Üzüm çekirdeğinin faydaları nelerdir, neye iyi gelir?

Üzüm çekirdeğinin faydaları nelerdir, neye iyi gelir?

Bazıları, üzüm yerken çekirdeklerini yememeye özen gösterir ya da çekirdeklerini ayıklar. Ancak bu büyük bir hata! Üzüm çekirdeğin, sağlığa inanılmaz faydalar sağlar. Üzüm birçok kişi tarafından özellikle çekirdeksiz olarak tercih ediliyor, ancak çekirdekli olarak tüketilen üzüm, vücudu bazı hastalıklardan korumaya yardımcı oluyor. İşte üzüm çekirdeğinin 6 inanılmaz faydası...

1- Saç dökülmesini önler
 

Üzüm çekirdeği saçı güçlendirir ve dökülmesini engeller. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırır ve kan damarlarına kuvvet verir. Bu da saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur.

 

2- Kanseri önler
 

Mükemmel antioksidan özelliği sayesinde üzüm çekirdeği; cilt, prostat ve meme kanseri gibi farklı kanser çeşitlerini önlemek için doğal bir yardımcıdır.

 

3- Cildi gençleştirir
 

Üzüm çekirdeği yemek, çok daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmaya yardımcı olur. İçeriğindeki kolajen ve resveratrol, yaşlanmaya karşı savaşmada ve mimik çizgilerinin azaltılmasında çok önemli bir role sahip.

Bu yüzden çatlaklar ve aknelerin görünümünü azaltmak ve cildin esnekliği artırmak için üretilen birçok kremde bu maddeler kullanılır.

Üzüm çekirdeği; kolajen üretimini artırır, cildin daha esnek olmasını sağlar, saçı nemlendirir ve güçlendirir, aknelere karşı savaşır.

 

4- Kan dolaşımını hızlandırır
 

Üzüm çekirdeği, kan dolaşımını hızlandırır. Bu da pıhtılaşmayı önler ve tansiyonu dengeler. Üzüm çekirdeğinin içindeki flavonoidler, kan damarlarının güçlenmesini sağlar.

Ayrıca vücudun fazla ilaçlardan ve diğer zararlı maddelerden arındırılmasını sağlar. Kalp sorunu olan kişiler için üzüm çekirdeği çok faydalıdır.

 

5- İltihabı söker
 

Üzüm çekirdeğinin iltihaplanmayı ve enfeksiyonu tedavi etme özelliği kanıtlanmıştır. Kireçlenme, egzama, cilt problemleri, sinüzit, kolit, gastrit, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların tedavisinde ve hatta bağırsakları temizlemede yardımcı olabilir.

 

6- Gözleri keskinleştirir
 

Zengin E vitamini içeriği sayesinde daha keskin görmeyi sağlamaya yardımcı olur. Bu da bilgisayar ve televizyon karşısında fazla durma veya çok fazla kitap okuma sonucu ortaya çıkan göz yorgunluğunun dindirilmesini sağlar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS