Karatay Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Karatay Diyeti Menüsü Nasıl Olmalıdır?

Karatay Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Karatay Diyeti Menüsü Nasıl Olmalıdır?

Karatay Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Karatay Diyeti Menüsü Nasıl Olmalıdır?

Kadınların günümüzde en büyük problemi genel olarak fazla kilolarıdır. Kadınlar da bu kiloları vermek için çeşitli yöntemler deneyebilirler. Uygulanan çeşitli diyetler sayesinde yağ yakımı da hızlandırılır. Bu sayede özellikle bölgesel yağlanmaların önüne geçilebilir. Canan Karatay tarafından hazırlanan Karatay diyeti ise oldukça yararlı olan diyetlerden bir tanesi olarak bilinmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Karatay Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

 Günümüzde Karatay diyeti zayıflamak isteyenlerin öncelikli tercih ettikleri diyetlerden bir tanesi olarak bilinirler. Az kalorili olan bu beslenme listeleri sayesinde az kalorili ve yağ yakıcı besinler de tüketilmektedir. Karatay diyeti özellikle bölgesel yağlanmanın giderilmesi için uygulanır. Bölgesel yağlanmanın önüne geçilmesi için Karatay diyeti sayesinde hızlı ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak mümkün olabilir.

 Karatay diyeti genel olarak kilo vermek isteyen kadınların tercih ettiği en sağlıklı beslenme programlarından bir tanesidir. Özellikle uzmanların açıklamalarına göre hem aç kalmadan hem de doğal yöntemler ile kilo vermek için bu diyet uygulanmalıdır. Canan Karatay tarafından oluşturulan Karatay Diyeti sayesinde kişiler de hızlı ve etkili bir şekilde kilo verebilirler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Karatay Diyeti Menüsü Nasıl Olmalıdır?

  •  Kahvaltı: 2 adet kayısı kıvamında pişirilmiş yumurta, 8 adet siyah zeytin, bir çay bardağı kadar ceviz içi, bir avuç kadar beyaz peynir, 4 tane kuru kayısı, şekersiz çay
  •  Öğle: Bir avuç kadar dana söğüş, zeytinyağlı fasulye, mevsim salatası, bir su bardağı tuzsuz ayran
  •  Akşam: Bir porsiyon balık ( ızgara ve ya buğulama), keten tohumu eklenen mevsim sebzelerinden salata

 Karatay Diyeti Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  •  - Karatay diyetinde en önemli öğün sabah kahvaltısıdır. Sabahları protein ağırlıklı bir kahvaltı yapılmalıdır. Özellikle susamlı ve bol yağlı simit, poğaça gibi besinler kahvaltıda tüketilmemelidir.
  •  - Sağlıklı beslenmek için 2 öğün beslenmek önerilir. Bu şekilde ara öğünler de kaldırılmalıdır.
  •  - Karatay diyetinde şeker ve tuz tüketimini mutlaka ortadan kaldırmak gerekir.
  •  - Kilo vermek isteyen kişiler için günde en az 3 litre kadar su tüketilmelidir. Bu şekilde sıvı ihtiyacı karşılanır.
  •  - Yemek yapılırken mutlaka düşük ısıda uzun süre pişirilmesi gerekir.
  •  - Karatay diyeti uygulanırken asla asitli içecek içilmemelidir.

 Karatay Diyetinde Yenilmesi ve Yenilmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

 Karatay diyeti yapılırken ara öğün olarak şekersiz çay, ayran ve ya limonlu su içilebilir. Bu diyet esnasında sızma zeytinyağı kullanılmalıdır. Özellikle ay çiçek yağı ve mısır özü yağından uzak durulmalıdır. Bakliyatlar arasında ise pirinçten uzak durmak gerekir. Öğle ve akşam yemeklerinde ise bulgur tüketilebilir. Her kahvaltıda mutlaka yumurta tüketilmelidir.

 Bu diyet esnasında ekmek tüketmekten de uzak durulmalıdır. Ayrıca kişiler tok tutan ceviz, fındık ve badem tüketebilirler. Karatay diyeti yapılırken şekerli yiyecekler, pirinç ve yapay tatlandırıcılar asla kullanılmamalıdır. Özellikle ekmek ve diğer tahıl gruplarından besinlerin de tüketilmesi önerilmez. Kavrulmuş kuruyemişler yerine taze ceviz, badem gibi kuruyemişler tüketilmelidir. Bu diyet esnasında hazır meyveli yoğurtlar yenilmemelidir. Patatesler de bu diyet sırasında asla tüketilmemelidir 

 Karatay diyeti yapan kişiler asitli içecekleri de tüketmemeliler. Bu diyet sırasında kafein oranı yüksek içecekler ve gıdalar da asla tüketilmemelidir. Ayrıca Karatay diyeti yapan kişilerin gün içerisinde bol bol su içmeleri gerekir. Sağlıklı kilo vermek için her gün en az 3 litre kadar su tüketilmelidir. Sadece su tüketilemiyor ise limonlu su da ara öğün olarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra tuzsuz ayran ve şekersiz çay tüketimi de vücuttaki sıvı miktarını arttıracaktır. Karatay diyeti uygulanırken hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber