Anamur Nerede? Hangi Şehirde? Anamur'a Nasıl Gidilir?

Anamur Nerede? Hangi Şehirde? Anamur'a Nasıl Gidilir?

Türkiye üç taraftan uzun kıyı şeridine sahip bir ülkedir. Bu kıyılar; tarih, kültür ve deniz turizmi yapmak isteyenlerin oldukça dikkatini çekmektedir. Anamur da ülkemizin sahip olduğu güzel yerleşim yerlerinin başında gelmektedir.

Anamur Nerede?

Anamur, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan bir ilçedir. İlçenin adı Yunancadan türemiş olup, “rüzgarlı burun” manası taşımaktadır. Coğrafi konumu göz önüne alındığında ilçe genelinde tropikal bir iklim görülmektedir. Bu iklimde yetişen ve Anamur adıyla ünlenen başlıca meyvelerse muz ve çilektir.

Anamur Hangi Şehirde?

Tarihi kökleri antik çağlara dayanan Anamur, Mersin iline bağlı bir ilçedir. Güney kıyısında Akdeniz yer alan Anamur; Gazipaşa, Ermenek, Gülnar ve Bozyazı ilçeleriyle komşuluk yapmaktadır. İlçe hem deniz kıyısında hem de ormanlık alanlarında yaşayan birçok canlının da ev sahibi konumundadır. Buna göre kıyı alanlarda deniz kaplumbağaları ve Akdeniz fokları; ormanlık alandaysa yaban keçisi, keklik ve tavşan yaşamaktadır.

Anamur’a Nasıl Gidilir?

Anamur’a gitmek isteyenler hem karayolu hem de havayolu seçeneğinden faydalanabilirler. Buna göre, ilçe Mersin şehir merkezine yaklaşık 230 kilometre uzaklıkta bulunur. Karayolu üzerinden özel araçlar ya da otobüsler ile Anamur’a ulaşmak mümkündür. Ulaşımda havayolunu tercih edenler içinse Adana Şakirpaşa Havalimanı en uygun seçenektir. Buna göre ziyaretçiler havaalanına geldikten sonra yine ufak bir kara yolculuğu yaparak Anamur’a ulaşabilirler.

Anamur, turistik açıdan sıkça ziyaret edilen Antalya ve Kıbrıs’a da oldukça yakın bir lokasyonda bulunur. Buna göre ilçe Antalya’ya 265 kilometre; Kıbrıs’a ise yalnızca 76 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Anamur’a Ne Zaman Gidilir?

Anamur, coğrafi konumundan dolayı Akdeniz ikliminin yaşandığı kuşakta yer alan bir yerleşim birimidir. Buna göre ilçede yaz ayları sıcak ve nemliyken, kış aylarında yoğun yağış ve rüzgar ile karşılaşılmaktadır. Yani, Anamur’u ziyaret etmek için en uygun mevsimler ilkbahar ve sonbahar olarak kabul edilmektedir. Bu mevsimlerde hem yağış daha az etkilidir hem de hava sıcaklığı kişiyi bunaltmayacak seviyelerdedir.

Anamur’da Gezilecek Yerler

Anamur, tarihi ve kültürel açıdan değerli pek çok mekanı bünyesinde barındırır. Buna göre, ilçede gezip görülebilecek başlıca yerler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

- Mamure Kalesi
-Köşekbükü Mağarası
- Anamur Müzesi
- Anemurium Antik Kenti
- Abanoz Yaylası

Mamure Kalesi, kıyı şeridi boyunca uzanan ve Bozdoğan Mahallesi’nin yakınlarında bulunan bir yapıdır. Tarihi yapının Ortaçağ döneminde Romalılar tarafından inşa ettirildiği tahmin edilmektedir. Buraya gelenlerin kale içerisinde yer alan Mamure Kalesi Camisi’ni görmesi de mümkündür. Mamure Kalesi’ne benzer şekilde tarih gezintisi yapılabilecek bir mekan da Anamur Müzesi’dir.

Anamur ziyaretçilerinin yoğun ilgisiyle karşılan Köşekbükü Mağarası, ilçe turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Astım rahatsızlığı üzerinde etkisi olduğuna inanılan mağara yaklaşık 500 metre genişliğe sahiptir. Mağara içerisinde gözlenebilecek çok sayıda sarkıt ve dikit de yer almaktadır. Üç farklı bölümden oluşan Köşekbükü Mağarası, ziyaretçilere görsel bir şölen sunmaktadır.

Anemurium Antik Kenti, uzunca bir süre yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Bu antik kentte önceki yaşam biçimlerine ait farklı kültürel ögelerle karşılaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra evre müzelerden getirilen ve Anamur yerlilerine ait değerli parçalar da antik kentte sergilenmektedir. Anemurium Antik Kenti’nde karşılaşılabilecek bazı kalıntılarsa; hamam, tiyatro salonu ve kilise şeklindedir.

Anamur halkı, bunaltıcı yaz sıcaklarında yaylalara taşınmaktadır. Abanoz Yaylası da bu anlamda en sevilen yerlerden biridir. İlçeden kalkan minibüslerle Abanoz Yaylası’na gitmek mümkündür. Yaylanın ziyaretçilerine vermiş olduğu manzara da oldukça dinlendirici kabul edilmektedir. İlçedeki diğer yaylalar ise; Çandır, Elbalak, Akpınar ve Kaş olarak sıralanmaktadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS