Susam Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Susam Yağının Az Bilinen Faydaları

Susam Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Susam Yağının Az Bilinen Faydaları

Susam yağının birden fazla faydasının bulunduğunu belirtmek mümkündür. Susam yağı; deriye, cilt üzerine, saçlara uygulanabilen bir yağ türüdür. Bunun dışında içilerek de faydalarından yararlanılabilir. Unutkanlığın giderilmesinde yardımcı olan susam yağının faydaları hakkında bilgi vermek okurlara yararlı olacaktır.

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Saymakla bitmeyen susamın faydalarından bazıları aşağıdaki gibi olacaktır;

- Mineral, vitamin ve antioksidan gibi bileşenleri içerisinde bulunduran susam yağı, bağışıklık sistemini güçlü hale getirerek hastalıklara karşı dirençli olmaya yardımcı olur.
- Cilt üzerinde bulunan yara ve yanıkların tedavisi için kullanılan susam yağının içerisinde bulunan E vitamininden ötürü hücre yenilenmesinin meydana geldiğini söylemek mümkündür.
- Kan şekerini düzenler. Bu özelliği sayesinde susam yağı, şeker hastaları için kullanılan bitkisel bir tedavidir.
- Dişleri fırçalama öncesinde dişlere uygulanan susam yağının, diş beyazlatma özelliği bulunur.
- Güneşin zararlı ışınları için kullanılan susam yağı, güneş koruyucusu olarak kullanılmaktadır.
- Ağrı kesici özelliği bulunan susam yağının, antibakteriyel özellikleri de vardır.

Susam Yağı Neye İyi Gelir?

Susam yağının çok uzun zamandan beri kullanıldığını belirtmek mümkündür. Çok eski dönemlerden beri faydalarıyla bilinen susam yağı, her derde devadır. Saç dökülmesine iyi gelmesi, saçlara parlaklık sağlaması, kansere karşı koruması, sindirim sistemini düzene sokması gibi pek çok faydası vardır. Susam yağının deriye, cilt üzerine ve saçlara uygulanması mümkündür. Türlü türlü tüketilmesi gibi bakım konusunda da kullanılmaktadır. Susam yağının yemeklerin içerisinde de kullanıldığını söylemek doğru olacaktır. Susam yağı bilhassa Asya mutfağında sık sık tüketilmektedir.

Susam Yağının Az Bilinen Faydaları

- Susam yağının içerisinde E vitamini ve antioksidan bileşenleri çok fazla bulunmaktadır. Bu özelliğinden ötürü susam yağı, yaşlanma belirtilerini önler. Susam yağıyla sürekli olarak yapılacak olan 5 dakikalık masajın, cildin genç görünüme kavuşmasına olanak sağlayacaktır. Susam yağının aynı şekilde cilt enfeksiyonlarına iyi geldiğini belirtmek mümkün.

- Susam yağ; kafa derisinde oluşan kaşıntıyı önler. Sürekli olarak susam yağının kullanılması, saç derisindeki kepeği azaltacaktır. Saç dökülmesi için mucizevi bir yağdır.

Susam Yağı Ne İşe Yarar?

- Susam yağı, sesamol ve sesamin adlı doymamış yağlar başta olmak üzere pek çok yağ asidi tarafından zengin bir yağ türüdür. Bununla beraber bu yağ, kalp ve damar sağlığını koruyup, kalp hastalıklarının oluşmasını en aza indirger.
- Susam yağı osteoporoz riskini engellemeye destek olmaktadır. İlerleyen yaşla beraber oluşabilecek kemik rahatsızlıklarına karşı direnç sağlar.
- Ateroskleroz riskini düşüren susam yağının, kolesterol konusunda olumlu etkileri bulunduğunu belirtmek gerekir.
- Bakır, çinko, kalsiyum konusunda zengin olan susam yağı, sağlıklı diş ve kemik için çok mühimdir.

Susam Yağı Tüketecek Olan Kişiler İçin Tavsiyeler

Her bitkisel yağda olduğu gibi bu yağında çok fazla tüketilmesi olumsuz durumlara yol açabilir. Alerji, kilo alma gibi problemlerin ortaya çıkması mümkündür. Bu yüzden susam yağının gün içerisinde 1 çay kaşığını geçmeyecek biçimde kullanılması ve tüketilmesi tavsiye edilir. Bununla beraber herhangi bir rahatsızlığı bulunan ve bunun adına ilaç kullanan bireylerin susam yağın tüketmeden doktora danışması önemli olacaktır.

Saç Bakımında Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Saç bakımı için susam yağının kullanılması fayda sağlayacaktır. Susam yağıyla saç derisine masaj yapmak, kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacaktır. Bu durum da saç köklerinin daha iyi beslenmesine olanak sağlayacaktır. Saçlar sağlıklı ve hızlı bir biçimde uzayacaktır. Susam yağı, saç kırıklarını önler ve saç diplerinde mantarın oluşması engeller. Susam yağı saçların parlamasına da yardımcı olur.

Susam Yağının Kepek İçin Kullanılması

Birçok kişi, saçın derisinde oluşan kepeklerden şikayetçi durumdadır. Saç derisinde oluşan kepeklenmenin önlenmesi adına hafta içerisinde iki defa saç derisine susam yağı uygulanması ve masaj yapılması tavsiye edilmektedir. Bununla beraber sabah saatlerinde saçlar, susam yağı ilave edilen su ile yıkanmalıdır. Bu uygulama kepekleri yok edecektir.

Susam Yağının Cilde Olan Yararları

Susam yağı içerisinde bol oranda çinkoyu bulundurur. Çinko, cilt sağlığı adına çok önemlidir. Susam yağı, cildin yenilenmesinde büyük rol oynar. Bunun dışında susam yağı cilt kanserine karşı kullanılır. Çok faydalı bitkisel yöntemler içerisinde yer alır. Susam yağının cilt kırışıklığı ve erken yaşlanmayı da önlediği söylenebilir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS