Zika virüsüne aşı bulma çalışmaları hızlandı

Zika virüsüne aşı bulma çalışmaları hızlandı

33 ülkede görülen Zika virüsü yayılmaya devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) İsviçre'nin Cenevre kentinde yaptığı açıklamada, 3 büyük ilaç firmasının Zika virüsüne karşı aşı bulma çalışmalarını hızlandırdığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü: 'Dünyada 33 ülkede Zika virüsü var'


Zika virüsü cinsel yolla da bulaşıyor


Örgüt, ilaç firmalarının aşının nisan ayının sonuna kadar bulunabileceğini ve uygulamanın da en geç haziran ayında başlanabileceğini ifade ettiklerini bildirdi.


Bu firmaların Zika virüsüne karşı uygulanacak aşının bulunması için büyük bir çaba harcadıkları belirtildi.


Bu arada aşının bulunması için 60'a yakın ilaç firmasının çalışmakta olduğu açıklandı.


Örgütün bütün bu araştırma içinde olan ilaç firmalarına gerekli yardımları sağladığı ifade edildi.


Zika virüsü nedir?


İlk olarak 1947‘de Uganda‘da bir maymunda keşfedilen Zika virüsü, Brezil’ya’nın ardından Avrupa ülkelerine de yayıldı. Bilim insanları endişeli. Brezilya'da binlerce kişiyi esir alan ve 20'den fazla ülkeye yayılan Zika virüsü dünyayı sarsmaya devam ediyor. Brezilya'da hastalıklı bebek sayısı 4 bini aştı.Zika virüsü bir arbovirüs, yani sivrisineklerle bulaşan virüslerden. Grip benzeri şikayetler yapıyor. Halsizlik, ateş, kas, eklem ağrıları, döküntü gözlerde kızarıklık en sık görülen şikayetler, ancak hastalığı kapanların da sadece 5’te 1’inde bu şikayetler oluyor. Grip 2 ile 7 günde geçiyor, kimseyi öldürmüyor. Özel bir tedavisi yok.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS