Kellik tarih mi oluyor?

ABD'deki Winconsin-Madison Üniversitesi'nden mühendisler cerrahi müdahaleye, saç ektirmeye gerek kalmadan, düşük maliyetle saç çıkartan bir teknoloji geliştirdi.Özellikle orta yaşlı erkeklerin korkulu rüyası haline gelen saç dökülmesi ve kellik sorunundan kurtulmak artık mümkün olabilir.

ABD'de enerjisini vücudun gündelik hareketlerinden elde eden ve bir şapkaya yerleştirilebilen bir teknoloji geliştirildi. Cihaz, deriye hafif ve düşük frekansta elektrik akımları vererek saç köklerini uyarıyor.

Enerjisini vücudun gündelik hareketlerinden elde eden cihaz, deriye hafif ve düşük frekansta elektrik akımları vererek saç köklerini saç üretlemeri için uyarıyor.

Ancak dikkat edilmesi gereken nokta şu ki cihaz, saç köklerini tamamen kaybetmiş olanlara değil, kelliğin erken aşamalarında olanlara bir çözüm sunuyor.

Gücünü takan kişinin hareketlerinden aldığını için, cihazın çalıştırılmasında ağır bir pile veya elektronik devrelere ihtiyaç duyulmuyor.

Bu da mini teknolojinin herhangi bir gündelik şapkaya takılabileceği anlamına geliyor.

Bu cihazla depresyon, anksiyete gibi bozukluklara yol açan kellik ilaçlarının da tarih olması hedefleniyor.

İlk olarak fareler üzerinde denenen ve olumlu sonuçlar alınan cihaz, yakın zamanda insanlarda da test edilmeye başlanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS