınların meme kaybı sonrası yaşantılarını tekrar normalleştirebilmeleri için meme onarımları önemli bir katkı sağlar. Meme kaybı fiziksel, sosyal ve ruhsal açıdan hastaları kötü yönde etkileyebilir. Bu tür organ kaybı hastaya sürekli yaşadığı travmayı hatırlatmakta, vücut algısını bozmakta, istenmediğini ve beğenilmediğini düşünmesine neden olabilir. Bu da ailesi ve çevresiyle ilişkilerinin bozulmasına sebebiyet verebilir. Özellikle yaz aylarında kıyafetler sorun olduğu için mayo giyemeyen birçok hasta deniz tatiline gitmek istemez.

Diğer memenin büyük olduğu durumlarda belirgin asimetri oluştuğu için bu vücut dengesini bozarak omurga sorunlarına yol açabilir. Dışarıdan kullanılan silikon protezler omuzlarda ve boyunda sorunlara yol açar; terleme ve temas nedeniyle cilt olumsuz etkilenir. Meme kanseri sonrası meme onarımları hastaların yaşam kalitelerini yükseltir, ruhen ve bedenen daha iyi bir hale gelmelerini sağlar.

Meme onarımı ne zaman yapılır?

Erken evre tümörlerde memenin alınması sırasında onarım işlemine de başlanır. Eğer tümörün evresi ileri ise ve ameliyat sonrası radyoterapi planlanıyorsa onarım işlemi daha sonraya ertelenir. Hastanın kemoterapi ve radyoterapisinin sonlanması beklenir ve sıklıkla bir yıl sonra onarım sürecine başlanır. Eğer ameliyat sonrası radyoterapi alıp almayacağı belli değilse, mastektomi sırasında göğüs adalesinin altına boş bir doku genişletici yerleştirilir ve şişirme işlemine tedavilerin bitiminden sonra başlanır. Böylelikle hasta fazladan bir ameliyat olmaktan kurtulmuş olur.

Meme onarımı için kullanılan yöntemler nelerdir?

Protezin kullanıldığı, hastanın kendi dokularının kullanıldığı ve iki yöntemin birlikte kullanıldığı onarımlar uygulanabilir. Yağ enjeksiyonu da kullanılan yöntemler arasındadır. Meme onarımı işlemleri genellikle çok seanslı ameliyatlardır. Sürecin tamamı bir yıla yakın bir süreye yayılabilir. Protezlerle onarım yapılacaksa ilk ameliyatta doku genişletici konulur ve karşı meme küçültülür; ikinci seansta protez konulur ve simetri sağlanır. Kendi dokuları ile yapılacaksa ilk ameliyatta doku taşınır ve duruma göre karşı meme şekillendirilir. İkinci ameliyatta simetri sağlamak amacı ile ufak revizyonlar gerekir. Tüm yöntemlerde üçüncü ameliyatta meme başı onarımı gerçekleştirilmektedir. Bu oldukça basit bir işlemdir ve genellikle lokal anestezi altında yapılır.

Meme onarımında hangi yöntemin kullanılacağına hastanın dokularının durumu, vücut yapısı, uygulanan tedavi, radyoterapi görülüp görülmediği, tümörün evresi, diğer memenin büyüklüğü, yaş, doğum yapılıp yapmadığı gibi pek çok faktör belirler. Tüm bunlar değerlendirildikten sonra kullanılabilecek seçenekler belirlenir. Bu seçeneklere hasta, doktorla birlikte bir karar verir. Meme onarımı uzun bir süreçtir ve her aşamasında karşılıklı konuşarak ortak kararlar alınır.

Meme kaybı hastalarda ruhsal, sosyal ve fiziksel sorunlara yol açabilir. Meme onarımı sürecinin başlaması ile hastalar hayatlarının kontrolünü tekrar ellerine aldıklarını hissederler ve onarım meme kanseri sonrası düştükleri boşluk hissini, depresyonu yenmelerinde faydalı olur. Bu nedenle memesini kaybeden tüm hastalara, aksine bir durum olmadıkça, meme onarımı uygulanmalıdır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS